Rekord złota w polskich złotych

Początek roku przynosi kolejne rekordy cen złota. Notowania królewskiego kruszcu po trzech miesiącach korekty wróciły na szczyt pod koniec stycznia, a już w lutym osiągnęły cenę na poziomie 2 878 USD za uncję trojańską. Od początku roku cena złota wzrosła już o blisko 9 proc. po zwyżce aż o 27,5 proc. w roku 2024. W walucie krajowej nowy rekord to 11.680 PLN.
Kluczowe czynniki wpływające na ceny złota to: spadająca produkcja, rosnąca inflacja, wysokie zadłużenie rządowe oraz akumulacja złota przez banki centralne. Według najnowszych danych Światowej Rady Złota (WCG) w 2024 r. roczny skup przez banki centralne (1180 ton) po raz trzeci z rzędu przekroczył 1000 ton. Całkowity popyt złota na świecie wyniósł 4974 tony i był rekordowy w historii zbierania danych.
Przy obecnych rekordowych cenach złota, wartość całego kruszcu już wydobytego (212.580 ton) daje kapitalizację po raz pierwszy przekraczającą 20 bilionów dolarów. To więcej niż kapitalizacja pięciu największych spółek technologicznych świata(Apple, Microsoft, NVIDIA, Amazon, Google), wartość wszystkich bitcoinów oraz całego srebra razem wzięta.
W trwającym obecnie cyklu opisanym przez Crescat Capital, czynniki stojące za wzrostem cen złota: spadająca produkcja złota, gromadzenie złota przez banki centralne, wysoki dług rządowy i deficyty fiskalne, które mogą prowadzić do osłabienia walut i wzrostu atrakcyjności złota jako aktywa o wartości niezależnej od polityki fiskalnej.
Potencjalny wzrost aktywności przemysłowej w krajach G7 może wpłynąć na popyt na surowce, w tym złota, z drugiej strony potencjalne ryzyko stagflacji, czyli stagnacji gospodarczej przy jednoczesnej podwyższonej inflacji może wpłynąć pozytywnie na postrzeganie złota jako bezpiecznej inwestycji.
Brakuje fizycznego srebra i złota

Na rynku brakuje fizycznego złota i srebra. Trwa to już od kilku lat, ale przyspieszyło dla złota od czasu „zamrożenia” rosyjskich aktywów państwowych w 2022 roku.
Srebro znajduje się w deficycie strukturalnym od 5 kolejnych lat i jest bliskie punktu krytycznego. Sprawcą deficytu są banki centralne, które od 15 lat są nabywcami netto złota, szczególnie w okresie ostatnich 3 lat, odkąd trwa wojna na Ukrainie i świat w większym stopniu zwraca się w kierunku bezpiecznych przystani.
W 2024r banki centralne zakupiły 1180 ton złota (trzeci rok z rzędu powyżej 1000 ton).
Złoto – analiza XTB

Obserwujemy obecnie najwyższy popyt na złoto fizyczne od pandemii. Złoto z dnia na dzień sięga nowych historycznych szczytów. Od drugiej połowy grudnia na rynku złota nie zdarzyła się większa korekta
Wzrost cen ma miejsce od początku prezydentury Trumpa, ale znacząco wzrósł od momentu gróźb związanych z taryfami handlowymi. Kanada jest jednym z największych producentów i dostawców złota na świecie, dlatego ryzyko 25% taryf wywołało nagły napływ złota do USA.
Perspektywa odwołania wszelkich taryf stanowi oczywiście krótkoterminowe ryzyko dla cen złota. Niemniej Donald Trump dostarcza cały czas kolejnych czynników ryzyka. Obecnie wskazuje na możliwość większego zaangażowania USA w Strefę Gazy
Donald Trump oferuje też Ukrainie więcej broni, jeśli ta będzie dostarczać metale ziem rzadkich do USA. Chiny zapowiedziały kontrole eksportowe tych surowców do USA w odwecie za 10% taryfy
Strach przed nałożeniem 10% ceł na Europę spowodował skokowy wzrost popytu na fizyczne złoto w Nowym Jorku, drenując rezerwy złota w Londynie. Czas oczekiwania na fizyczne dostawy rośnie, a wysoki popyt doprowadził do likwidacji olbrzymiej ilości krótkich pozycji na giełdach towarowych.
Tak pozytywne nastroje rynku metali możemy przypisać kilku czynnikom. Amerykański dolar i rentowności obligacji Stanów Zjednoczonych spadają, podczas gdy wypowiedzi członków Fed sugerują, że Rezerwa Federalna w dalszym ciągu spodziewa się obniżek stóp w tym roku oraz stopniowego spadku inflacji. Za obecne wzrosty odpowiada również geopolityka – obawy związane z taryfami handlowymi, z sytuacją na Bliskim Wschodzie, Ukrainie i oczywiście popyt fizyczny.
Deficyt złota w Londynie i boom na Bitcoina – co się dzieje na rynkach?
W najnowszym materiale omówione zostały dynamiczne zmiany na rynkach finansowych, które wstrząsają światem metali szlachetnych i kryptowalut. Złoto osiąga rekordowe ceny, a Londyn boryka się z niedoborem fizycznego kruszcu. Czas oczekiwania na odbiór fizycznego złota z Banku Anglii wydłużył się z kilku dni do nawet ośmiu tygodni.
Czechy rozważają utworzenie narodowej rezerwy Bitcoina, co wywołuje kontrowersje w Europejskim Banku Centralnym. Christine Lagarde wyraźnie sprzeciwia się tej inicjatywie, co tylko podgrzewa dyskusję o przyszłości kryptowalut w Europie. Czy Bitcoin stanie się nowym cyfrowym złotem?
Dowiedz się, jak globalne napięcia geopolityczne, polityka USA i decyzje kluczowych instytucji wpływają na rynek złota i kryptowalut.