Przybywa złota w skarbcach NBP. Największe zakupy w tym roku

Na koniec lipca pozycja „złoto monetarne” wyceniana była na 18,828 mld dolarów – wynika z opublikowanych w poniedziałek przez NBP danych o oficjalnych aktywach rezerwowych.
Po lipcowych zakupach polskie rezerwy złota zostały powiększone z 277,1 ton do 299,47. Daje to blisko 22,4 ton nabytych w poprzednim miesiącu.
Tym samym Polska pozostaje na wysokim miejscu wśród banków centralnych dokonujących zakupów złota w tym roku. Na trzecim miejscu po Chinach (103 ton) i Singapurze (72 ton)
Nowa waluta krajów BRICS oparta o złoto?

Od pewnego czasu słyszymy już o nowej walucie opartej o złoto, która ma zastąpić krajom BRICS (z wyjątkiem Indii) dolara w transakcjach międzynarodowych. Kilka dni temu w rosyjskim dzienniku Kommersant ukazał się artykuł, który zdradza nieco szczegółów na ten temat.
Nowym środkiem płatniczym ma być jednostka poparta złotem a wykorzystanie cyfrowej platformy walutowej ma zapewnić wysoką, znacznie przewyższającą tradycyjne systemy płatności (np. SWIFT) szybkość rozliczeń, ich poufność, oszczędność kosztów, niezależność a także ochronę przed sankcjami krajów trzecich.
Kupno środka płatniczego musi być potwierdzona wystarczającą ilością odpowiednich rezerw (w tym przypadku złota). Aby zapewnić wydajność systemu, należy spełnić kilka dodatkowych warunków (m.in. rozwiązać ryzyko kursowe walut wschodzących do złota).
Tak to wygląda z perspektywy rosyjskiej – natomiast warto pamiętać również o tym, że wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych nie wychodzi Rosjanom najlepiej.
ZŁOTO – analiza XTB

Złoto zaliczyło spory spadek po decyzji Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego USA. Dolar umocnił się, a rentowności długu wzrosły. Niemniej wciąż możliwa jest powtórka sytuacji z 2011 roku, kiedy niepewność rynku doprowadziła do napływu gotówki do amerykańskich obligacji, co obniżyło rentowności i doprowadziło do rajdu cen złota, które wyznaczyło wtedy wieloletnie szczyty blisko 2000 USD za uncję.
Warto wspomnieć, że banki centralne skupiły rekordową ilość złota w pierwszej połowie roku, co może być kolejnym krokiem zmniejszania ilości dolara w rezerwach. W krótkim terminie obserwujemy niewielki spadek rentowności (wzrost cen obligacji – TNOTE), co doprowadziło do powstania dywergencji.
Oprócz tego na wykresie cały czas obserwujemy potencjalną formację odwróconej głowy z ramionami z linią szyi w okolicach 1980 oraz zakresem do okolic historycznych szczytów. Niemniej przebicie się ceny poniżej „głowy” może wskazywać na kontynuację trendu spadkowego.
Hiperinflacja w Polsce. Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy
Azjaci odpowiadają za prawie 60% popytu na złoto na świecie. Czy zachód traci już swoją wyjątkowość?
Jak się przygotować do kryzysu gospodarczego?
Hiperinflacja w Polsce. Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy.
Dlaczego w polskiej szkole nie uczy się o oszczędzaniu i inwestowaniu?
GOTÓWKA zniknie – NADZIEJA w ZŁOCIE. Czy będą REKORDY CEN złota?
Jak dzisiaj przechowywać pieniądze aby nie traciły?
Jakie czynniki wpływają na kurs złota?
Dlaczego banki kupują złoto?
Czy złoto przetrwa w systemie CBDC? Czy będzie miało jakiś wpływ na nowy system?
Jakie są najlepsze sposoby na sprzedaż złota?