Raport Złota 2025: Czy to dopiero początek wielkiej hossy?
W zeszłym tygodniu opublikowany został najnowszy raport „In Gold We Trust 2025″ zatytułowany „The Big Long”. To jedno z najważniejszych opracowań dotyczących rynku złota – tworzone przez specjalistów z Incrementum.
Mimo licznych rekordów cenowych obecna hossa na rynku złota nie znajduje się w końcowej fazie euforii. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dopiero w środku drugiej fazy długoterminowego trendu wzrostowego.
Dlaczego złoto wciąż ma potencjał do dalszego wzrostu?
Jak wygląda aktualna struktura zalecanego portfela inwestycyjnego według raportu?
Co oznacza relatywna siła złota i czym grozi stagflacja?
Czy warto dziś zamieniać waluty fiducjarne na metale szlachetne?
Dlaczego srebro i platyna mogą dać większy zysk niż złoto?
Platyna – analiza XTB
Platyna zalicza największy wzrost tygodniowy od 2021 roku ze względu na mocno rosnący popyt z Chin. Wzrost ten wyniósł ponad 10%.
Chiny znacząco zwiększyły import platyny, przede wszystkim do wykorzystania w jubilerstwie, co jest związane z niższą ceną i mniejszą zmiennością niż w przypadku złota.
Chiny zaimportowały w samym kwietniu 11,5 mln ton kwietnia, co było największym poziomem od roku.
Zdaniem World Platinum Investment Council, deficyt rynku platyny w tym roku wyniesie 1 milion uncji. Oczekuje się, że deficyt na rynku ma być kontynuowany przez kolejną dekadę.
Liczba sprzedawców wyrobów z platyny w ostatnim miesiącu potroiła się w Shenzen, które jest centrum jubilerskim w Chinach. Sprzedawcy detaliczni czekają na gotowe produkty niemal dwukrotnie dłużej niż przed miesiącem.
Dane WPIC wskazują również, że import platyny w postaci sztabek i monet w pierwszym kwartale tego roku w Chinach zdublował się, przeskakując popyt ze strony AMeryki Północnej.

Gdzie Bogaci Trzymają Pieniądze? Na Pewno Nie w Banku!
Inflacja to cichy złodziej, który działa nocą. Nie zabiera Ci gotówki z portfela. Zabiera siłę nabywczą, czyli to co naprawdę się liczy. Bogaci tego nie tolerują, dlatego ich pieniądze są w obrocie, w inwestycjach, w aktywach. Zwykły człowiek myśli, mam oszczędności jestem bezpieczny.
Bogaci inwestują w aktywa niezależne od systemu, czyli: nieruchomości, złoto, srebro czy kryptowaluty. Nikt nie może Ci tego wyłączyć jednym kliknięciem.
Prawdziwe pieniądze to te które możesz dotknąć, przenieść, wymienić, bez pytania kogokolwiek o pozwolenie.
Dlaczego najbogatsi ludzie na świecie nie trzymają pieniędzy w bankach? Co wiedzą, czego nie mówi Ci nikt w mediach? W tym filmie odkryjesz:
Jak działa system bankowy?
Dlaczego saldo na koncie to tylko cyfry?
Czym różni się majątek od pieniędzy?
Wojna handlowa? To dopiero początek – prof. Bogdan Góralczyk
Czym jest „czynnik Trumpa” w obecnej sytuacji międzynarodowej? To jest zmiana na miarę roku 1945r.
Stary światowy ład już nie funkcjonuje, a nowy, który jest w trakcie tworzenia nie będzie zdominowany przez Zachód, który to dominował od czasów Kolumba i Magellana, a tworzony będzie w uwzględnieniem Chin oraz Indii.
Rozpoczęła się nowa woja technologiczna oraz deglobalizacja. Obecnie najistotniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne i militarne. Chiny stawiają na wzrost wysokiej jakości (sztuczna inteligencja, alternatywne źródła energii, mają 55 elektrowni atomowych). W ciągu 5lat Chiny chcą być samowystarczalne na rynku półprzewodników. Chiny mają już 500mln ludzi klasy średniej. Do 2035r Chiny będą społeczeństwem dobrobytu z nowoczesną, światowej klasy armią. „Twoje wszystkie karty są made in China”.
Jak zmienia się znaczenie Indii i innych krajów globalnego południa? Indie mają obecnie 8-9% wzrostu gospodarczego.
„Taiwan jest integralną częścią China i jego kwestia będzie rozwiązana” – Chi Jin Ping w 2022r. Dzieciom w szkole od dawna się mówi, że Tajwan to część Chin.
Więcej Amerykanów posiada Bitcoina niż złoto

Wydaje się, że to może mieć związek z prowadzonymi w ostatnich latach programami skupu aktywów realizowanymi przez Fed i poglądami o „psuciu pieniądza” fiducjarnego przez politykę realizowaną przez rządy i banki centralne największych gospodarek świata.
Otóż więcej Amerykanów jest posiadaczami Bitcoinów (około 50 mln obywateli), niż złota. Widać, że teza o tym, że Bitcoin stanowi zabezpieczenie przed utratą wartości „standardowego” pieniądza, trafiła do wielu osób, zresztą nie tylko w USA.
Po dopuszczeniu przez amerykański SEC możliwości tworzenia funduszy inwestycyjnych w oparciu o aktywa cyfrowe (ETF-y na Bitcoina oraz ETH) popularność kryptowalut prawdopodobnie będzie nadal rosła.
Ostatnio ukazał się także raport, który stwierdza, że 18% obywateli Polski jest posiadaczami kryptowalut. Jeśli tak rzeczywiście miałoby być, to prawdopodobnie oznacza to, że więcej Polaków posiada kryptowaluty niż fundusze inwestycyjne, czy też indywidualnie akcje.