Złoty newsletter PMTH – Wydanie #3

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #3

Dolarowe notowania złota o włos od rekordu. Ceny w PLN rekordowo wysokie

Mocno drożejąca ropa oznacza dalszy wzrost i tak już bardzo wysokiej inflacji cenowej w USA i wielu innych krajach świata. Już teraz inflacja w USA sięga blisko 8% i jest najwyższa od 40 lat. Coraz bardziej realna groźba kryzysu naftowego i stagflacyjny scenariusz dla globalnej gospodarki wsparły popyt na złoto.

Ponadto drożejące paliwa działają niczym hamulec ręczny zaciągnięty światowej gospodarce. Praktycznie mamy już kryzys energetyczny który w perspektywie kilku kwartałów może doprowadzić do globalnej recesji, a w niepewnych czasach inwestorzy zwykle uciekali w kierunku tzw. bezpiecznych przystani, czyli złota, franka szwajcarskiego i dolara.

Skorygowany o oficjalną inflację CPI rekord cen złota ze stycznia 1980 roku (850 USD/oz.) wynosi prawie 3 072 dzisiejszych dolarów za uncję złota. Do tego poziomu jeszcze sporo nam brakuje.

„Giełdowa” cena uncji żółtego metalu w przeliczeniu na PLN wyniosła we wtorek 9 388 zł/oz. Na skutek wzrostu dolarowych notowań kruszcu oraz potężnego osłabienia złotego od początku 2022 roku cena złota w Polsce podniosła się o blisko 25%. W efekcie ceny popularnych monet jednouncjowych przekroczyły granicę 10 000 złotych.

Czytaj więcej…

Rosja z Chinami mogą doprowadzić do rewaluacji złota, niszcząc dolara i Comex

Banki centralne od 2009 stały się kupcami netto złota (To wówczas uruchomiono „dodruk dolarów” w USA). Mocno swoje rezerwy złota zwiększała w ostatnim czasie Rosja, oficjalnie to zresztą raportując. Z kolei Chiny od lat utrzymują, że rezerwy złota wynoszą tam 1948 ton, ale wielu uważnych obserwatorów z branży doskonale wie, że jest to skrajnie zaniżona wartość. Mówi się nieoficjalnie raczej o 20-30 tys. ton.

Jak pokazał miniony tydzień, zamrożenie rezerw walutowych Rosji powoduje, że dolary czy euro są w tej chwili dla niej może nie tyle co bezwartościowe, co bezużyteczne. Ale pamiętajmy, że ok. 20% rezerw Banku Centralnego Rosji to złoto.

Ponieważ należy założyć, że kooperatywa z Chinami jak na razie nie wydaje się zagrożona (rynek zbytu rosyjskich surowców), a obu państwom zależy od dłuższego czasu na zdecydowanie wyższych cenach złota, jednym ze scenariuszy mogłoby być rozpoczęcie przez Rosję sprzedaży surowców za złoto.

To mogłoby drastycznie podnieść ceny złota fizycznego, przy okazji również wbić petrodolarowi gwóźdź do trumny (Powell ze względu na gigantyczny dług USA stóp procentowych mocno nie podniesie).

Czytaj więcej…

Złoto pomimo korekty wciąż w parabolicznym ruchu

Ostatnie 2 dni przynoszą korektę na aktywach save hafen w tym między innymi na rynku złota. Cena żółtego kruszcu traci aktualnie 2,2 proc. względem Wtorkowego zamknięcia. 

W normalnych warunkach byłaby to spora zmian, ale wobec ostatniej zmienności już niekoniecznie. Pomimo tej korekty na ostatni wzrost cen nadal utrzymuje paraboliczny kształt i trudno przy tej skali dziennego spadku mówić o jakimś przełomie.

Czytaj więcej…

5 Reasons it’s time to Buy Gold & Silver NOW – Robert Kiyosaki

The Federal Reserve has printed $30 Trillion dollars in 30 months. More than any other time in history. As you know, low demand and high supply mean a drop in value of anything, including the dollar.

Robert and Kim Kiyosaki and guest Rick Rule discuss the five reasons why gold and silver should be a part of your investment portfolio today. 

Oglądaj na YT