Złoty Newsletter PMTH – wydanie #82

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #82

NBP goni Chińczyków w zakupach złota.

Październik był już siódmym miesiącem z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski raportował zwiększenie rezerw złotaW bilansie NBP przybyło 200 tys. uncji złota (ok. 6,2 tony). Razem w całym bieżącym roku NBP dokupił już ponad 111 ton złota.

Marzeniem jest, aby dojść do 20 proc. udziału złota w rezerwach NBP zaznaczył prezes NBP. Osiągnięcie 20-procentowgo udziału kruszcu w polskich rezerwach walutowych oznaczałoby konieczność niemalże podwojenia zasobów. Na koniec października wartość aktywów rezerwowych NBP wyniosła niespełna 177 mld dolarów, z czego złoto stanowiło 21,83 mld USD. Daje to 12,3%.

W III kwartale największymi nabywcami „barbarzyńskiego reliktu” były Ludowy Bank Chin (78 ton) oraz Narodowy Bank Polski (57 ton).

Banki centralne nadal kupują złoto

W 2023 roku banki centralne kontynuują na dużą skalę zakupy złota. Po III kwartałach kupiły już 800 ton.

Jeśli w 4 kwartale banki centralne nadal będą w takim tempie powiększały swoje rezerwy w złocie, to może się okazać, że 2023 roku będzie najlepszym rokiem w ostatnich latach pod względem zakupów złota przez banki centralne.

Jak AI ZMIENI rynek METALI SZLACHETNYCH?

Jakie znaczenie dla rynku metali szlachetnych ma sektor sztucznej inteligencji?

Wzrost zapotrzebowania na metale szlachetne w związku z ich zastosowaniem w obszarach związanych ze sztuczną inteligencją zostanie doszacowany w kolejnych kwartalnych raportach instytutu srebra oraz światowej rady inwestycji platynowych. Już ostatnie raporty wskazywały na utrzymujące się deficyty na rynkach srebra i platyny.

Jeśli w perspektywie kolejnych lat dalej zawodzić będą portfele 60/40, a inflacja przeganiać będzie stopy zwrotu z rynku akcji to zarządzający aktywami prawdopodobnie zdecydują się zwiększyć nieco ekspozycję na metale szlachetne. Na chwilę obecną w ponad 70% portfeli inwestycyjnych złoto nie zajmuje więcej miejsca niż 1%. 

Rynek amerykańskich akcji i obligacji ma ponad 7-krotnie większą kapitalizację od rynku złota. Wystarczy więc decyzja o zwiększeniu ekspozycji na metale do 2-3%, aby pojawiła się znacząca zmienność cenowa na rynku złota, srebra czy platyny.

Why is gold setting up to be one of the best performing assets for the decade to come?

  • Analiza techniczna złota w porównaniu do najważniejszych amerykańskich indeksów: SP500 oraz Nasdaq

  • Porównanie wykresu złota do inflacji, długu publicznego USA  oraz podaży pieniądza M2.

  • Analiza gold/silver ratio