Rząd przejmie NASZE ŚRODKI? Tak było od zawsze – historia nie pozostawia złudzeń. Łukasz Chojnacki
Jak dawniej przejmowano środki, a jak robi się to współcześnie?
W Polsce przejmowano dwukrotnie oszczędności w II połowie XX wieku min. poprzez delegalizację środków.
Inflacja to tak naprawdę „ukryty podatek”, więc forma przejmowania środków obywateli.
Czy współcześnie środki nadal będą przejmowane? Pieniądz z terminem ważności, który ma nas zachęcać aby szybciej go wydawać lub pieniądz tylko cyfrowy (brak gotówki).
Historia pokazuje, że na przestrzeni dziejów każda próba delegalizacji złota, kończyła się wzrostem jego wartości.
Złoto w kierunku SMA50

Złoto obroniło wsparcie na poziomie 1800 USD i zmierza w kierunku pierwszego oporu jakim jest SMA50 w okolicach 1870.
Dołki październikowe są póki co bezpieczne. Zaś formacja z potrójnym testowaniem dna, które miało miejsce właśnie w październiku jest dość wiarygodnym sygnałem analizy technicznej. Stąd mocny wzrost z tych poziomów. Obecnie po korekcie spadkowej złoto próbuje łapać jakiś poziom równowagi i obrona poziomu 1800 USD jest pozytywnym sygnałem.
Rentowności amerykańskich obligacji cofnęły się z okolic 4%, czym pomogły złotu na ostatnie wzrosty. Jednocześnie jednak dolar pozostaje mocny i osłabia złoto na początku tego tygodnia. W przypadku dalszego umacniania dolara (dzięki wyższym podwyżkom stóp przez FED lub panice na rynku) złoto może zaliczyć spadki do okolic 1730 USD.
Ukryte rezerwy złota. Jak Chiny zdobyły swoją olbrzymią rezerwę złota?
Dlaczego Chiny już od początku lat 90-ych kupowały fizyczne złoto?
Od 2004 r. osoby prywatne mogą ponownie oficjalnie posiadać i kupować złoto. Obecnie szacuje się, że w rękach Chińczyków znajduje się 23 745 ton. Natomiast rezerwy złota będące w posiadaniu banku centralnego Chin szacowane są na 4309 ton.
W zeszłym roku rezerwy walutowe Rosji zostały zamrożone. Chiny wyciągają wnioski i pozbywają się „papierowych rezerw” takich jak USD i EURO. Kupują za nie złoto aby zabezpieczyć się przed ryzykiem ewentualnego zamrożenia walut fiducjarnych.
Jakie skutki przyniesie deficyt miedzi?

Miedź jest jednym z najważniejszych metali przemysłowych, mającym liczne zastosowania. Bardzo dużo tego surowca zużywa się m. in. w budownictwie, produkcji i przesyle energii oraz elektronice. Wynika to w znacznej mierze z faktu, że metal ten jest świetnym przewodnikiem i ma wysoką odporność na korozję.
Za sprawą swoich właściwości, miedź odgrywa kluczową rolę w globalnej transformacji energetycznej, której celem jest zmniejszenie zależności poszczególnych gospodarek od paliw kopalnych. Zgodnie z tym, ropa, gaz czy węgiel mają być zastępowane m. in. turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi. Z kolei pojazdy spalinowe, mają ustępować miejsca pojazdom elektrycznym.
Tradycyjne elektrownie (np. węglowe) potrzebują ok. 1 tony miedzi do wygenerowania 1 MW energii, a w przypadku źródeł odnawialnych, ilość ta jest kilkukrotnie większa. Wytworzenie tej samej ilości energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych wymaga 4 razy więcej miedzi niż w przypadku elektrowni konwencjonalnych.
Z aktualnych danych wynika, że zapasy miedzi w magazynach LME (Londyńska Giełda Metali) są najniższe przynajmniej od kilku lat (wykres).
Niskie stany magazynowe, ograniczona podaż a także rosnący popyt doprowadzą do pogłębienia problemów z dostępnością miedzi. To z kolei powinno przełożyć się na wzrost cen metalu w kolejnych latach.
Gold – The Safe Trade in a World of Absolute Risk
Gold is still attractive for its use as a fear trade, and can also do well during inflation. However, it has yet to outperform this year. Gareth believes the downside for gold is minimal, and the upside is potentially amazing.
Silver is trickier to gauge because of its industrial demand aspects, but should perform well if your time horizon is longer than average.
Credit card debt is skyrocketing and car loans are seeing defaults, leading Gareth to believe we are in for a long drawn out recession.
The dollar could continue higher if we get through this recession, which will in turn pressure metals and equities.