Złoty Newsletter PMTH – wydanie #102

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #102

Kurs złota bije nominalne rekordy wszech czasów. Blisko szczytów także w Polsce

W poniedziałek złoto było notowane po 2356 USD. Królewski metal mocno zyskuje od połowy lutego, startując z pułapu 2 000 USD/oz. Oznacza to zwyżkę o blisko 17% w niespełna dwa miesiące. Tylko od początku kwietnia cena podrożała o 4,8% po zwyżce o blisko 9% w marcu.

Wzrosty przyspieszyły po tym, jak na początku marca dolarowe notowania złota wybiły się górą z trwającej ponad trzy lata konsolidacji w zakresie 1620-2078 USD/oz.

Gdyby wziąć pod uwagę nawet oficjalną inflację CPI dla Stanów Zjednoczonych, to historyczny rekord ze stycznia 1980 roku wciąż pozostaje niepobity. Albowiem ówczesne 850 USD miało taką samą siłę nabywczą jak dzisiejsze 3 390 USD.

Zbliżamy się również do nominalnego rekordu cen złota wyrażonych w polskiej walucie. W poniedziałek rano uncja żółtego metalu była wyceniana na ok. 9238 złotych. W marcu 2022 roku gdy wojska rosyjskie stanęły pod Kijowem, a polski złoty był masowo wyprzedawany – uncja królewskiego metalu kosztowała nawet 9 388 zł.

Zimbabwe wprowadza nową walutę opartą na złocie

Od maja do obiegu wejdzie ZIG, którego skrót będzie rozwijany jako Zimbabweans Gold czyli Złoto Zimbabwe. 

Nazwa odnosi się do faktu, że waluta ma być zabezpieczona rezerwami kraju. Biorąc pod uwagę, jak biedne jest Zimbabwe i jak duże rezerwy złota i walut ma, udało się uzyskać pełne pokrycie nowego pieniądza. 

To może ochronić kraj przed powtórką w poprzednich kryzysach, które z różną intensywnością trawią kraj od lat. Nadal jednak legalnym środkiem płatniczym będzie dolar amerykański. 

Kraj zmaga się właśnie z 55% inflacją, a dotychczasowa waluta gwałtownie traci na wartości. Żeby lepiej zrozumieć, co to znaczy „gwałtownie” to na początku roku za jednego dolara amerykańskiego płaciło się około 6 000 lokalnych dolarów. Dzisiaj jest to niemal 29 000. Tak to około 80% spadku wartości.

ZŁOTO – analiza XTB

  • Złoto wyznacza kolejne rekordy i przebija poziom 2350 USD za uncję

  • Na rynku mówi się o „FOMO”, które prowadzi do jeszcze większej zwyżki cenowej

  • Niemniej w przypadku złota, wzrosty można uzasadnić dużą niepewnością dotyczącą sytuacji geopolitycznej w wielu rejonach na świecie

  • Dodatkowo obserwujemy mocne zakupy złota przez banki centralne. Ludowy Bank Chin kupuje złoto 17 miesiąc z rzędu

  • Sezonowość wskazuje na szczyt w najbliższym czasie, a następnie konsolidację i większe wzrosty w drugiej połowie maja i w połowie roku.

  • ETF-y w dalszym ciągu wyprzedają złoto, choć w przypadku ETF-ów na srebro obserwujemy wyraźne odbicie zakupów

  • Na wrzesień prognozowane jest 1,5 obniżki stóp procentowych ze strony Fed. Ilość prognozowanych cięć wyraźnie spada od początku tego roku, natomiast ceny złota rosną, co pokazuje, że złoto jest w coraz mniejszym stopniu zależne od sytuacji związanej z dolarem

Chińska gorączka złota. Dostawca musiał wstrzymać obrót ETF-em

Władze Państwa Środka zwiększają rezerwy złota w najszybszym tempie na świecie, tymczasem obywatele kraju również uciekają w kruszec i związane z nim instrumenty, szukając aktywów, które nie są powiązane z chińską gospodarką i rynkiem akcji. FOMO doprowadziło do zawieszenia handlu jednym z ETF-ów.

„Więcej szalonych rzeczy z Chin, gdy lokalni inwestorzy wykupują fundusz ETF na akcje złota, podnosząc jego premię do 30% i zmuszając dostawcę do zawieszenia handlu. Tamtejsi inwestorzy tak desperacko chcą kupować aktywa, które nie są powiązane z ich własną gospodarką/rynkiem giełdowym, które znalazły się w rynsztoku” – skomentował na platformie X analityk Bloomberga Eric Balchunas.

Dolarowe ceny złota wzrosły w marcu o 9,7%, co czyniło ten miesiąc najlepszym dla królewskiego metalu od 8 lat. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego kurs umocnił się o 16,53%.

The biggest misconception with regard to gold

Gold holdings are currently growing by around 1.7% a year, which is much slower than all monetary aggregates around the world. This growth is roughly in line with population growth.

The high stock-to-flow ratio is the most important characteristic of gold (and silver). The total gold ever mined amounts to almost 213,000 tons. Annual production in 2023 was just over 3,650 tons. Dividing the two amounts gives a stock-to-flow ratio of 58.4, which means that the current annual production must be maintained for more than 58 years to double the current gold stock.

To the buyer, it makes no difference whether the gold was produced three weeks or three millennia ago.

In contrast to other commodities such as oil, copper or agricultural products, there is an enormous discrepancy between annual production (= flow) and the total available stock of gold.

Chris Vermeulen: When Will Gold Correct? Chart Analysis

Chris Vermulen joins GoldCoreTV to explore the present trends and future potential of the silver, gold and miners.

Utilizing technical tools such as Fibonacci extension and retracement, Chris delivers a thorough analysis foreseeing a possible surge in silver prices and sustained bullish trends in gold.

Chris is very confident that we’ll see $2,600 'plus change’ in the very near future. Then will be a pullback in precious metals. That correction will be the last opportunity before we go into something huge, where Gold reach 4000-5000 dollars. Very exciting times right now for Gold.