Złoto na kolejnym wyższym piętrze, a sezonowość dopiero się rozkręca

Spadki rentowności amerykańskich obligacji oraz słabszy dolar przyczyniły się do wzrostu ceny złota w ostatnich dwóch tygodniach.
Odbicie szlachetnego metalu po sforsowaniu poziomu 1960 USD sięga kolejnego piętra w rejonie 1980 USD i tutaj również może dojść do lokalnego zatrzymania. Wydaje się jednak, że cykliczny dołek za nami, gdyż doszło do wyraźnego sygnału odwrócenia trendu spadkowego.

Jednym z argumentów przemawiających za dalszymi wzrostami jest sezonowość. Jej schemat przyłożony do aktualnych wahań cen może sugerować, że właśnie jesteśmy po cyklicznym dołku i przed nami mocniejsze sezonowe podejście w górę.
Złota moneta Kangur Australijski. Historia. Okoliczności powstania. Weryfikacja
Historia i okoliczności powstania monety Kangur Australijski, która została wybita i jest emitowana do dnia dzisiejszego przez mennicę Perth Mint, a która emitowała tą monetę pierwotnie pod nazwą Australian Nugget.
Jak sprawdzać autentyczność monety Kangur Australijski?
Jak odróżnić falsyfikat Kangura Australijskiego od oryginału?
Jakie zabezpieczenia mają monety bulionowe z australijskiej Perth Mint?
Mennica Perth Mint chcąc upamiętnić wizytę królowej Elżbiety II, wyprodukowała w 2011r. największą na świecie złotą monetę o wadze 1012 kg, średnicy 80 cm i grubości prawie 13 cm. Moneta została wpisana na listę rekordów Guinnessa.
Inflacja wprawdzie hamuje, ale ceny wciąż są znacznie wyższe niż przed rokiem

W czerwcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 11,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Malejąca inflacja czyli dezinflacja nie oznacza jednak, że ceny w sklepach zaczęły spadać. Do tego potrzebowalibyśmy deflacji – czyli wzrostu siły nabywczej pieniądza. Proces dezinflacji znaczy tylko tyle, że ceny generalnie nadal rosną, ale w wolniejszym tempie.
W czerwcu majowi liderzy „inflacyjnej listy przebojów” utrzymali swoje pozycje. Numerem jeden cały czas był cukier, o blisko 60% droższy niż rok wcześniej. Druga energia elektryczna (droższa o 40,2% rdr), a trzecie warzywa (25,6%)
Tańsze niż w czerwcu 2022r. są przede wszystkim paliwa: olej napędowy (o 19,2% tańszy niż przed rokiem), LPG (-18,4%), benzyna (-17,4%) oraz masło (-5,5%).
Bieżąca sytuacja na rynku platyny i palladu

Platyna i pallad występują dość rzadko, dlatego m.in. należą do grona metali szlachetnych. Aż 74% globalnego wydobycia Platyny odbywa się w Republice Południowej Afryki. Kolejne 11% kontroluje Rosja, zaś trzecim największym „górnikiem” platyny jest Zimbabwe (8%). Trochę lepiej, biorąc pod uwagę wydobycie w ujęciu geograficznym, sytuacja wygląda w przypadku palladu.
Globalnie zarówno platyna jak i pallad wykorzystywane są w dużym stopniu w produkcji katalizatorów dla pojazdów spalinowych. Jest jedna bardzo ciekawa przesłanka, która przemawia za tym, że w przyszłości znów możemy zobaczyć platynę droższą od palladu. Chodzi o rewolucję wodorową, a konkretnie o fakt, że platyna może odegrać ważną rolę w produkcji wodoru. Metal ten miałby pełnić funkcje katalizatora w elektrolizerach, czyli urządzeniach do produkcji wodoru.
Za odbiciem ceny platyny przemawia m. in. pozycja netto short wśród Commercials czyli najlepiej poinformowanej grupy na rynku. Od szczytu z kwietnia bieżącego roku, kiedy platyna taniała, Commercials systematycznie redukowali pozycję short na tym metalu. Oznacza to w skrócie, że „rynkowi wyjadacze” spodziewają się wzrostów na platynie.
Gold – The Beginning of the Journey to 2905 USD
Francis talks about why inflation has not been „cured” yet; it looks better only because it is being compared to previous numbers and basing effects. Year-on-year effects have decreased, but the consumer is still taking a hit. The declining dollar and prices is an indication that inflation will likely surge soon.
The Federal Reserve will raise interest rates further, resulting in a dollar spike. However, this would be a very volatile period and he advises traders to focus on gold, silver, and perhaps eventually the dollar.