Uprzejmie informujemy, iż aktualnymi współadministratorami Państwa danych (adres e-mail) są PMTH S.A. i PMTH Sp. z o.o. z siedzibami we Wrocławiu, ul. Klecińska 123. Są to podmioty działające w grupie PMTH. Celem ww. podmiotów jest wspólne przetwarzanie Państwa danych służących wyłącznie do wysyłki Złotego Newslettera. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na przetwarzanie Państwa danych przez podmioty z grupy PMTH, prosimy o odpowiedź na niniejszego maila zawierającą w treści słowo „SPRZECIW”. W konsekwencji złożonego przez Państwa sprzeciwu, adres e-mail zostanie trwale usunięty z naszej bazy subskrybentów i nie będą Państwo otrzymywali Złotego Newslettera.
Dziwny rekord dolarowych cen złota. Pułapka to czy przełamanie?

2 148 dolarów za uncję trojańską – do takiego poziomu około pierwszej w nocy 4 Grudnia dotarły notowania najpłynniejszej serii kontraktów terminowych na złoto. Poprzedni rekord z sierpnia 2020 roku (2077,50 USD/oz.) został więc podbity aż o 70 USD/oz.
Za wyższymi cenami złota stoją oczekiwania rynku na zmianę nastawienia polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Faktycznie ostatnie wystąpienia fedowskich oficjeli były zdecydowanie mniej „jastrzębie” niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Warto jeszcze pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, mówimy o rekordzie cen złota w ujęciu nominalnym. Po skorygowaniu nawet o oficjalną inflację CPI dla dolara szczyt z roku 1980 (ówczesne 850 USD/oz.) wciąż pozostaje bardzo odległy. Jego ekwiwalent w dzisiejszym pieniądzu wynosi bowiem 3 361 USD. Po drugie, ceny złota wyrażone w większości głównych walut świata (EURO,GBP, JPY, CNY, INR) nowe rekordy ustanowiły w 2022 i 2023r. I dotyczy to także polskiego złotego.
Złoto ustanowiło nowy rekord!

W poniedziałek 4 grudnia złoto zanotowało nowy szczyt na poziomie 2148,99 USD.
Jakie były powody tak wysokich notowań złota? Pomijając kwestie techniczne oraz widmo światowej recesji, wydaje się, że możemy szczególnie wyróżnić 3 czynniki. Rosnąca płynność zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i ta globalna, oczekiwanie obniżek stóp procentowych w 2024 roku, a także spadek siły dolara amerykańskiego.
Wysokie stopy procentowe wpływają na rentowność obligacji czy choćby lokat bankowych, co w dużej mierze ogranicza popyt na złoto. Inwestorzy w takim wypadku zamiast inwestować w akcje bądź metale szlachetne wolą ulokować swoje środki na określony procent (bez ryzyka).
Oczywiście spadek stóp procentowych prowadzi do odwrócenia tego trendu. Biorąc pod uwagę ostatnie kilka cykli zauważymy, że złoto mocno zyskiwało w takich momentach. Wysokość stóp procentowych zaznaczono na niebiesko. W trakcie obniżek stóp złoto mocno zyskiwało w ostatnich trzech takich cyklach (wykres).
Złoto wciąż na celowniku banków centralnych

Apetyt banków centralnych na złoto pozostaje silny. Przechowując złoto, banki centralne mogą zwiększyć stabilność i odporność swoich rezerw, zwłaszcza w czasach turbulencji gospodarczych lub wahań kursów walut.
W ubiegłym roku banki centralne kupiły łącznie ponad 1000 ton złota, co oznaczało ogromny wzrost względem lat poprzednich.
Wygląda na to, że w tym roku ten wynik będzie zbliżony.
REKORDOWA CENA ZŁOTA na koniec miesiąca. Co dalej?
Złoto jeszcze nigdy nie zakończyło miesiąca powyżej 2000USD, aż do Listopada 2023. Czy to dalej okazja do zakupów?
Zakończenie miesiąca Listopada wynikiem 2040 dolarów to powód do zadowolenia dla wszystkich sympatyków kruszcu, ale i również długa lista konsekwencji jakie niesie za sobą to rekordowe zamknięcie miesiąca.
Co to oznacza dla cen złota, srebra oraz akcji górników metali szlachetnych? Zapraszamy do oglądania!
$8,000 Gold and $250 Silver, Michael Oliver
Michael Oliver talks about how and why gold might be on its way to $8,000 and more, while silver could go as high as $250.
Michael talked about his outlook on the global economy, the liquidity in the financial system, the FED, and other important aspects of the macroeconomic landscape.
why can’t gold break $2,100?
can gold really go to $8,000 and how long will it take to reach $8,000?
why does government debt matter for gold?