Złoty Newsletter PMTH – wydanie #148

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #148

Gdzie jest polskie złoto? Bankier był w skarbcu NBP

Byliśmy wśród pierwszych gości w skarbcu, w którym zgromadzono część krajowych rezerw złota Narodowego Banku Polskiego. Chodzi o złote sztaby warte dziesiątki miliardów złotych. To złoto wszystkich Polaków – powiedział uczestnikom wizyty prezes NBP Adam Glapiński.

Jeśli chodzi o jedną z najistotniejszych kwestii, czyli lokalizację skarbca, nie możemy jej podać – jest to tajemnica NBP.

Po otwarciu pancernych drzwi oraz kraty ukazały się nam poukładane na regałach ażurowe stalowe skrzynie. Każda z nich oznaczona logiem NBP oraz polską flagą i zawierająca złote sztaby. Każda waży około 12,5 kg – przez niepozorny rozmiar wygląda na sporo lżejszą – i według aktualnych notowań kruszcu jest warta ok. 4,9 mln PLN.

Mogą państwo się osobiście przekonać, że każda sztaba polskiego złota, sprowadzonego w 2019 roku do Polski, fizycznie znajduje się w skarbcach NBP – powiedziała Barbara Jaroszek, Główny Skarbnik NBP.

Dotrzymaliśmy obietnicy, osiągnęliśmy nasz cel. Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach NBP przekroczył 20% – powiedział uczestnikom wizyty prezes NBP Adam Glapiński. To symbol stabilności, który zwiększa naszą wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów zagranicznych.

Blisko 80 proc. naszych rezerw jest rozdzielonych pomiędzy skarbce Banku Anglii w Londynie oraz banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. W Polsce jest zaś łącznie ok. 104,9 ton złota, co stanowi trochę ponad 20 proc. całości złotych rezerw.

Zakupy złota przez NBP rozpoczęły się w 2018 r. (wcześniej mieliśmy ok. 103 ton kruszcu), gdy ceny były w okolicach 1200-1300 dolarów za uncję. Poziom 200 ton został przekroczony w 2019 r. Ponownie NBP ruszył z zakupami dwa lata temu, gdy ceny znalazły się w pobliżu 2000 dolarów za uncję. W 2023 r. NBP zwiększył zasoby królewskiego metalu o ok. 130 ton, w 2024 r. blisko o 90 ton, a w I kwartale tego roku o 49 ton. Nasz bank centralny stał się tym samym instytucją, która w I kw. 2025 najwięcej złota na świecie.

Złoto aktywem z najlepszą stopą zwrotu od inauguracji nowej prezydentury w USA

Złoto okazuje się być najlepszym póki co aktywem pod względem stopy zwrotu od początku nowej prezydentury Donalda Trumpa.

Co ciekawe na drugim miejscu stopa zwrotu z niemieckiego indeksu DAX. Na drugim biegunie zaś cena ropy naftowej i spółki technologiczne z USA.

Czy czeka nas korekta na złocie? Co mówią fakty?

W dzisiejszym materiale analizuję sytuację na rynku złota, omawiam potencjalną skalę możliwej korekty, a także przyglądam się prognozom mówiącym nawet o 8000 dolarach za uncję! Dodatkowo opowiem o zwiększaniu rezerw złota przez banki centralne, w tym o rekordowym poziomie polskich rezerw.

  • Czy czeka nas korekta na rynku złota? Złoto bije rekordy, przekraczając 3500 dolarów za uncję, ale czy to oznacza, że wzrosty będą trwać bez końca?

  • Coraz większe napięcia między Donaldem Trumpem a Fedem, presja polityczna na Rezerwę Federalną oraz globalna niepewność mogą wstrząsnąć rynkami.

  • Czy warto kupować złoto teraz? Czy może lepiej poczekać na spadki?

Dlaczego cały świat znów goni za ZŁOTEM?

Czy złoto to naprawdę najlepszy sposób na ochronę Twoich pieniędzy w trudnych czasach? W tym odcinku pokazuję, jak inwestować w złoto mądrze, bezpiecznie i bez zbędnych kosztów. Dowiesz się, dlaczego złoto wraca na szczyty popularności, jak bezpiecznie je przechowywać i jak zacząć nawet niewielkimi kwotami.

W kryzysie pieniądze papierowe mogą być warte tyle co zeszłoroczny śnieg. W świecie pełnym zawirowań geopolitycznych i ryzyka inflacyjnego złoto wraca na piedestał jako realne zabezpieczenie stabilności zarówno dla państwa jak i indywidualnych inwestorów.

Złoto daje Ci realny, namacalny majątek odporny na awarie systemów, kryzysy finansowe czy dewaluacje waluty.

W Grecji podczas kryzysu bankowego w 2015r ludzie mogli wypłacić z konta tylko 60euro dziennie. Ci którzy mieli złoto, nie musieli stać w długich kolejkach pod bankomatami. Nawet niewielki procent twojego majątku trzymany w złocie daje spokojny sen, wiesz, że masz zabezpieczenie niezależne od decyzji polityków czy kaprysów rynku. To jak posiadanie spadochronu w czasie lotu.

Złoto od wieków chroniło majątki ludzi w czasach niepewności i dziś w świecie napięć geopolitycznych i zmieniającej się gospodarki nadal pełni tę samą rolę.

Jak osiągnąć niezależność finansową dzięki pracy i rozsądnemu inwestowaniu? | Mateusz Samołyk

Bezpieczeństwo finansowe to posiadanie takiego kapitału, który umożliwia nam przeżycie co najmniej pół roku (w przypadku utraty bieżących dochodów). Obecnie aż 60% Polaków nie dałoby rady utrzymać się z oszczędności dłużej niż 3m-ce.

Jedną z odmian niezależności finansowej jest FIRE (Financial Independent Retire Early), czyli plan wcześniejszej emerytury. Stopa oszczędności jest najważniejsza w dążeniu do niezależności finansowej, czyli jaki % dochodów oszczędzamy.

TOP 10% Polaków zarabia powyżej 14 000 PLN brutto. Cała ta grupa może śmiało dążyć do szybkiego osiągnięcia niezależności finansowej.

Wg danych GUS ponad połowa oszczędności finansowych Polaków jest trzymana w gotówce lub na lokatach, które to nie pokonują inflacji. A akcje i obligacje stanowią tylko 8% oszczędności.

Najlepsze stopy zwrotu za ostatnie 20 lat osiągnęły akcje amerykańskie (11,4%), złoto (11,3%) i nieruchomości na wynajem (9,3%). Ale również obligacje antyinflacyjne (5,7%) zdecydowanie pobiły inflację, która średnio w Polsce wynosiła 3,3% rocznie.