To koniec dolara? Chiny i Rosja tworzą nową walutę? Dlaczego złoto drożeje? – Paweł Szpakowicz
Czy inwestowanie w uran, złoto inwestycyjne czy srebro jest dobrą decyzją?
Ile tak naprawdę złota posiadają Chiny którzy cały czas akumulują złoto wydobywane (400 ton rocznie) i dodatkowo dużo importują?
Dlaczego kraje BRICS dążą do powstania nowej globalnej waluty w oparciu o fizyczne złoto i koszyk surowców (nowy Bretton Woods).
Co stałoby się z ceną złota gdyby Rosjanie zaczęli sprzedawać ropę za złoto po kursie 4500usd/oz ?
Sezonowość na rynku złota

Ostatnie wzrosty na rynku złota pokrywające się z gasnącą presją inflacyjną, odwracaniem trendu na rynku obligacji, słabnącym dolarem oraz oczekiwaniem na zakończenie cyklu podwyżek stóp Fed, skłaniają do częstszego zaglądania na klasyczny wykres, ale także na innego rodzaju statystki.
Jako ciekawostkę wrzucamy więc grafikę z sezonowością na rynku złota, opartą na średnich stopach zwrotu ze wszystkich dni w roku w okresie od 1975 r. do 2022 r.
Okazuje się, że średnio złoto ma tendencję do wzrostu w ciągu pierwszych kilku miesięcy roku. Cena ochładza się wiosną i latem, a następnie ponownie startuje jesienią. Oznacza to, że w ujęciu historycznym najlepszy czas na zakup złota to początek stycznia, marzec i początek kwietnia lub od połowy czerwca do początku lipca.
Historia pokazuje, że marzec statystycznie od 1975r. jest miesiącem, w którym złoto spada najbardziej, a zatem jest jednym z najlepszych momentów na zakup
KGMH chce sprzedawać złoto klientom indywidualnym

„Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy srebro, produkowane przez polską firmę” – powiedział w niedzielę Tomasz Zdzikot prezes KGHM.
Według informacji, podawanych przez spółkę złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i odlewane w sztaby o masie od 0,5 do 12 kg. Zgodnie z podanymi wynikami, w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. KGHM wyprodukował niemal 2 tony złota.
KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rud metali, przede wszystkim miedzi, jest jednym z czołowych producentów na świecie tego metalu, a także srebra. Produkuje też szereg innych metali, zawartych w rudach miedzi, jak molibden, ren czy nikiel.
Złoto: analiza XTB

Złoto zalicza fenomenalny początek roku, wraz z taniejącym dolarem oraz zmniejszającym się docelowym pułapem dla stóp procentowych w USA. Jedynie w 2015 roku złoto miało się lepiej w pierwszych 3 tygodniach stycznia (w ostatnich 10 latach).
W III kwartale 2022r. banki centralne zakupiły rekordową ilość złota i zakupy trwały również przez IV kwartał. Obserwujemy dalsze odbicie popytu spekulacyjnego na kontraktach, liczba kupujących jest niemal tak samo duża jak w 2020 oraz 2022 roku.
Otwieranie się Chin i tani dolar sugeruje powrót popytu detalicznego w Chinach. Mocny wzrost gospodarczy w Indiach oraz dalsze zmiany demograficzne w Indiach sugerują również dalszy rozwój popytu detalicznego w tym rejonie Azji.
Kluczową zagadką jest jednak brak zaangażowania się funduszy ETF, które pozostają bierne w ostatnich kilku tygodniach. Niemniej obecne ożywienie na rynku akcyjnym może sugerować również napływ kapitału do samych funduszy, które będą zmuszone do kreacji nowych jednostek i zakupy złoto pod zabezpieczenie.
PLATYNA w 2023 roku – czy warto?
Czy warto inwestować w platynę w 2023 roku?
Jakie są perspektywy dla tego metalu na najbliższe lata?
Obecnie tańsza platyna ma być częściej używana do produkcji katalizatorów niż droższy i mniej dostępny ze względu na wojnę na Ukrainie Pallad.
Word Platinium Investment Council opublikował ostatnio ciekawą analizę według której już w 2023 deficyt platyny wyniesie 303 tyś uncji, w 2024 spadnie do 81 tyś uncji, ale potem zacznie szybko rosnąć do 478 tyś uncji w 2025, 646 tyś uncji w 2026 i aż 966 tyś uncji w 2027. Razem w najbliższych 5 latach zabraknie prawie 2,5 mln uncji, to tyle ile rocznie zużywa cały światowy przemysł.
Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do obejrzenia filmu.