Złoty Newsletter PMTH – wydanie #135

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #135

Złoto wybija ważne opory – analiza XTB

Złoto wybija się powyżej ważnych punktów oporu wyznaczonych przez lokalne szczyty blisko 2720 dolarów za uncję. Dzisiaj cena osiągnęła poziom 2777 dolarów.

Tym samym kruszec przedłuża techniczny trend wzrostowy, który od dłuższego czasu wskazywany był przez 100-dniową oraz 200- dniową wykładniczą średnią kroczącą (fioletowa oraz złota krzywa na wykresie). W tym momencie kluczowym wydaje się, czy złoto w ciągu najbliższych dni zdoła utrzymać się powyżej wcześniej wspomnianej strefy. Jeśli scenariusz taki będzie miał miejsce złoto może teoretycznie w dłuższym czasie atakować historyczny szczyt na poziomie 2789 USD.

W przeciwnym wypadku istnieje możliwość zatrzymania byczego momentum i zejście poniżej strefy wielokrotnych, lokalnych szczytów we wcześniej wspomnianej strefie 2700 USD. W takiej sytuacji najważniejszymi punktami wsparcia pozostają wcześniej wspomniane wykładnicze średnie kroczące.

Globalny wskaźnik kapitalizacji rynku złota do PKB

Stosunek globalnej kapitalizacji rynkowej złota do światowego PKB osiągnął rekordowy poziom 16,7% w 2024 roku. Wskaźnik ten podwoił się w ciągu 10 lat, a od 2001 r. wzrósł czterokrotnie.

Nominalnie wartość rynkowa złota znajduje się blisko rekordowego poziomu 18,5 biliona dolarów. Wynika to z faktu, że złoto osiągnęło średnią roczną stopę zwrotu w wysokości +9,5% od 2000 roku, co czyni je jedną z najlepiej radzących sobie głównych klas aktywów w tym stuleciu.

Od początku 2024 roku ceny złota osiągnęły 41 rekordów wszech czasów i wzrosły o +33%.

Dla porównania wartość rynku amerykańskich akcji w relacji do PKB przekroczyła poziom 200% PKB (wskaźnik Buffeta).

Złoto czy srebro, w co bardziej opłaca się inwestować?

Rekordy na złocie w 2024r pociągnęły za sobą srebro, jednak srebru brakuje jeszcze sporo do ustanowienia historycznego rekordu – Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB. Głównym czynnikiem, który prowadził do wzrostów była niepewność związana ze zmianami stóp procentowych w wykonaniu banków centralnych, a wojna na Bliskim Wschodzie ją nasiliła.

Prawdopodobne jest, że w 2025 r. cena złota przekroczy 3 tys. USD, a to ze względu zwłaszcza na zwiększone zakupy ze strony chińskich konsumentów, niepewność na rynku akcji i na rynku nieruchomości w USA oraz dotyczącą obaw o ogólnoświatowy wzrost gospodarczy.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest jednak taki, że wzrosty w 2025 r. nie powinny jednak przekroczyć 10-15%. Natomiast srebro ma większy potencjał wzrostowy, może zostać wyrównany rekordowy poziom z 2011 r., gdy za srebro płacono 50 USD za uncję.

Patrick Karim: Gold to $4,000 and Silver to $40. Here’s How!

Join us as we kick off 2025 with Patrick Karim of North Star Bad Charts for an in-depth look at the markets. In this episode, we explore the outlook for gold and silver, uncovering key breakout trends and potential price targets.

Could gold hit $4,000 this year? Is silver poised for a historic breakout?

„The Silver Squeeze Approaches” Peter Krauth presents at Metals Investor

Peter Krauth of Silver Stock Investor presents „The Silver Squeeze Approaches” at the Metals Investor Forum in Vancouver on January 18, 2025

  • Just only 30% of London silver available for delivery. LBMA inventories are near 10year lows.

  • India is buying a lot of silver since 2022 (Average 40milion ounces per month).

  • Silver gained avg. 32% over 24 months form starts of last 3 rate cutting cycles.