Kryzys bankowy winduje ceny złota. Padło 2 000 USD za uncję

W poniedziałek rano dolarowe notowania złota po raz pierwszy od roku sięgnęły poziomu 2 000 dolarów za uncję.
W weekend doszło do faktycznej likwidacji banku Credit Suisse, który został przejęty przez swojego szwajcarskiego konkurenta UBS przy wydatnym wsparciu Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz szwajcarskiego podatnika, który może stracić na tym interesie do 9 mld franków.
To przypomniało wszystkim, że współczesny system bankowy oparty o zasadę rezerwy cząstkowej jest bardzo wrażliwy na utratę zaufania i że run na depozyty może szybko wykończyć każdą instytucję kredytową. Równocześnie akcje ratowania systemu przez banki centralne oznaczają, że czeka nas kolejna fala ekspansji monetarnej skutkująca wyższą inflację.
W tym momencie wszyscy „przypomnieli” sobie o złocie, którego bankierzy nie mogą dodrukować i które w przeciwieństwie do wszystkich innych aktywów finansowych nie generuje ryzyka kredytowego.
Złoto w ujęciu tygodniowym

W zeszłym tygodniu kurs złota poradził sobie z oporem w okolicach 1950 USD (szczyty z 2012 roku) i teraz już zmierza w kierunku strefy 2000-2050, gdzie znajdują się szczyty z 2020 oraz 2022 roku.
Porażka tutaj mogłaby mieć trochę dłuższe negatywne konsekwencje. Z drugiej strony pokonanie tych oporów otworzy drogę na nowe szczyty wszechczasów.
Średnie SMA50 i SMA200 zbliżyły się do siebie, a kurs się od nich odbił. Podobny układ w 2019 oznaczał później dość spore wzrosty.
„Cena złota będzie rosnąć”. Mennica Skarbowa inwestuje w rozwój sieci sprzedaży

„Popyt na złoto w perspektywie średnioterminowej na pewno będzie rósł. Wojna na Ukrainie, wszechobecna inflacja na całym świecie oraz ostatnie zawirowania na światowym rynku bankowym będą ten trend wzmacniać” – powiedział prezes spółki Mennica Skarbowa Jarosław Żołędowski.
W całym 2022 roku Mennica Skarbowa sprzedała prawie 5 ton złota w porównaniu do 4,53 tony złota w roku 2021. W ubiegłym roku Polacy kupowali najchętniej złoto o małej gramaturze, które łatwo sprzedać na całym świecie lub wymienić na inne towary codziennego użytku.
„W ubiegłym roku Polska pobiła kolejny rekord sprzedaży złota. Szacujemy, że klienci kupili w sumie około 19 ton produktów z tego kruszcu, co lokuje nasz kraj w TOP 5 w Europie jeśli chodzi o wolumen sprzedaży” – powiedział Żołędowski.
Złoty krążek ze swastyką najstarszym ogniwem łączącym nas z Odynem z Walhalli

Zespół badawczy z Muzeum Narodowego w Kopenhadze ogłosił, że złoty dysk odkryty w 2020 r. jest jednoznacznym dowodem na to, że Odyna, jednego z najwyższych bogów nordyckich religii pogańskich, czczono już w 401 r.
Odyn był bogiem wojny i śmierci, który władał Walhallą — miejscem, gdzie według mitologii nordyckiej, przebywali polegli w chwale wojownicy.
Jest to pierwszy przypadek w historii świata, w którym wspomniane jest imię Odyna, co przenosi mitologię norweską aż do początku IV wieku — mówi runolog z Muzeum Narodowego i badacz pisma, Lisbeth Imer.
Dysk był częścią znaleziska wydobytego w 2020 r. przez amatorskiego pasjonata wykrywania metali. Zawierał on kilogram złotych medalionów i rzymskich monet przerobionych na biżuterię. Znaleziono go w miejscowości Vindelev, w środkowej Jutlandii.
Francis Hunt: Gold is Winning Against All Fiat
The current gold chart and how it appears we are breaking trend lines. He argues that silver will also outperform, it will just occur in a later secondary phase. Gold against most currencies is nearing new highs. It is winning by doing exactly what it should do.
Francis discusses where silver will head under various scenarios. The markets today are entirely different from what we had in the 1980s. No one has ever lived in an era like the one we find ourselves in today.
Francis is a trader, first and foremost. Unlike most educators in the trading space, Francis walks the walk and talks the talk, with 30 years of experience trading his personal capital on various markets and instruments.