Złoto powyżej 2730 dolarów

Silny ruch kierunkowy w postaci rajdu byków trwa w najlepsze. Po środowym spadku będącym konsekwencją wykupionego rynku, wczoraj złoto znów wzrosło po zaledwie jednej sesji korekty.
Rynek jest obecnie bliski wykupienia, więc gdzieś na horyzoncie jest korekta. Tyle tylko, że nic na razie nie wskazuje, by miała być dotkliwa. Wsparcia dla potencjalnej korekty można szukać w rejonie 2600 oraz 2550 USD.
Złoto przekracza 80 000 euro za kilogram – co dalej?
Cena metalu królewskiego wzrosła o ponad 30% od początku roku, osiągając poziom 2750 USD za 1 uncję oraz 80.000 euro za 1kg. Jego rola bezpiecznej przystani wzrasta, jak globalne napięcia geopolityczne się nasilają. Meksyk, Mongolia i Czechy planują w najbliższym czasie dokupić złota do swoich rezerw.
W Holandii również widać zmianę podejścia do złota. Duże fundusze inwestycyjne i emerytalne zaczynają dodawać duże ilości złota do swoich portfeli, dostrzegając potrzebę zabezpieczenia przed inflacją i rosnącymi zagrożeniami ekonomicznymi.
Prognozy analityków blomberga sugerując, że średnia cena złota w 2025r może wynieść ponad 2900 USD, a cena srebra może wzrosnąć ponad 40% i osiągnąć 50 USD za 1 uncję. Srebro często reaguje na wzrosty z opóźnieniem, ale wzrosty są bardziej dynamiczne.
ZŁOTO – analiza XTB

Złoto kontynuuje silne wzrosty z niemal całego poprzedniego tygodnia. W Środę doszło do testu poziomu 2758 USD za uncję. Przy poziomie 2770 USD za uncję znajduje się zniesienie 200% całej największej fali spadkowej (pod względem nominalnym), która miała miejsce w latach 2011-2016. Obecnie złoto znajduje się we wzrostowym kanale trendowym, natomiast poniżej możemy znaleźć strefę buforową między średnimi 50 i 100 DMA, które stanowią wsparcie dla złota od listopada 2023 roku.
Wzrost cen złota związany jest z mocnym napięciem sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz nadchodzącymi wyborami w Stanach Zjednoczonych.
Złoto zyskuje, nawet pomimo spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku. Obecnie wyceniane są niepełne dwie obniżki do końca tego roku.
Od początku roku złoto zyskuje już ponad 33%, co będzie najmocniejszym rocznym wzrostem od niemal 50 lat, jeśli wzrost ten zostanie utrzymany do końca tego roku.
Wzrost cen złota w tym roku po części uzasadniony jest oczekiwaniem na spadek stóp procentowych, ale te wciąż pozostają mocne. Dolar w ujęciu rocznym jest mocny, dlatego większość wzrostu w tym roku jest wywołane niepewnością i chęcią skierowania środków do bezpiecznych przystani.
Pozycje spekulacyjne na złocie minimalnie odbijają, zakupy ze strony ETF są kontynuowane.
Złoto nie reaguje jednak na tzw. „Trump trade”, który jest związany z potencjalnym umocnieniem dolara w przypadku wygranej Trumpa. Mocny dolar jest negatywny dla złota.
Jednocześnie jednak rynek obawia się, że obniżki podatkowe Trumpa doprowadzą do zwiększenia deficytu i dalszego obniżania ratingu kredytowego USA, co może być kolejnym motorem napędowym dla złota.
Rick Rule: Why Gold Will Hit $9,000 & Your Wealth Depends On It
I don’t own gold, because I think it might go to 3000 USD. I own it, because I am afraid it’s going to 9000 or 10.000 USD. I believe that the dollar will buy you 75% less in goods and services in the 10 years coming relative to today. I own gold to maintain my purchasing power.
Market share of gold and precious metals relative to all assets available for savings nad investment is only 1 half of 1%. The four decade mean market share was 2% If we had reversion to mean demand for precious metals would quadruple.
Learn why precious metals are essential for protecting your wealth and why silver, historically more volatile, may outperform gold in the coming years.