Złoty newsletter PMTH – wydanie #65

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – wydanie #65

Narodowy Bank Polski znów kupił złoto

  • W maju w bilansie Narodowego Banku Polskiego przybyło blisko 640,25 tys. uncji złota, co w przeliczeniu daje ok. 19,9 ton. Oznacza to, że polskie rezerwy złota zostały powiększone do 263,4 ton.

  • W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Wygląda na to, że od wiosny NBP zaczyna wywiązywać się z zeszłorocznych obietnic swojego prezesa (w Kwietniu NBP dokupił 14,8 ton kruszcu).

  • Zwiększenie rezerw złota obecnie wpisuje się w ogólną tendencję. W ubiegłym roku banki centralne dokonały największych zakupów złota od 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1135,7 ton. Ostatnia ankieta przeprowadzona przez Światową Radę Złota mówi, że banki centralne planują dalsze zwiększanie swoich rezerw.

Złoto – obrona wsparcia na 1940 USD

  • Naruszenie wsparcia testowanego od 25 maja i spektakularna (jak na razie) obrona, to bilans wczorajszego dnia na rynku złota. Pomógł ECB, bo zwrotu w górę na złocie jest silnie dodatni skorelowany ze wzrostem EUR/USD czyli spadkiem indeksu dolara. 

  • Obrona wsparcie nie jest natomiast jeszcze równoznaczna z powrotem do trendu wzrostowego. Tutaj najpierw byki muszą się zmierzyć ze spadającą średnią SMA50 (niebieska linia).

  • Patrząc na wykres złota na interwale D1, pojawiła się pro wzrostowa formacja świecowa młota (ostatnia świeczka). Jeżeli zostanie ona utrzymana, niewykluczone, że kupujący odbiorą to jako sygnał do zakończenia korekty spadkowej, trwającej od początku maja.

Złota moneta Krugerrand. Jak weryfikować? Wady i zalety

Historia i okoliczności powstania monety Krugerrand, która została wybita i jest emitowana do dnia dzisiejszego w Ran Refinery w RPA.

  • Omówione zostają metody weryfikacji monety Krugerrand i odpowiedź na pytania: jak sprawdzać autentyczność monety Krugerrand?

  • Jak odróżnić falsyfikat Krugerranda od oryginału?

Analiza złota (Saxo Bank)

Złoto utknęło obecnie w przedziale o szerokości 50 dolarów ze wsparciem w obszarze 1930-35 USD, podczas gdy wzrost pozostaje zablokowany przez 21-dniową średnią kroczącą, obecnie na poziomie 1967 USD, a następnie ostatnie szczyty w okolicach 1985 USD. W perspektywie krótkoterminowej przełamanie poniżej 1930 USD może oznaczać celowanie w 200-dniową średnią kroczącą na poziomie 1840 USD, ale dopóki cena utrzymuje się powyżej 1800 USD, perspektywy techniczne będą nadal sprzyjać ponownemu wzrostowi.

  • Podczas gdy krótkoterminowe prognozy wskazują na dalszą konsolidację w oczekiwaniu na napływające dane ekonomiczne, utrzymujemy ogólną wzrostową prognozę dla złota, napędzaną między innymi przez następujące oczekiwania:

  1. Dalsza słabość dolara w miarę zmniejszania się różnicy rentowności

  2. Zwiększone ryzyko nadchodzącej recesji prowadzącej do szczytu stóp Fed. W trzech ostatnich przypadkach, gdy miało to miejsce, wspierało to silne wzrosty złota w kolejnych miesiącach i kwartałach

  3. Wygląda na to, że popyt ze strony banków centralnych będzie się utrzymywał, ponieważ de-dolaryzacja nadal przyciąga popyt ze strony kilku banków centralnych. 

Gold in New Bull Market Phase. Price to Hit Five Figures Long Term

Adam Rozencwajg of Goehring & Rozencwajg shares his thoughts on where gold is at in the current cycle and what could be next.

  • Gold landscape changed in Q4 2022   

  • Why are central banks buying gold? 

  • Our longterm price forecast for gold is 12.000 USD

„Jeśli z jakiegokolwiek powodu system finansowy się załamie, użyjemy złota do zbudowania nowego systemu”

Klass Knot, prezes Narodowego Banku Holandii