Narodowy Bank Polski znów dorzucił do skarbca złoto

Czerwiec był trzecim miesiącem z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski zwiększał swoje rezerwy złota. W bilansie NBP przybyło 440 tys. uncji złota co daje 13,7 ton. Po czerwcowych zakupach polskie rezerwy złota zostały powiększone z 263,4 ton do 277,1 ton.
W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota i jak widać nie były to słowa rzucane na wiatr.
W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Złoto chwilowo zatrzymane w rejonie średniej SMA50

Osłabiający się dolar wraz ze spadkiem rentowności obligacji amerykańskich tworzą dobry klimat dla złota, które wczoraj potwierdziło zwrot na północ po obronie poziomu 1900 USD i następnie przełamania oporu na 1940 USD.
Ostatnie wzrosty kruszców (Srebro od środy zyskało 7%, Złoto 1,3%) motywowane są większym od oczekiwań spadkiem do poziomu 3% inflacji w USA.
Dziś złoto już tak nie błyszczy, co może wynikać z walki jaka toczy się na poziomie średniej SMA50 (niebieska linia). Jeśli bykom uda się tę barierę pokonać, to powinniśmy zobaczyć kontynuację wzmocnienia.
Po co bankom centralnym złoto?

Tylko w 2022 roku banki centralne nabyły 1136 ton kruszcu i kontynuowały ten trend dodając 228 ton w pierwszym kwartale 2023 roku. Głównymi kupującymi były banki krajów zaliczanych do rynków wschodzących jak Chiny, Indie, Turcja, Egipt czy też Singapur.
Powyższe informacje zbiegły się również z coraz głośniejszymi hasłami o dedolaryzacji i wspólnej walucie BRICS, co w efekcie miałoby zmarginalizować znaczenie dolara w rozliczeniach międzynarodowych. Wspólna waluta bloku ma być jednym z tematów konferencji podczas szczytu BRICS w Południowej Afryce, który ma się odbyć już w sierpniu.
W tym kontekście warto wspomnieć słowa Zoltana Pozsara, który może pochwalić się pracą m.in. dla takich instytucji jak FED, IMF, Credit Suisse czy też Departament Skarbu USA: „Jesteśmy świadkami narodzin Bretton Woods III – nowego światowego (pieniężnego) porządku skupionego wokół walut opartych na surowcach na Wschodzie, który prawdopodobnie osłabi system eurodolara, a także przyczyni się do wzrostu inflacji na Zachodzie”.
BRICS odkurzy standard złota? Nadchodzi nowa waluta

Grupa BRICS ogłosi w przyszłym miesiącu początek tworzenia nowej waluty opartej na złocie, która będzie wykorzystywana w handlu międzynarodowym, a jej celem będzie min. zmniejszenie roli dolara w światowym handlu.
Zwolennik austriackiej szkoły ekonomii mówił w wywiadzie dla Kitco News, że plany BRICS to krok w dobrą stronę, ale droga do ich realizacji jest wciąż bardzo odległa.
Oczekuje się, że oficjalne ogłoszenie na ten temat pojawi się podczas szczytu organizowanego przez blok w sierpniu w RPA. Należy wziąć jednak poprawkę na fakt, że źródłem informacji jest rosyjska propagandowa telewizja RT (dawne Russia Today) i rzeczywistość może okazać się mniej spektakularna niż twierdzą paski nadawcy.
Jednakże w perspektywie długoterminowej nowa waluta oparta na złocie może wpłynąć na ceny kruszcu.
Everything Bubble Ready to Pop? Gold & Silver is a MUST!
Commodities investing legend Rick Rule shares his insights on the current uncertainty in the markets and discusses the future of precious metals in 2023.
Find out why he believes perception is more important than reality in the near term and why owning gold and silver is crucial for any investor.
Furthermore, we get into the potential of silver equities and the speculative setup in the market.