Audyt amerykańskich REZERW ZŁOTA
Film porusza historię najlepiej strzeżonego na świecie skarbca, a więc zlokalizowanego w Kentucky Fort Knox! Zobaczymy, ile złota się tam znajduje, a dokładniej powinno się znajdować, bowiem ostatni, pełny audyt miał miejsce w 1953 roku.
Nowa, republikańska administracja ma już jednak chrapkę na przeprowadzenie audytu tego skarbca. Co jego wynik oznacza dla całego systemu monetarnego?
Fort Knox przechowuje obecnie 4583 tony złota co stanowi 55% amerykańskich rezerw.
Pozostała cześć rezerw przechowywana jest w stanie Nowy York oraz w Kolorado.
Jedyna oficjalna wizyta w Fort Knox była przeprowadzona w 1974 r. przez członków kongresu USA oraz kilku dziennikarzy w odpowiedzi na rosnące obawy o stan amerykańskich rezerw złota. Od tego czasu skarbiec nie był otwierany dla publiczności ani mediów. W 2017 r. miała miejsce kolejna wizyta wybranych gości. Pomimo zapewnień ze strony rządu o bezpieczeństwie rezerw, brak niezależnych inspekcji od 1974 r. budzi kontrowersje i spekulacje na temat rzeczywistej ilości złota w skarbcu.
Wzrost popytu na złoto wynika z obaw o wprowadzeniu ceł przez USA – Mirosław Budzicki z PKO BP

W światowych mediach, m.in. na stronach Bloomberga, pojawiły się informacje o wydłużonym okresie oczekiwania na wydanie złota zdeponowanego w Banku Anglii. O ile wcześniej trzeba było oczekiwać na to kilka dni, to teraz okres wydłużył się do kilku tygodni. Bank Anglii jest jednym z największych depozytariuszy złota na świecie, trzymają tam kruszec m.in. banki centralne. Także część złota należącego do NBP jest zdeponowana w Londynie.
Wprawdzie do tej pory Trump nie mówił o cłach na złoto, ale zostały wprowadzone cła na stal i aluminium i inwestorzy obawiają się, że możliwe jest objęcie cłami innych surowców. Efektem tych obaw jest dążenie posiadaczy złota do przewiezienia go do USA, zanim ewentualne cła zostaną wprowadzone.
Wśród największych nabywców złota na świecie są banki centralne. W ubiegłym roku kupiły ponad 1000 ton złota. Także nabywcy inwestycyjni sporo kupują – w ubiegłym roku kupili 1180 ton złota. To wzrost o 25 proc.
Wśród dużych nabywców złota w ub. roku był NBP, który kupił ok. 90 ton. Obecnie polski bank centralny ma ok. 450 ton złota. Dużym nabywcą był także chiński bank centralny. Chiny kupują złoto; robią to z takich samych powodów, jak inne banki centralne, ale też dodatkowo w grę może wchodzić kwestia budowania pozycji swojej waluty. Obecnie bowiem uważa się, że aby waluta była stabilna, dane państwo musi mieć duże rezerwy w złocie.
Złoto kontynuje korektę – analiza XTB

Złoto (GOLD) kontynuuje spadek, który wspiera umacniający się dolar amerykański, który zyskał po tym jak Trump zapowiedział 25% cła na Unię Europejską, Kanadę i Meksyk oraz dodatkowe 10% taryfę na towary z Chin, co podniesie łączną stawkę taryf dla chińskiego importu do 20%.
Umocnienie dolara sprawia, że denominowane w USD złoto staje się mniej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych. Złoto zmierza do pierwszego w 2025 spadkowego tygodnia.
Ponieważ dane inflacyjne w USA wskazują na możliwe odbicie cen, Rezerwa Federalna wydaje się gotowa, by zaostrzyć stanowisko ws. polityki monetarnej. Wskazują na to wczorajsze wypowiedzi członków Fed, w tym Patricka Harkera, który poinformował wczoraj, że rosnące oczekiwania inflacyjne zmuszają bank do ponownego przeanalizowania polityki. Harker poddał też w wątpliwość jakiekolwiek cięcia stóp w tym roku. Dziś o 14:30 rynek pozna kluczowe dane tj. inflację PCE. W tych godzinach możemy spodziewać się też wyższej zmienności na złocie, a wyższe od prognoz dane mogą obciążyć nastroje na rynku metali.
Złoto traci prawie 0.6% na fali umacniającego się dolara. GOLD testowało EMA200 ostatni raz na przełomie stycznia i lutego 2024 roku. Dzisiejszy impuls spadkowy jest największy od października, ubiegłego roku. Dziś w ślad za złotem, traci również srebro, które cofa się o 0,8% do 31 USD za uncję.
Jak osiągnąć niezależność finansową dzięki zwykłej pracy i inwestowaniu?

Najistotniejsze jest to, co robisz ze swoim zarobkami , a dokładniej to, jaki procent zarobków wydajesz, a jaki jesteś w stanie odłożyć i zainwestować.
Zastanów się nad tym, ile procent swojego dochodu netto wydajesz, a ile jesteś gotów oszczędzić. Stopa oszczędności dla większości osób znajdzie się w rejonie 10 – 30% i uważam, że jest to zupełnie normalne. Osoby dążące do przyspieszenia emerytury o przynajmniej 10 lat muszą jednak oszczędzać 40% swojego dochodu.
Inwestować trzeba nie tylko po to, aby osiągnąć bezpieczeństwo lub niezależność finansową, ale po to, by upewnić się, że wartości naszych oszczędności nie zje inflacja.
Aktywa inwestycyjne takie jak: akcje, złoto, nieruchomości i obligacje skarbowe zdołały bezproblemowo pobić polską inflację (przeciętnie 3,3% rocznie za ostatnie 20lat) -> tabela.
Zgodnie z zasadą 4%, według której na przeżycie 30 lat wystarczy uzbieranie i zainwestowanie 25-krotności swoich rocznych wydatków.
Czy wiesz, co w dążeniu do wcześniejszej emerytury jest według mnie najpiękniejsze? Że to ambitny i szlachetny cel, który w najgorszym wypadku skończy się… zbudowaniem solidnego bezpieczeństwa finansowego dla Ciebie i Twojej rodziny.
Goldman podnosi cenę docelową dla złota do 3100 USD

Goldman Sachs podniósł swój cel na koniec roku dla złota do 3100 USD za uncję w związku z zakupami przez banki centralne i napływem do funduszy giełdowych opartych na kruszcu, podkreślając entuzjazm Wall Street dla tego metalu.
Goldman szacuje, że popyt ze strony banku centralnego może wynieść średnio 50 ton miesięcznie, czyli więcej niż wcześniej oczekiwano. Jeśli utrzyma się niepewność co do polityki gospodarczej, w tym ceł, kruszec może osiągnąć poziom 3300 USD za uncję.
Zgodnie z obliczeniami Bloomebrga ta ostatnia liczba implikuje roczny wzrost o 26%.