Złoty Newsletter PMTH – wydanie #138

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #138

Złoto z nowym rekordem powyżej 2900 dolarów. Chiny kupują kolejne tony

Cena złota ustanowiła nowy historyczny szczyt wyraźnie powyżej 2900 dolarów za uncję trojańską. Według najnowszych danych WGC gorączka złota dotyczy już nie tylko banków centralnych, ale także funduszy ETF inwestujących w królewski kruszec. Na giełdzie Comex wolumen obrotu złotem wzrósł w styczniu aż o 60 proc. mdm.

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy wyraźny wzrost popytu na złoto ze względu na ryzyko geopolityczne oraz utrzymujące się ryzyko inflacyjne. Obawy dotyczące wojny handlowej i chęć większej dywersyfikacji rezerw ze strony banków centralnych wywołuje jeszcze mocniejszy popyt na złoto – skomentowali analitycy DM XTB.

W bieżącym tygodniu cenę złota wspierały ogłoszone przez prezydenta USA w weekend nowe cła na stal i aluminium oraz zapowiedź nowych taryf na kolejne towary i produkty.

Planowane cła na stal i aluminium mogą mieć szerokie konsekwencje gospodarcze. Amerykańscy konsumenci mogą odczuć skutki w postaci wyższych cen produktów końcowych, takich jak samochody czy sprzęt AGD. Na arenie międzynarodowej istnieje natomiast ryzyko, że kraje objęte amerykańskimi taryfami odpowiedzą retorsjami handlowymi, co może dodatkowo spowolnić globalny handel i zwiększyć presję inflacyjną.

Banki centralne nie przestają zwiększać rezerwy złota. Zakupy netto w 2024 r. po raz trzeci z rzędu przekroczyły 1000 t. (NBP w poprzednim roku był największym nabywcą złota spośród wszystkich banków centralnych).

Analitycy zwracają uwagę na wzrost zapasów złota na nowojorskiej giełdzie COMEX.. Od listopada 2024 roku (wybory w USA) wzrosły już o ponad 100 proc., co pokazuje, że inwestorzy obawiają się przyszłości i stawiają na złoto.

1-dniowa korekta złota po raporcie inflacji CPI – analiza XTB

Złoto i kontrakty na indeks S&P 500 (US500), czyli aktywa, które zazwyczaj reagują na istotne zmiany w indeksie dolara amerykańskiego oraz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, znajdują się pod presją w związku ze wzrostem awersji do ryzyka i umacniającym się dolarem po wyższym od oczekiwań styczniowym raporcie CPI.

Rentowności 10-letnich obligacji wzrosły do poziomu 4,64%, ponieważ rynek spodziewa się obecnie tylko jednej obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Złoto spadło w Środę do 2872 USD, jednakże korekta trwała tylko 1 dzień, w Czwartek cena wróciła powyżej 2900 USD. Zarówno roczny, jak i miesięczny wskaźnik CPI dla stycznia okazały się znacznie wyższe od prognoz. Wyższa inflacja wywołuje obawy dotyczące tego, że Fed będzie zmuszony do utrzymania stóp procentowych przez dłuższy czas bez zmian.

Ryzyko wyższej inflacji może działać również na korzyść złota, które w środowisku wysokich stóp procentowych radziło sobie w ostatnich miesiącach bardzo dobrze. Przed osiągnięciem 3000 USD możliwa jest większa korekta i ponowny test wzrostowej linii trendu (przerywana linia), który rozpoczął się w drugiej połowie grudnia zeszłego roku.

Fizyczne zasoby złota powyżej poziomu pandemii z 2020 roku

  • Zapasy złota w 3 największych skarbcach złota COMEX właśnie wzrosły o 15 milionów uncji w ciągu 2 miesięcy.

  • To wzrost o +115%, co oznacza, że obecne fizyczne zasoby złota sa powyżej poziomu pandemii z 2020 roku.

    Czytaj więcej…

Rekordowe ceny złota i srebra! Czy to dopiero początek?

Styczeń i początek lutego 2025 roku przyniosły spektakularne wzrosty na rynku metali szlachetnych. Złoto osiągnęło nowy rekord, wzrastając o 9,5%, a srebro podrożało o 12,6%

Główne czynniki napędzające te wzrosty to: niepewność polityczna wokół zapowiedzi ceł importowych w USA, odpływ fizycznego złota z Londynu do Nowego Jorku – brak płynności na rynku złota, rekordowe zakupy złota przez banki centralne (Polska, Turcja, Indie i Chiny gromadzą rezerwy) oraz ryzyko ceł na srebro (potencjalne ograniczenia importowe mogą wpłynąć na jego podaż).

Czy złoto osiągnie 3000 USD za uncję w 2025 roku? Czy srebro zacznie nadrabiać straty wobec złota?

Banki centralne WYKUPUJĄ złoto! Kupować teraz, czy czekać na spadki?

Cezary Andrzejczyk i Michał Stajniak, analityk XTB rozmawiają o rekordowych cenach złota i siłach, które napędzają jego wartość. Czy złoto przekroczy granicę 3 tysięcy dolarów za uncję?

  • Jak polityka monetarna USA, popyt banków centralnych i globalne napięcia geopolityczne kształtują rynek surowców w 2025 roku?

  • Dlaczego złoto płynie z Londynu do Nowego Jorku?

  • Jakie metale szlachetne zyskają na wartości w najbliższych miesiącach?