Złoty newsletter PMTH – Wydanie #50

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #50

Jakie są perspektywy dla ceny złota?

https://youtu.be/aBh9mrLBsz4
  • Jaka jest prognoza dla złota na najbliższe kwartały oraz na cały 2023 rok?

  • Jeśli złoto przebije się przez opór w okolicy historycznego maksimum, to dokąd może zawędrować? 

  • Czy to możliwe, że kiedyś świat powróci do standardu złota lub do standardu, w którym złoto będzie odgrywało ważną rolę?

  • Jakie są zagrożenia dla złota jako aktywa inwestycyjnego?

Jak Wschód zamierza porzucić dolara?

Jesteśmy świadkami znaczących zmian, które mogą doprowadzić do rewolucji w systemie monetarnym. O ile jeszcze kilka lat temu płatność za ropę w innej walucie niż dolar, byłaby nie do pomyślenia, tak dzisiaj staje się czymś zupełnie normalnym. Chiny już od 2019 r. płacą za ropę w renminbi.

Czym jest „Bretton Woods III”? Według wizji byłego urzędnika FED, to system walutowy krajów Wschodu oparty na towarach, w którym złoto ponownie będzie odgrywać dużą rolę, lecz tym razem będą mu towarzyszyć jeszcze inne surowce i aktywa fizyczne. 

W ciągu najbliższych 3 do 5 lat Chiny zacieśnią współpracę z krajami Zatoki Perskiej w sektorze wydobycia ropy, usług inżynieryjnych, magazynowania, transportu i rafinerii. Co więcej, Chiny od lat zacieśniają współpracę nie tylko z krajami OPEC+, ale także z Wenezuelą, Iranem, Rosją i krajami afrykańskimi. Mowa zatem o kluczowych producentach ropy.

Patrząc z perspektywy inwestora wciąż uważamy, że to dolar pozostaje główną walutą pod kątem zakupów na rynkach finansowych. W przypadku większej recesji w trakcie 2023 roku, siła amerykańskiej waluty może jeszcze rosnąć. Jeśli zaś w długim terminie dolar miałby utracić swoją pozycję, to możemy zabezpieczyć się trzymając fizyczne złoto, które przetrwało setki konfliktów (ten również przetrwa) oraz trzymać część gotówki we franku szwajcarskim, który w długim terminie jest stabilniejszy niż pozostałe waluty.

Złoto z rozbitym wsparciem w rejonie 1850 USD

Notowaniom złota nie sprzyja ostatnie umocnienie dolara i wzrost kontraktów na fundusze Fed w związku z dalszym przesunięciem w górę krzywej oczekiwań stóp procentowych w USA.

Cena wyraźnie wybiła wsparcie w rejonie 1850 USD wynikające z odmierzenia 1:1 największej dotychczasowej korekty fali wzrostowej zainicjowanej pod koniec września. 

Istotnym wsparciem, na którym byki mogą ustawić obronę jest strefa 1800 USD.

Węgierska inflacja przekroczyła kolejną psychologiczną barierę. Ceny żywności szybują

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w styczniu były o 25,7 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał węgierski Centralny Urząd Statystyczny.

Najbardziej zdumiewające jest to, jak szybko na Węgrzech drożeje żywność, która przez poprzednie 12 miesięcy podrożała aż o 44%. Przy czym ceny chleba poszły w górę o 80,6%, jajek o 79,4%, masła o 76,6%, serów o 76,1%, a nabiału o 75,8%.

Dodatkowym czynnikiem obniżającym siłę nabywczą forinta jest bardzo silny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, których ceny nie są ujęte we wskaźniku CPI. Według statystyk w II kwartale ceny domów w Budapeszcie poszły w górę o ponad 20% rdr, a w miastach poza stolicą wzrost sięgnął przeszło 30% rdr.

Gorączka złota i ucieczka inwestorów do złota

https://youtu.be/Ml9SfMTeeOA
  • Rosjanie kupili rekordową ilość ponad 50 ton złota w 2022 roku (10x więcej niż rok wcześniej).

  • Kupowały głównie zamożne osoby prywatne (ponad połowę volumenu stanowiły sztabki o masie 1kg).

  • Dlaczego Rosjanie nagle kupują tyle złota i co to oznacza na rynku? Zapraszamy na materiał.

    Subscribe now