Za nami dwa miesiące zdecydowanego spadku notowań złota i srebra

Nieco ponad dwa miesiące temu – 8 marca 2022 roku – kurs kontraktów terminowych na złoto sięgnął 2076,60 USD za uncję trojańską. Od tego czasu królewski metal został przeceniony o 12,5%.
W ten sposób dolarowe notowania złota wymazały praktycznie całą wojenną premię, jaka pojawiła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Presję na spadek dolarowych cen złota wywiera siła amerykańskiej waluty.
Kurs srebra od marcowego szczytu spadł z 26,92 USD/oz do 20,77 USD/oz., co oznacza przecenę o blisko 23% i najniższe notowania białego metalu od lipca 2020 roku.
„Giełdowa” cena złota wyrażona w polskim złotym w dalszym ciągu przekracza 8 000 zł i jest o 11,1% wyższa niż na początku roku. Roczne stopy zwrotu ze złota wyrażone w PLN od 2018 roku są nieprzerwanie dodatnie – od końca 2017 roku cena złota wyrażona w polskiej walucie wzrosła o ponad 80%.
Realne stopy wciąż blisko historycznych minimów

Powyżej wykres realnych stóp procentowych w Polsce, a więc stóp skorygowanych o inflację CPI.
W ujęciu długoterminowym dawno nie było tak fatalnego środowiska dla oszczędzających, a jednocześnie tak dobrego do dewaluowania zadłużenia inflacją.
Polska gospodarka jest w najtrudniejszym momencie od wielu lat

Patrząc na polską gospodarkę z lotu ptaka, widzimy właściwie same problemy. Mamy wysoką dwucyfrową inflację, która w najbliższych miesiącach będzie jeszcze wyższa. Polska gospodarka w ostatnich miesiącach rosła w bardzo szybki tempie, a obecnie jest równie intensywnie schładzana przez politykę pieniężną i nie można wykluczyć, że przejściowo wejdziemy w recesję.
Popyt konsumpcyjny jest wciąż bardzo duży, a zaostrzenie polityki pieniężnej jeszcze go nie schłodziło. Nie wiadomo, na jakim poziomie i kiedy będzie inflacyjny szczyt. Dzisiaj analitycy wskazują, że może on przypaść na czerwiec-lipiec na poziomie ok. 14-15 proc.
Perspektywa wyborów, które powinny odbyć się za nieco ponad rok i zbliżającej się kampanii wyborczej, utrudni prowadzenie optymalnej polityki gospodarczej. Ta zaś powinna być dzisiaj nakierowana przede wszystkim na ograniczenie wysokiej inflacji, niedopuszczenia do kosztownej recesji oraz utrwalenia się środowiska stagflacyjnego, w którym na wiele kwartałów zostaniemy z niskim, bliskim zera tempem rozwoju i wysoką inflacją.
Przedłużający się spadek na złocie

Spadkowa tendencja na rynku złota, której sprzyja silny dolar i wysokie rentowności obligacji utrzymuje się. Po wybiciu kolejnych wsparć na poziomach 1910 USD i 1870 USD kurs szlachetnego metalu zszedł poniżej rosnącej linii trendu prowadzonej od dołka z sierpnia ub.r., a w ostatnich dniach także poniżej długoterminowej średniej SMA200.
W tym otoczeniu spadek jest czym tłumaczyć i pomimo obrony poziomu 1800 USD na razie nie widać sygnałów zmiany tej tendencji.
Rynek zbliża się jednak do poziomów wyprzedania, co sugeruje, że w nieodległej przyszłości powinniśmy zobaczyć nieco bardziej agresywne podejście do tego aktywa.
Gold Advice as Price Falls — Buy the Dip and HOLD
Gold Advice as Price Falls — Buy the Dip and HOLD.
The gold price has tumbled since last US Federal Reserve meeting, which saw the central bank raise rates by 50 basis points in an effort to combat inflation.
Frank Holmes, CEO and chief investment officer at US Global Investors, pointed out that the yellow metal’s decline is a buying opportunity.