Złoty Newsletter PMTH – wydanie #111

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #111

Inwestowanie w złoto. Jak inwestować bezpiecznie?

Złoto od zawsze było symbolem bogactwa i stabilności – to nośnik wartości, który przetrwał wszystkie burze dziejowe. Inwestowanie w złoto może być Twoją tarczą ochronną przed inflacją i niestabilnością rynku, ale wymaga chociażby podstawowego zrozumienia tematu.

W perspektywie kolejnych dekad złoto może tylko rosnąć, ponieważ pieniądz traci na wartości, a za złoto trzeba cały czas zapłacić podobną wartość pieniądza (czyli trzeba będzie dać więcej pieniędzy). Inflacja oficjalna 2-3% jest liczona tak aby była niska. Rządy cały czas dążą aby była inflacja, gdyż dzięki niej można zdewaluować dług publiczny.

Dług publiczny w USA to 94.000 dolarów na obywatela, podczas gdy jeszcze w 2018 roku wynosił 64.000 dolarów. W Polsce dług publiczny na obywatela wynosi obecnie 40.000 PLN, w 2018r było to 28.000 PLN. Rządy nas zadłużają, ponieważ bardzo łatwo wydaje się cudze pieniądze. Jest to ogólny standard w zachodniej kulturze.

Na 1 osobę na świecie przypada tylko 25g złota, a zaledwie 30% złota w ciągu ostatnich 10 lat zmieniło właściciela.

Złoto – analiza XTB

Notowania złota od pewnego czasu poruszają się bez wyraźnego kierunku. Patrząc na interwał D1 oczywiście w dalszym ciągu możemy mówić o długoterminowym trendzie wzrostowym, niemniej od 10 czerwca notowania wyraźnie szukają dalszego kierunku. 

Wydaje się, że dopóki cena pozostaje powyżej strefy 2280-2290USD, nie ma powodu do obaw. Strefa ta wynika z wcześniejszych reakcji cenowych oraz dolnego ograniczenie układu 1:1. Zgodnie metodologią Overbalance zachowana jest więc sekwencja wzrostowa. 

Zakładając, że nawet strefa ta zostałby naruszona, tuż poniżej wypada średnia EMA100(czerwona linia) która także w przeszłości działała jako wsparcie. Wydaje się wiec, że dopiero złamanie średniej mogłoby doprowadzić do zmiany układu sił na wykresie.

Potencjał CEN ZŁOTA mierzony dodrukiem DOLARA

W dzisiejszym wideo sprawdzimy, ile dolarów na przestrzeni dekad wydrukowano i jak na tym tle prezentuje się cena złota.

W Stanach Zjednoczonych gdy obowiązywał standard złota dolar był zabezpieczony na poziomie 40% w fizycznym złocie. Jeśli obecnie zestawimy bazę monetarną USA z deklarowanymi rezerwami złota (8133 ton) uncja złota w przypadku powrotu do 40% pokrycia dolara w złocie uncja powinna kosztować 8876 USD. 

W latach 70-tych cena złota szybko nadrobiła dystans do bazy monetarnej (cena za 1 uncję wzrosła z 35 do 800 USD) i wówczas złoto w 100% pokrywało bazę monetarną USA. Kolejna hossa na metalach z pierwszej dekady XXI wieku doprowadziła cenę złota do 30% pokrycia w bazie monetarnej. Przez ostatnie 15 lat baza monetarna USA ponownie mocno zostawiła w tyle cenę złota i można zakładać, że ta dysproporcja z czasem będzie mieć tendencję do niwelowania (cena złota będzie się kierować w stronę ilości wydrukowanych dolarów, a nie odwrotnie).

W ponad 100-letniej historii porównania bazy monetarnej USA z ceną złota, obecnie znajdujemy się blisko historycznego minima (ok. 8% pokrycia). W najbardziej konserwatywnym scenariuszu, gdyby cena złota miała powrócić do pokrycia w okolice 30% jak w roku 2008 roku oznaczałoby to potrojenie ceny z obecnych poziomów.

Poles seek safety in gold investments during troubled times across their eastern borders

„Having real physical gold is important and by that I don’t mean a ton of gold, but an amount that will help you cross the border or make your family safe if anything will happen,” said a 38-year-old entrepreneur form Poland.

In Poland, gold’s allure is intertwined with the enduring trauma of World War II, when it could ensure survival.

40-year-old business owner, who lives in eastern Poland near the Belarus border, said he wants to diversify his investments due to his concerns about the geopolitical situation and the threat cyberattacks pose to global financial stability.  „We are living in turbulent times,” he said. „I didn’t expect Russia to attack Ukraine. Even my friends from Ukraine didn’t expect Russia would attack them. Anything can happen.”

That it gold remains attractive attests to its universal allure, and gold has surged from around $1,300 per ounce to over $2,300 over the past decade.  The rise is increasingly driven by demand from individuals and central banks in Asia, according to Michal Teklinski, an expert at Goldenmark.  He predicts prices will continue to rise in coming years because central banks in China and many emerging markets are increasing their gold reserves.

End of Petrodollar? Start of a New Monetary Order? Can This Be Stopped?

Andy Schectman, President and Owner of Miles Franklin Precious Metals, who discusses the idea that the era of paper money might be over. Schectman weighs in on whether this is the start of a new monetary order, whether it can be stopped, and who is behind the plan to „reset” everything.

There is a very high probability that by the end of 2024 gold will continue to make new highs.

The head of the Dutch National Bank said that we should revalue gold to get our balance sheet in order. I think gold will outperform just about everyone’s expectations because it will be cornerstone to inspiring trust in new system arises. I will put it to that way.