NBP na trzecich największych zakupach złota w XXI w.

Wrzesień był siódmym miesiącem z rzędu, w którym NBP kupił złoto. Tym razem były to trzecie największe zakupy kruszcu w XXI w. W przeliczaniu na tony rezerwy Narodowego Banku Polskiego zwiększyły się w ubiegłym miesiącu o prawie 21,8 tony.
W tym roku NBP kupił już 61 ton złota, po tym jak w 2023 r. było to 130 ton.
W sumie w XXI wieku polskie rezerwy złota zwiększyły się już o około 317 ton.
Z ponad 103 tonami, z którym wchodziliśmy w nowe tysiąclecie, daje to razem blisko 420 ton złota rezerw przechowywanych w skarbcach w Polsce, Londynie i Nowym Jorku. Tym samym polskie rezerwy są już na 12 miejscu na świecie (bez instytucji międzynarodowych).
Celem Narodowego Banku Polskiego jest osiągniecie 20% wartości rezerw walutowych w złocie. Po wrześniu wartość złota NBP wyceniana na 35,76 mld dolarów stanowiła 16,3% wszystkich rezerw walutowych o wartości 218,82 mld dolarów.
Jak bardzo może spaść CENA ZŁOTA po korekcie?
Złoto pokazało w ostatnich miesiącach swój blask. Warto mieć jednak na uwadze, że w każdym trendzie zdarzają się korekty i to pomimo wciąż utrzymujących się, pozytywnych fundamentów.
Najbliższe wsparcie można szukać w rejonie 2500-2530 USD. Gdyby jednak korekta okazała się głębsza, kolejnym wsparciem byłby poziom w okolicach 2300-2330 USD. Coraz płytsze korekty są charakterystyczne dla rynku nabierającego impetu (taki aktualnie mamy na złocie).
Jeśli natomiast spojrzymy na cały trwający od 2015 r. ruch wzrostowy to do tej pory największą jego korektą było cofnięcie z lat 2021-2022. Gdyby zmierzymy jej wysokość i odniesiemy do aktualnego szczytu (2685 USD) to wówczas równość korekt wypada w rejonie 2080 USD. Tutaj też znajdziemy 38% zniesienie Fibonacciego mierzonego od 2015 r. trendu. Warto pamiętać, że takiego rzędu cofnięcie, technicznie nadal nie zmieniłoby długoterminowych perspektyw.
Za to byłoby świetną wiadomością dla tzw. spóźnialskich, którzy dostaliby świetną okazję do dołączenia do głównego trendu.
Dodatkowo obecnie banki bulionowe coraz agresywniej grają na spadek cen (231 tys. kontraktów short netto). W przeszłości przy takim pozycjonowaniu pojawiała się korekta.
Bardzo dobry rok dla kursu złota

Obecny rok, póki co cena złota zaliczy do jednego z najlepszych w historii (zysk 28,8%)
Jednocześnie co ciekawe szczyt notowań został osiągnięty bez „większego” udziału popytu ze strony inwestorów pasywnych inwestujących w ETF-y. Zaledwie kilka miesięcy temu odwrócił się tutaj trend odpływu środków z ETF-ów opartych na złocie.
Złoto wygrywa z Bitcoinem krótkoterminowo, Polska wzmacnia rezerwy
Jakie są długoterminowe perspektywy dla Bitcoina i złota w kontekście zabezpieczenia majątku przed inflacją i niepewnością gospodarczą?
Polska systematycznie zwiększa swoje rezerwy złota, przewyższając ostatnio m. in. Wielką Brytanię, Portugalię i Tajwan. Dlaczego inne kraje mogą pójść jej śladem ? Chiny i Rosja również od lat zwiększają swoje zasoby metalu królewskiego (stabilna alternatywa dla dolara).
Złoto, które nie jest kontrolowane przez żaden kraj ani bank centralny, staje się coraz bardziej pożądanym aktywem, niezależnym od politycznych decyzji czy sankcji międzynarodowych. Natomiast dolar z powodu politycznych sankcji i decyzji rządowych (permanentny dodruk i rosnące zadłużenie USA) stopniowo traci na znaczeniu jako dominująca waluta rezerwowa.
Gold Price: Where To From Here? Fake Rates vs Real Money | Mike Maloney
Alan Hibbard and Mike Maloney dive deep into the driving factors behind gold’s ongoing bull market, focusing on the key role of real interest rates.
They discuss the Federal Reserve’s position, inflation trends, and how currency creation impacts the markets. Using historical data and predictive analysis, they explore why gold prices are likely to continue rising, even in an era of manipulated CPI data and fluctuating nominal rates.
If you’re interested in understanding how negative real rates affect gold, this is a must-watch.