Czy Złoto zaatakuje historyczny szczyt?

W środę rano kontrakty terminowe na złoto były wyceniane na poziomie 2043,40 USD za uncję trojańską. W nocy było to nawet ponad 2050 USD/oz. Ceny złota w tym roku ustanowiły nowe maksima w prawie wszystkich głównych walutach świata: w euro, jenie, juanie, funcie brytyjskim czy rupii indyjskiej.
Przez poprzednie dwa lata ceny złota znajdowały się pod presją mocnego dolara i relatywnie wysokich długoterminowych realnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ale teraz sytuacja zaczyna się zmieniać. Rynek już od kilku tygodni nie ma wątpliwości, że lipcowa podwyżka stóp była ostatnią w tym cyklu.
Wielu inwestorów ma też w pamięci lekcję z lat 70-tych XX wieku. Wtedy to Fed zbyt wcześnie zaczął luzować politykę monetarną, co zakończyło się drugą, jeszcze potężniejszą, falą inflacji w USA i na świecie. W tamtej dekadzie ceny złota wzrosły z 35 USD do 850 USD/oz., czyli z grubsza 25-krotnie. Oczywiście, jest stanowczo zbyt wcześnie, aby dyskontować taki scenariusz. Ale pierwszy krok w jego kierunku został właśnie poczyniony.
U nas trwająca od początku października siła złota jest praktycznie niezauważalna z uwagi na umocnienie złotego do dolara. Dzięki temu „giełdowa” cena złota wyrażona w polskim złotym wciąż pozostaje w pobliżu 8000 zł za uncję. W marcu było to prawie 8900 zł/oz. Zaś nominalny rekord wszech czasów z marca 2022 roku wynosi ponad 9300 zł/oz.
Złoto w kierunku rekordu ceny w dolarze

Spadająca rentowność amerykańskich obligacji oraz słabszy dolar sprzyjają w ostatnim czasie metalom szlachetnym. Złoto po książkowej formacji młota z 13 listopada z przetestowaniem obu rosnących średnich (SMA50 i SMA200) uciekło w górę powyżej oporu w rejonie 2010 USD.
Szczególnie ważna była Wtorkowa sesja, w trakcie której cena kruszcu wzrosła o ponad 1,3% sygnalizując gotowość do testowania ATH i super oporu w rejonie 2070 USD.
Ostatni rok z kawałkiem (podnoszenia stóp procentowych), to trend boczny, co w takim środowisku należy uznać za sukces. Teraz na horyzoncie inwestorzy zaczynają widzieć obniżki stóp procentowych i luzowanie polityki pieniężnej co działa na wyobraźnię inwestorów na rynku złota. Zwłaszcza, że jak się często przypomina w okresie stagflacji w latach 70-tych w USA, złoto było jednym z najlepiej zyskujących aktywów.
Odbiła również cena srebra, która wzrosła w ostatnich 2tyg. o ponad 12% i znajduje się obecnie w kluczowej strefie oporu średnioterminowego 25,00 USD. Przebicie jej otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów cen.
Tulipanomania, czyli pierwsza „bańka” w historii

Możliwość szybkiego i wygodnego wykorzystania kapitału finansowego, a także ludzka chciwość, dały początek pierwszej bańce spekulacyjnej w historii, która ostatecznie pękła i przyniosła ogromne straty wielu osobom. Mowa o tzw. Tulipomanii.
Pierwsze oznaki manii pojawiły się w 1633 r., kiedy jeden z obywateli oddał swój dom za 3 cebule, a drugi za podobną ilość oddał swoją farmę. Tulipany zaczęły być postrzegane jako dobry sposób na przechowanie i pomnażanie kapitału.
Latem 1636 r.w różnych miastach Holandii pojawiły się targowiska „ludowe” – prymitywne odpowiedniki giełdy w Amsterdamie, na której biedni handlowali tańszymi odmianami tulipanów. Początkowo obrady trwały kilka godzin dziennie, a od grudnia 1636 – całą dobę! Handlowi towarzyszyły krzyki, było to szaleństwo tłumu, w którym nikt nie był zainteresowany ani wypłacalnością kupującego, ani tym czy sprzedawca faktycznie posiada towar.
Przebieg tzw. tulipomanii to jednocześnie zapis pierwszej udokumentowanej bańki spekulacyjnej. Tłum ludzi szukających łatwego zysku kupował dane aktywo tylko z jednego powodu – dlatego, że jego cena rosła. Każdy liczył na to, że za chwilę będzie mógł pozbyć się towaru po wyższej cenie.
Now is the time to buy precious metals – Marc Faber
We are in an uptrend in inflation and uptrend in interest rates that will be interrupted from time to time by countertrend moves, such as we had in the 1970s, but the long-term trend in the next 20 to 30 years is for inflation to accelerate and for interest rates to move up,” said Faber. „Although in the next six months I think that interest rates will go down, so we have to distinguish between the short-term trend and the long-term trend.
With inflation set to rise, now is the time to buy precious metals stocks — gold, silver, platinum — while they are trading at a discount to the physical metals.
I hold most of my precious metals in physical, but I also have some gold shares. Now it’s the good time to buy mining stock.
Gold Moves in 7 Year Cycles, Next Peak is 2026/2027
Gold is at the US $2,000 per ounce level once again, and Omar Ayales of Gold Charts believes higher prices are in store for the yellow metal.
Gold moves in seven to eight year cycles, and said the next peak is set to occur in 2026 or 2027.
What this cycle is telling us is not only that gold reaches a bottom every seven years, (but also) that after it reaches a bottom it goes into an 11 year uptrend to reach a high. So every bottom precedes an 11 year move, he explained.