Złoty Newsletter PMTH – wydanie #130

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #130

Złoto wraz z S&P 500 ponad 30% w rok

Po raz pierwszy w historii zarówno złoto, jak i indeks S&P 500 mogą odnotować +30% roczny wzrost.

Podczas gdy banki centralne wzywają do „miękkiego lądowania”, gromadzą zapasy złota, które jest na dobrej drodze do najlepszego roku od 2010 roku.

Ostatni raz złoto wzrosło o ponad +30% w ciągu roku w 2010 r., po kryzysie finansowym. Ceny złota rosną nawet w środowisku umacniającego się dolara. Jest to nietypowe, ponieważ historycznie silniejszy dolar był dla złota niekorzystny, gdyż kupowanie złota w USD było droższe. Ceny złota pompują zakupy banków centralnych w tym Narodowy Bank Polski.

Analiza rynku kapitałowego. Złoto, srebro oraz Bitcoin

Kompleksowa analiza ceny złota. Perth Mint z rekordową sprzedażą złota w listopadzie. Długoterminowo złoto wygląda bardzo dobrze (zadłużenie USA ponad 36 bilionów USD, aby obniżyć płatności odsetkowe stopy procentowe oraz dolar muszą „spaść”)

Srebro – czy szykuje się do wzrostów? (wykres wygląda naprawdę dobrze, mamy flagę wzrostową, a spółki rosną mocniej od ceny metalu). Od 1 Stycznia wchodzi 23% VAT na srebro i platynę.

Bitcoin – czy to kolejny wehikuł gromadzenia kapitału przez USA?

Inwestorzy omijają „papierowe złoto”. Wróciły odpływy z funduszy ETF

Jak poinformowała Światowa Rada Złota, listopad był pierwszym od kwietnia miesiącem, w którym fundusze ETF inwestujące w królewski metal odnotowały przewagę sprzedaży nad zakupami.

Poza przemysłem i branżą jubilerską popyt na fizyczne złoto generowany jest przez banki centralne oraz inwestorów, w tym fundusze ETF, ECN, które kupują złoto jako zabezpieczenie swoich udziałów. Według Światowej Rady Złota (WGC) funkcjonuje obecnie 159 takich funduszy, które zgromadziły na koniec listopada 3 215 ton złota.

W tym miejscu warto w skrócie wyjaśnić, na czym polega fizyczne zabezpieczenie „papierowego złota”, jakim w istocie są jednostki udziałów funduszy ETF inwestujących w metal. Cena jednostki ETF jest ściśle powiązana z rynkową ceną złota i ulega ciągłym zmianom. Gdy coraz więcej inwestorów kupuje jednostki ETF, fundusz emituje nowe, aby sprostać popytowi. Zabezpiecza je, kupując dodatkowe fizyczne złoto na rynku. Gdy inwestorzy więcej jednostek sprzedają, niż kupują, zarządzający reagują, umarzając je i wyprzedając złoto.

Pensję przynosisz z pracy, majątek budujesz w domu

Praca na etacie to nowoczesne niewolnictwo XXI wieku. Znaczna część społeczeństwa nie przyjmuje do wiadomości, że prawdziwą majętność tworzy się przez inwestowanie w aktywa, które generują pasywny dochód.

Zacznijcie myśleć jak inwestorzy, a nie jak pracownicy. Zastanówcie się, gdzie ulokować swoje oszczędności, tak aby to one zaczęły na Was pracować.

Inwestujcie w taki sposób, by zyskać wolność. Majętność to nie pieniądze – to czas, który możecie przeznaczyć na to, co naprawdę kochacie.

Regularne, intensywne oszczędzanie i inwestowanie może prowadzić do wykładniczego wzrostu wartości Waszych portfeli inwestycyjnych. To jest rzecz, o której wiedzą majętni inwestorzy, a o której zapominają ludzie z klasy średniej.

Prawdziwa sztuka inwestowania polega na utrzymaniu kursu i trzymaniu się swojej strategii, nawet gdy wszyscy wokół panikują.

Ceny złota będą rosły wolniej w 2025 r.

Według World Gold Council ceny złota będą rosły wolniej w 2025 r. po rekordowej passie w tym roku. Kruszec wzrósł do tej pory o ponad 30% w 2024 roku.

Możliwe wojny handlowe podczas drugiej kadencji prezydenta elekta USA Donalda Trumpa i skomplikowane perspektywy stóp procentowych mogą przełożyć się na słaby wzrost gospodarczy, szkodząc popytowi ze strony inwestorów i konsumentów, podało stowarzyszenie branżowe w opublikowanym dziś raporcie dotyczącym perspektyw na 2025 r.

Podejście w górę zainicjowane w poniedziałek wyprowadziło cenę z powrotem powyżej rosnącej średniej SMA50. Średnioterminowa tendencja wzrostowa nie jest zagrożona.