Złoty Newsletter PMTH – wydanie #141

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #141

Kurs złota sięgnął 3 000 dolarów za uncję

Od początku roku dolarowe notowania złota poszły w górę o przeszło 14% po tym, jak w roku 2024 wzrosły o 27,2% po zwyżce o 13,2% rok wcześniej. W ciągu ostatnich 5 lat kurs „barbarzyńskiego reliktu” wyrażony w USD uległ podwojeniu i w ujęciu nominalnym notuje najwyższe poziomy w historii.

Natomiast po uwzględnieniu zaledwie „oficjalnej” inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych wciąż niepobity pozostaje rekord ze stycznia 1980 roku. Albowiem ówczesne 850I USD/oz. w lutym 2025 roku byłoby warte blisko 3 500 USD.

Rezerwy NBP zwiększyły się w ubiegłym miesiącu o blisko 29 ton (największe zakupy od czerwca 2019) i osiągnęły wielkość 480,3 ton. Przez ostatnie dwa lata polskie rezerwy kruszcowe zostały powiększone o blisko 220 ton. Na koniec lutego 2025 roku złoto stanowiło już 19,28% rezerw walutowych Polski.

Na polskim rynku nie ma nowych rekordów cenowych. 14 marca przed południem uncja trojańska złota była wyceniana na ok. 11 545 złotych polskich. To wciąż o przeszło 400 zł/oz. mniej niż przeszło miesiąc temu, gdy padł historyczny rekord na poziomie 11 962 zł/oz.

Co robić z pieniędzmi na wypadek wojny?

  • Co zrobić na wypadek konfliktu zbrojnego w Polsce?

  • Nieruchomości w czasie wojny? Co z akcjami na wypadek wojny?

  • Finansowy fundusz ewakuacyjny (gotówka w USD, EURO,CHF, konto w zagranicznym banku, złoto fizyczne)

  • Czego możemy się spodziewać gdyby wybuchła wojna w Polsce? (spadku wartości PLN, spadku cen obligacji notowanych na rynku, zamknięcia GPW, wzrost cen twardych walut oraz wzrostu cen złota)

  • Można się również spodziewać: konfiskat, kontroli majątku, zakaz wywozu złota i twardych walut poza granice kraju

Złoto i srebro w centrum uwagi, globalny kryzys finansowy przyspiesza!

Świat finansów znalazł się w punkcie zwrotnym. Stagflacja, rosnący dług publiczny, niepewność geopolityczna i ryzyko recesji powodują, że kapitał ucieka w kierunku metali szlachetnych.

Złoto i srebro, które od wieków pełnią funkcję prawdziwego pieniądza, znów stają się bezpieczną przystanią dla inwestorów. Rentowność obligacji USA spada, a banki centralne skupują rekordowe ilości złota.

Wszystko wskazuje na to, że nadchodząca dekada może być najlepsza w historii dla posiadaczy metali szlachetnych. Jeśli interesuje Cię inwestowanie w złoto i srebro w postaci fizycznej – ten materiał jest dla Ciebie!

  1. Gold-Silver Ratio wynosi ponad 90 – czy srebro jest najbardziej niedowartościowane od lat?

  2. Europa planuje wydatki 800 miliardów euro na obronność – co to oznacza dla inflacji i wartości euro?

  3. Czy złoto na stałe przekroczy 3 000 dolarów, a srebro zanotuje największy wzrost w historii?

Złoto na rekordowych poziomach – analiza XTB

Cena złota przebiły dzisiaj po raz pierwszy w historii okrągły poziom 3000 dolarów za uncję. Długotrwały trend na tym metalu szlachetnych jest przedłużany i dodatkowo wspierany przez utrzymującą się niepewność związaną z polityką administracji Trumpa, co zwiększa zainteresowanie inwestorów aktywami tzw. „bezpiecznej przystani”. W szczególności przejście inwestorów na strategie risk-off widać na poszerzającej się korekcie na amerykańskiej giełdzie.

Groźby taryfowe prezydenta podsycają obawy przed kolejną globalną wojną handlową, która koniec końców może zepchnąć USA w recesję gospodarczą. Niepewność ta jest już bardzo duża. Od dnia inauguracji prezydentury Donalda Trumpa złoto zyskało już na wartości ponad 10%.

Jednocześnie notowania złota wspierane są coraz mocniej przez światowe banki centralne. W samym 2024 r. zakupy banków centralnych odpowiadały za ok. 20% całego popytu. Tempo zwiększania zapasów złota w bankach centralnych zwiększyło się prawie dwukrotnie od wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku.

Iran znacząco zwiększył swoje rezerwy złota jako zabezpieczenie przed niepewnością gospodarczą i sankcjami USA. Do końca lutego Iran zaimportował ponad 100 ton sztabek złota, co stanowi wzrost o ponad 300% w porównaniu z poprzednim rokiem. Szef Centralnego Banku Iranu twierdzi, że 20% rezerw walutowych kraju zostało przekształcone w złoto.

Spadek inflacji wzmocnił oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, a rynki obecnie wyceniają trzy obniżki w tym roku. Niższe stopy procentowe zazwyczaj redukują koszt alternatywny utrzymywania aktywów niegenerujących dochodu, takich jak złoto, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Tavi Costa: Gold’s Next Leg Higher, Silver’s Major Breakout Setup

Tavi Costa of CrescatCapital discusses several sectors he’s bullish on, including gold, silver and emerging markets.

He also lays out the bear case for the US dollar, saying the concept is a key part of his strategy.

The next leg up for gold in my view is probably going to be driven by the dollar — the devaluation of the dollar in the US vs. other fiat currencies is to me where the next support, the next pillar of demand is going to come from, he said.