USA vs. Chiny. Kto pierwszy wyciągnie rękę? – Independent Trader

Ostatnie dni to prawdziwy rollercoaster na światowych giełdach. Wszystko oczywiście za sprawą decyzji Donalda Trumpa w kwestii taryf, które wprowadzają ogromną zmienność na rynki.
Pomimo tego, że aż 75 krajów zostało objęte znaczącymi ulgami w opłatach celnych, to sytuacja zaostrzyła się jeszcze mocniej w stosunku do Chin. Po tym jak Państwo Środka ogłosiło w środę 84-procentowe stawki odwetowe na towary z USA, Trump podwyższył już i tak wysokie (104%) cła na chińskie towary do 125%.
Tymczasem Pekin wezwał Stany Zjednoczone do znalezienia kompromisu w celu powstrzymania eskalacji wojny handlowej, równocześnie obiecując „walkę do końca”, jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia. Dochodzimy tutaj do kluczowej kwestii. Kto zatem pierwszy wywiesi białą flagę? W tym przypadku wydaje się, że kluczowy jest bilans handlowy pomiędzy tymi krajami, który wyniósł 295 mld USD na rzecz Chin w 2024 roku.
Jak dobrze opisał to Deutsche Bank, obecna polityka Trumpa jest po prostu nieprzewidywalna, a wielu określa ją wręcz chaotyczną. Pauza w cłach ogłoszonych wczoraj może równie dobrze być anulowana choćby w następnym tygodniu, co będzie prowadziło do ogromnej zmienności. Obecnie panuje ekstremalny strach na rynkach, wywołany niepewnością co do przyszłych warunków handlu z USA.
Choć w dłuższej perspektywie zapewne dzisiejsze poziomy na wielu aktywach to okazja do zakupu, to należy brać pod uwagę, że spadek o kolejne 10 czy nawet 20% nie byłby czymś nadzwyczajnym w otoczeniu tak dużej niepewności.
Niepewność na rynkach to czas na złoto, które dzisiaj rano osiągnęło poziom 3200 USD za 1 uncję.
Dlaczego EFEKT BOGACTWA jest w USA tak ważny?
Trump implementuje zapowiadane cła. Tylko czy aby na pewno zapłacą je ci, co powinni? Jak spadki na giełdzie przełożą się na nastroje Amerykanów, ich konsumenckie decyzje i co to oznacza dla PKB? W tle jest też złoto, zwłaszcza w zestawieniu z perspektywami amerykańskich portfeli 60/40. W 2024 r. złoto zyskało 27% w USD a w I kwartale 2025r dołożyło kolejne 19%. Czy taka dynamika jest do utrzymania?
Złoto względem portfeli 60/40. Najważniejszy wykres od wielu lat! Złoto od początku 2025 r. osiąga dużo lepszy wyniki niż amerykańskie akcje.
Słabnące nastroje konsumentów a PKB
Recesja a rolowanie długu
Znaczenie efektu bogactwa dla PKB
Cisza wokół Fort Knox
Gold powyżej 3200 dolarów – analiza XTB

Cena złota osiągnęła w piątek nowe rekordowe poziomy ponad 3200 dolarów za 1 uncję, ponieważ eskalujące napięcia handlowe między USA a Chinami wciąż skłaniają inwestorów do lokowania kapitału w bezpiecznych aktywach. Szlachetny metal odnotował w tym tygodniu spektakularne zyski po tym, jak prezydent Trump nałożył 145% cła na chińskie towary, a Chiny odpowiedziały dzisiaj 125% opłatami. Ta zacięta wymiana wywołała znaczną zmienność na rynkach, skłaniając inwestorów do porzucania ryzykownych aktywów i amerykańskich obligacji skarbowych na rzecz tradycyjnych bezpiecznych przystani.
Słabsze od oczekiwań dane dotyczące inflacji w USA osłabiły dolara i zwiększyły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w 2025 roku. Ta słabość waluty, w połączeniu z łagodnym stanowiskiem Fedu w kontekście rosnących napięć handlowych, stworzyła idealne warunki dla wzrostu cen złota.
Podczas gdy obawy o inflację i niepewność geopolityczna tradycyjnie napędzają ceny złota, analitycy z BofA Securities zauważają, że zakupy banków centralnych stały się głównym katalizatorem obecnej hossy. Te instytucjonalne zakupy, w połączeniu ze zwiększonymi napływami do ETF-ów opartych na fizycznym złocie, odzwierciedlają rosnące obawy dotyczące amerykańskiej polityki gospodarczej oraz potencjalnych zagrożeń dla statusu dolara jako waluty rezerwowej.
Akcje spółek wydobywających złoto osiągnęły wyniki lepsze nawet od samego metalu. Agnico Eagle Mines wzrosło o 35%, Newmont o 29%, a Barrick Gold zyskał 21% w 2025 roku, ponieważ inwestorzy szukają ekspozycji na dźwignię operacyjną w czasie wzrostu cen kruszcu. Złoto jest obecnie notowane na historycznym maksimum w okolicach 3200 USD. Niedźwiedzie mogą próbować ponownie przetestować poprzedni szczyt w pobliżu 3140 USD, z możliwym ruchem w kierunku 30-dniowej średniej kroczącej (SMA).
Trump zatapia amerykańską gospodarkę? – Marcin Iwuć
W tym odcinku opowiadam o nowej polityce celnej administracji Donalda Trumpa i porównuję ją z historyczną ustawą Smoota-Hawleya z 1930 roku. Czy znów powtarzamy błędy przeszłości? A może tym razem gra toczy się o coś większego – globalną dominację gospodarczą?
Czy Trump zniszczy światowy handel cłami z 2025 roku? Co o cłach mówił Ronald Regan?
Dlaczego obecna sytuacja celna w USA jest inna od tej z 1930 r.?
Ile potrwają spadki na giełdach? Wyniki mojego portfela po spadkach.