Polska GLOBALNĄ potęgą w ZŁOCIE
W ciągu zaledwie 9 miesięcy w Narodowym Banku Polskim przybyło aż 130 ton złota. Tym samym w zeszłorocznych zakupach polski bank centralny wyprzedził tylko Ludowy Bank Chin.
Patrząc na wykres złota oraz momenty jego zakupu przez NBP widać wyraźnie, że te zostały poczynione tuż przed nagłym wystrzałem jego wartości na rynkach. Z około 1900 dolarów pod koniec 2023 do niemal 2400 dolarów robi wrażenie, to ponad 20% wzrost. Polska wzbogaciła się o około 8 mld złotych i to w ciągu zaledwie 4 miesięcy.
„Złoto w długim terminie zyskuje zawsze na wartości, dlatego NBP pod moim kierownictwem podjął decyzję o dalszym stopniowym zwiększaniu rezerw złota, aż do poziomu 20% jego udziału w oficjalnych aktywach rezerwowych. Te 20% to wskaźnik charakterystyczny dla krajów najbogatszych , najbardziej bezpiecznych i najbardziej wiarygodnych” prof. Adam Glapiński.
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej? analiza XTB

Kontrasty na rynku złota są w tym momencie widoczne jak nigdy wcześniej. Złoto pozostaje zaledwie 5% od historycznych szczytów, przy rentownościach w USA sięgających ponad 4,6% oraz funduszach ETF, utrzymujących najmniejszą ilość złota od września 2019 roku. Czy przy takich skrajnościach cena złota powyżej 2300 dolarów za uncję nie wydaje się zbyt wysoka? Czy może jednak odwrócenie niektórych warunków może sprawić, że spełnią się niektóre prognozy instytucji finansowych mówiących o poziomie 3000 dolarów za uncję.
Złoto pozostawało na wysokich poziomach w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach, nawet pomimo potężnego wzrostu stóp procentowych w USA oraz w większości najważniejszych gospodarek na świecie. Sytuacja ta pokazywała, że złoto trzyma swą wartość w chwili dużej niepewności dotyczącej dalszej walki z inflacją. Niemniej, spekulacje na temat obniżek, które pojawiły się końcem zeszłego roku, doprowadziły do tego, że złoto na stałe zameldowało się powyżej 2000 USD za uncję. Co więcej, obniżki stóp, a raczej oczekiwanie na obniżki w poprzednich latach, powodowało wzrosty cen złota.
Jeśli napięcie geopolityczne się utrzyma, a stopy procentowe będą obniżane, to może w jeszcze większym stopniu pobudzić chęć kupowania złota, również ze strony funduszy ETF, które stanowią ostatni klocek w budowie wieloletniej hossy na rynku metali szlachetnych.
Chiny od dawna stanowiły jeden z największych konsumentów złota, próbując prześcignąć pod tym względem Indie. W tym momencie, kiedy cały świat próbuje odchodzić od dolara i zwiększyć swoją dywersyfikację rezerw, kieruje się właśnie w kierunku złota. Ludowy Bank Chin kupuje złoto nieprzerwanie od 17 miesięcy. Chiny znajdują się obecnie na 6. miejscu pod względem ilości trzymanego złota. Co więcej, dosyć często spekuluje się na temat tego, że oficjalne zakupy złota przez PBOC to jedynie cząstka realnych zakupów przez Chiny. Szaleństwo ma również miejsce na chińskim rynku kontraktów terminowych, gdzie liczba długich pozycji na złocie przekroczyła 300 tys. kontraktów i osiągnęła najwyższe w historii wartości, co odpowiada ponad 300 tonom złota. Jest to zdublowanie długich pozycji w porównaniu do początku 2023 roku.
Oczywiście można stwierdzić, że złoto po osiągnięciu historycznych szczytów wydaje się być przewartościowane, ale patrząc na kruszec w relacji cen innych aktywów takich jak miedź, ropa, akcje w USA czy względem wciąż ogromnych bilansów banków centralnych, wydaje się, że złoto wciąż może mieć przed sobą kolejne historyczne szczyty. Poziom 2500 dolarów za uncję nie wydaje się odległy, a coraz więcej instytucji finansowych przedstawia prognozy, w których 3000 dolarów wydaje się być scenariuszem bazowym jeszcze na 2024 rok.
Złoto nie do zatrzymania! Co spowodowało wzrosty. Kompleksowa analiza rynku
Już ponad 2 miesiące złoto kontynuuje swój niezakłócony marsz w górę osiągając niemal codziennie najwyższe poziomy cenowe w historii.
Jedną z głównych przyczyn jaka coraz częściej pojawia się u analityków rynku kapitałowego jest pojawienie się 1 etapu kryzysu walutowego w skali globalnej w jaki obecnie wchodzimy. Taką tezę przedstawiają Jared Dillian oraz Michael Howell, których streszczenie wywiadów znajdziemy w filmie.
Citigroup podnosi cenę docelową złota do poziomu 3000USD w perspektywie 18mcy.
Sytuacja złota jest zupełnie inna niż w 03.2022r (duże zakupy Polaków – rozpoczęcie wojny na Ukrainie), gdyż obecnie złoto wybiło się z bardzo długiego okresu konsolidacji (42mce). Sprzedaż w tym momencie jest błędem. To jest moment na zakupy. Tymczasem wiele osób sprzedaje.
Krótkoterminowo jest duże prawdopodobieństwo korekty ceny w najbliższych dniach do poziomu 2300 lub nawet 2250 USD.
Cena złota wystrzeliła. Jaka jest wartość fundamentalna metalu?

Złoto było używane przez tysiąclecia jako biżuteria i środek wymiany. A to dlatego, iż jest trwałe i niekorozyjne. Jest również rzadkie i trudne do wydobycia. Ma wizualne piękno i magnetyczny urok.
Złoto jest plastyczne i może być formowane w zależności od potrzeb, m.in. w elektronice, stomatologii, narzędziach medycznych oraz przemyśle obronnym, lotniczym i motoryzacyjnym.
Obecnie wartość fundamentalna uncji złota, wedle firmy Monetary Metals, to około 2 650 USD. A co stałoby się z ceną i wartością fundamentalną złota, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do standardu złota? Biorąc pod uwagę oficjalne rezerwy złota USA na poziomie 8 133 ton oraz podaż pieniądza M2 (20 787 mld USD), gdyby chcieć zabezpieczyć taką ilość dolarów złotem tylko w 20%, cena uncji wyniosłaby 17 500 USD.
Próba rozwinięcia realizacji zysków na złocie

Cena złota od października zeszłego roku wzrosła o blisko 30%. To dynamika wzrostu rzadko spotykana w przypadku tego metalu szlachetnego.
Dlatego nie mogą dziwić obecnie próby realizacji tutaj zysków. Dopóki jednak kurs nie spadnie z powrotem w okolice strefy 2000-2100 USD, do czego jest póki co bardzo daleka droga, to ciągle obowiązującym tutaj trendem w dłuższym terminie jest trend wzrostowy.
Co oczywiście nie znaczy, że w którymś momencie nie może nastąpić powrót ceny w okolice poziomu 2100 USD. Natomiast gdyby taka sytuacja wystąpiła, to z perspektywy analizy technicznej mógłby to być interesujący poziom do zajęcia pozycji dla tych, którzy jeszcze złota w swoich portfelach nie mają, a chcieliby mieć.
Rick Rule on Gold: '$9,000 Isn’t That Farfetched’
Dive deep into Rick’s insights on surviving and thriving in an era of soaring inflation with physical gold, understanding the actual state of the economy, and preparing for future financial shifts.
I don’t own gold because I think it might go to 2400USD. I own it because I’m afraid of the possibility that it goes to 8000 or 9000 USD. That is not very far-fetched. In the decade 2000-2010 the gold price went up 7 fold.
Central bank buying gold because they don’t have any other alternatives.
According to JP Morgan Chase the market share of precious metals is about 0,5% of the total value of savings and investments assets in the USA. The four decade mean market share of precious metals is 2%. So if precious metals reverted to mean demand would quadruple. That’s precisely what I think is going to happen.