Złoty Newsletter PMTH – wydanie #154

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #154

Papierowe złoto w PZU. Polski czempion zaoferuje “czystą” ekspozycję na cenę kruszcu

Największy w Polsce ubezpieczyciel wprowadza na rynek nowy produkt inwestycyjny, którego głównym celem jest zaoferowanie inwestorom „czystą” ekspozycję na cenę złota. Tak zwane papierowo złoto, czyli jednostki uczestnictwa funduszy inPZU Złoto. Minimalna pierwsza wpłata to 100 zł. Nowy fundusz pojawi się w sprzedaży 28 sierpnia 2025 r.

Nowy fundusz inPZU Złoto będzie oferować „czystą” ekspozycję na cenę złota, tj. bez dodatku akcji spółek je wydobywających. Jako fundusz indeksowy będzie zarządzany pasywnie, czyli będzie dążyć do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu LBMA Gold Price.

Opłata za zarządzanie, tak jak dla pozostałych funduszy inPZU wynosi 0,5% w skali roku. Przypomnieć należy, że w serwisie inPZU nie ma opłat manipulacyjnych, czyli prowizji za nabycie czy umorzenie jednostek funduszy. Będą za to dodatkowe opłaty, zależne od prowizji emitentów instrumentów ETC i ETP.

Hossa na rynku złota zaczęła przyciągać tzw. ulicę, która niezależnie, czy chodzi o zakup fizycznego metalu czy tylko uzyskanie ekspozycji na jego cenę, ruszyła na zakupy. Świadczą o tym choćby zwiększone wolumeny sprzedaży u dealerów złota w Polsce i innych krajach.

Złoto testuje średnią SMA50

Po ostatnim nieudanym testowaniu oporu w rejonie 3450 USD na rynku złota mamy uspokojenie potwierdzające konsolidację, w jakiej rynek pozostaje od dwóch miesięcy.

Z technicznego punktu widzenia obecna korekta sięga kluczowego poziomu 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (niebieska krzywa na wykresie), który w przeciągu ostatnich miesięcy był ważną strefą utrzymującą ogólny trend wzrostowy. Ewentualne wybicie średniej mogłoby pogłębić aktualną korektę do ok. 3200 USD lub nawet potencjalnego ruchu w stronę średniej SMA200 (czerwona linia).

Trendu to raczej nie zmieni, zwłaszcza w kontekście niekończącego się popytu ze strony banków centralnych. Lokalny odpoczynek jest jednak możliwy.

NADCHODZI Rajd Srebra! Złoto, Platyna, Srebro – Elita już kupuje!

W materiale omawiam dynamiczne zmiany na globalnym rynku metali szlachetnych. W obliczu napięć geopolitycznych, inflacji, kryzysu energetycznego i rosnącej niepewności systemu finansowego – banki centralne, fundusze emerytalne i najwięksi gracze na rynku stawiają na fizyczne złoto, srebro i platynę.

  • Dlaczego srebro ma potencjał eksplozji cenowej?

  • Jak wyglądały historyczne rajdy – np. wzrost o ponad 3000% w latach 70.?

  • Co robią dziś Chiny, Polska i inni główni nabywcy złota?

  • Jak przygotować się na zmianę Gold-to-Silver Ratio i kiedy warto realizować zyski?

  • Dlaczego platyna może być najbardziej niedowartościowanym metalem dekady?

Jak Chronić Swój Kapitał Przed Inflacją – 3 Kroki

  • W czasach, gdy inflacja zjada nasze oszczędności, a rządy drukują pieniądze bez opamiętania – ochrona kapitału to nie wybór, tylko konieczność.

  • W materiale poznasz 3 konkretne kroki, które stosują bogaci inwestorzy, by nie stracić wartości swoich pieniędzy. Mówimy o złocie, ETF-ach antyinflacyjnych, nieruchomościach i o tym, jak rozkładać ryzyko w czasach niepewności gospodarczej.

  • Dowiesz się, jak działa inflacja, jak ją realnie odczuwa przeciętny człowiek i dlaczego gotówka na koncie to dziś pułapka. Pokażemy Ci proste sposoby, by zacząć działać – nawet jeśli nie masz dużego kapitału. W filmie znajdziesz też strategie inwestycyjne, które można wdrożyć stopniowo, krok po kroku.

Jak inwestować w ZŁOTO. Zakup złota w formie fizycznej. Co warto wiedzieć. Poradnik.

Złoto stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym aktywem inwestycyjnym. Forma fizyczna powinna być formą dominującą w inwestycji w złoto. Korzystajmy z niej dlatego że ma charakter unikalny, jest przypisana tylko do metali szlachetnych i ma wiele zalet.

  • brak podatku od zysków po 6m-cach od zakupu,

  • namacalność aktywa fizycznego, które możemy zabrać ze sobą,

  • łatwość zakupu i odsprzedaży po cenie rynkowej

  • możliwość przechowywania przez wiele lat czy pokoleń

  • akceptowalne w dowolnym miejscu na świecie