Złoty newsletter PMTH – wydanie #62

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – wydanie #62

Kto kupuje złoto? Wydobycie królewskiego kruszcu z nowym rekordem

W I kwartale 2023 roku na świecie zakupiono 1 081 ton złota – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Inwestorzy detaliczni nadal chętnie kupują złoty bulion, traktując go jako ucieczkę przed inflacją i ryzykiem recesji.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku banki centralne dorzuciły do swych skarbców kolejne 228,4 ton żółtego metalu, o 176% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Był to też rekordowy pod tym względem pierwszy kwartał.

Wydobycie złota w I kw. 2023 r. osiągnęło historycznie rekordowy poziom 843,1 ton, nieznacznie poprawiając poprzedni rekord z I kw. 2016 roku. Co roku wydobywa się ok. 3,5 tys. ton żółtego metalu. 

Na rynku dostępne do sprzedaży jest blisko 209 tysięcy ton złota wydobytego od początku ludzkiej cywilizacji. Z tego prawie połowa w postaci złotej biżuterii znajdującej się w posiadaniu ok. ośmiu miliardów Ziemian. W tym kontekście roczne wydobycie stanowi niespełna 1,7% potencjalnej podaży złota i nie odgrywa istotnej roli w kształtowaniu się cen.

Złoto pod presją mocniejszego dolara

  • Umacniający się dolar nie sprzyja złotu, którego cena schodzi już do średniej SMA50 po raz pierwszy od jej wybicia pod koniec pierwszej połowy marca. 

  • Najbliższe wsparcie mamy w rejonie 1970 USD jako poziom, z którego w czarnym scenariusz może się rozpocząć budowa prawego ramienia potencjalnej formacji RGR. 

  • Kolejny poziom obrony może wyznaczać linia popytu, na której osadzone są dołki z 3 listopada i 8 marca (1930-1940 USD).

Czy warto kupić złoto w 2023? Prognozy cen, CBDC vs Złoto. Łukasz Chojnacki

  • Jakie są prognozy dotyczące cen złota na 2023 roku? Jakie czynniki będą miały wpływ na cenę złota?

  • Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę podczas inwestycji w złoto? Jak ustalić strategię inwestycyjną i dostosować ją do oczekiwań?

  • Czy inwestowanie w złoto jest bardziej atrakcyjne niż w inne metale szlachetne (srebro, platyna)? Jaki jest potencjał inwestycyjny?

Spadki cen kruszców? Producenci widzą to inaczej

Jak widać w środkowym panelu, Commercials (banki bulionowe i producenci) dokładają krótkich pozycji netto, ale dynamika ich powiększania w ostatnich tygodniach już nieco słabnie, co ma zapewne związek z zachowaniem samej ceny, która utknęła kilkadziesiąt dolarów pod swoim ATH (All-Time high).

Ta ekspozycja short netto wciąż jest jednak spora i generuje ryzyko większego cofnięcia cen złota. Technicznie przyjąć można, że potencjalnego wsparcia poszukiwać należałoby poszukiwać w rejonach 1930 USD.

Natomiast sami producenci (dolny panel, czerwona linia) od wielu miesięcy praktycznie nie zmieniają swojego pozycjonowania. Oznacza to zatem, że nie zwiększają skali zabezpieczenia przed spadkami cen. Pamiętajmy, że jest to co do zasady najlepiej poinformowana grupa uczestników rynku. Skoro podejmują takie decyzje przy złocie znajdującym się kilka procent od ATH, to muszą realnie liczyć się z możliwością wybicia ceny na nowe, rekordowe poziomy.

Gareth Soloway – This is the catapult that will send gold to new highs

  • Technical analysis expert Gareth Soloway of InTheMoneyStocks.com joins us for a monthly look at the Gold and Silver charts.

  • In 4 to 6 weeks we will see a big move in price of Gold. It’s possible that Gold will be for 2300 USD by the end of the year.