Inflacja w Polsce osiągnęła pełnoletność i jest najwyższa od 26 lat

W lutym indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 18,4%/r. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku.
W lutym bieżącego roku za olej napędowy płaciliśmy ponad 7zł/l, a benzyna Pb95 kosztowała przeciętnie ponad 6,70 zł. Dla porównania, rok wcześniej oba te paliwa tankowaliśmy za 5,20-5,60 zł.
Większość ekonomistów prognozuje, że od marca wskaźnik inflacji zacznie dynamicznie się obniżać, a na koniec roku możliwe jest jego zejście do jednocyfrowego poziomu. Na koniec roku może spaść nawet w okolice 7%.
Niższa inflacja wcale nie oznacza, że ceny sklepach zaczną spadać. Nic z tych rzeczy! Spadek inflacji znaczy tylko tyle, że ceny będą rosły wolniej, niż rosły przez poprzednie 12 miesięcy.
Informacje z Chin o złocie i srebrze, których nie znajdziesz w TV
Czy realny jest scenariusz Juana opartego na złocie?
Jakie podejście do srebra i złota mają obywatele Chin? Czy popyt na rynku wewnętrznym na metale szlachetne w Chinach jest duży?
Czy giełda w Szanghaju będzie w przyszłości centrum handlu złotem i srebrem?
Jak z perspektywy Chin mówi się o wojnie na Ukrainie?
Na jakim etapie jest Chińska sztuczna inteligencja? Czy Chińczycy mają swojego ChatGPT?
Wywiad z Wesleyem – inwestorem, który od kilkunastu lat mieszka w Chinach.
Dlaczego BANKI CENTRALNE kupują coraz więcej ZŁOTA?
Przed czym zabezpieczają się znające od podszewki słabości obecnego systemu monetarnego banki centralne?
Jeszcze w latach 70-tych złoto stanowiło 60-70% rezerw banków centralnych by w kolejnych dekadach spaść do 15%.
Ponowny popyt banków centralnych na złoto rozpoczął się w 2009 r. wraz z polityką luzowania ilościowego (dodruku) wprowadzoną przez FED. W 2022 r. trend zakupów złota mocno przyśpieszył – banki centralne kupiły rekordową ilość złota (1136 ton).
Przebili Turków. Ponad 100% inflacji w Argentynie

W minionym roku niemal cały świat mierzył się z problemem przyspieszającej inflacji, ale wyjątkową uwagę obserwatorów przyciągała sytuacja nad Bosforem, gdzie dynamika wzrostu cen przeszła z 20% kłusa do 85% galopu. Marnym pocieszeniem być fakt, że z szybszym wzrostem cen zmagali się mieszkańcy kilku mniejszych państw: Zimbabwe, Wenezueli czy Syrii.
Nowym numerem 1 wśród dużych gospodarek została Argentyna. W lutym inflacja po raz pierwszy od 1991 r. przekroczyła 100%.
Argentyna od lat zmaga się z permanentnym kryzysem, przerywanym chwilami ożywienia. W XXI wieku zaliczyła trzy katastrofy gospodarcze (ze spadkiem PKB o ponad 10%) i kilka pomniejszych recesji.
Argentyńskie peso traci na wartości jeszcze szybciej niż turecka lira – w ostatnich pięciu latach osłabiło się wobec dolara o 90% (waluta Turcji „tylko” o 80%)
Największe bankructwo od czasów Lehmana. Co zrobi FED?

Rezerwa Federalna (FED) od początku zeszłego roku prowadzi dość agresywną politykę. Polega ona na podwyższaniu stóp procentowych oraz wyprzedawaniu aktywów (głównie obligacji rządowych). Z tego powodu ceny wielu aktywów na rynkach spadają, a koszty kredytu rosną.
W ostatnich miesiącach wspominaliśmy, że w pewnym momencie działania FEDu doprowadzą albo do paniki na rynkach, albo do jakiegoś wydarzenia groźnego dla całego systemu (np. upadek banku). Poprzedni tydzień przyniósł takie wydarzenie – mieliśmy do czynienia z największym bankructwem od czasu Lehman Brothers. Upadł Silicon Valley Bank.
Skąd dokładnie wziął się problem? Czy dotyczy także pozostałych banków? Jak zareagował FED? Czy zmierzamy w stronę dodruku, który ponownie napędzi hossę?
Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.