Złoty newsletter PMTH – Wydanie #44

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #44

Złoto rozpędza się przy korzystnych wiatrach

Złoto w ostatnich dniach wygląda na bardzo mocne. Wczorajszy wzrost był jeszcze bardziej okazały, ale też warunki są dla byków sprzyjające. 

Po pierwsze dolar oddaje połowę wczorajszego umocnienia, a ponadto drugi dzień z rzędu spada rentowność amerykańskich 2-latek. 

Na wykresie dziennym do wczoraj można było rysować wzrostowy klin, w jakim cena poruszała się od połowy listopada. Wygląda na to, że cel obecnego podejścia można przesunąć w górę do ok. 1900 usd/oz.

Czytaj więcej…

Srebro również utrzymuje wzrostową tendencję

Rajd na złocie skłania także do zerknięcia na srebro, które w ostatnich miesiącach radziło sobie relatywnie lepiej. 

Tutaj jednak początek roku choć korzystny dla byków, to nie jest jednak aż tak spektakularny jak w przypadku złota. 

Średnioterminowy trend wzrostowy jest kontynuowany. Pewnym zagrożeniem dla byków może być opór i Fibo w rejonie 24,5 $/ozt, ale od ryzyka do zmiany trendu daleka droga.

Czytaj więcej…

Jak inwestować w ZŁOTO?

https://youtu.be/ZQFTGD5G4BQ
  • Edukacja to podstawa. Kupuję tylko złoto fizyczne.

  • Nie traktuję złota jako klasycznej inwestycji lub spekulacji.

Złoto traktuję jako ochronę mojego majątku przed inflacją oraz sposób na przeniesienie wartości majątku w długim terminie czasu. Złoto robi to od tysiącleci i dowodów na jego skuteczność jest wiele (np. samochód ford T który na początku XX wieku kosztował ok. 20 uncji złota lub garnitur szyty na miarę w cenie 1 uncji)

Nie przejmuję się także krótkofalowymi zmianami ceny. Ewentualne spadki traktuje jako okazję do powiększania swoich zasobów złota. Najczęściej kupuję najpopularniejsze monety 1 uncjowe (kangur, liść klonowy, britannia, wiedeński filharmonik, krugerrand), które są rozpoznawalne na całym świecie. 

Banki centralne na zakupach złota

Za wcześnie na dane za ostatni kwartał 2022 roku, ale w poprzednim czyli trzecim kwartale ubiegłego roku banki centralne dokonały ogromnych zakupów złota o wolumenie 400 ton. 

To wynik bezprecedensowy nie tylko w ciągu ostatnich 10 lat jak widać na poniższej grafice. Banki centralne nabywają złoto w najszybszym tempie od 1967 r., a analitycy wskazują Chiny i Rosję jako dużych nabywców, wskazując, że niektóre kraje chcą zdywersyfikować swoje rezerwy z dala od dolara. 

W ubiegłym miesiącu według szacunków World Gold Council oficjalne instytucje finansowe na świecie kupiły 673 tony złota.

Czytaj więcej…

Rick Rule: Still Bullish on Gold, Silver; Top Sectors for 2023

https://youtu.be/9yIMEyjyvl4

Veteran investor and speculator Rick Rule explains why he’s still bullish on precious metals and shares the sectors he believes have the most potential in 2023.

He also speaks about the US Federal Reserve’s path forward and the dangers of central bank digital currencies.

  • Why central banks are buying so much gold ?

  • What will it take to move the silver price?