Polepszający się obraz metali szlachetnych
Od końcówki września notowania cen złota i srebra systematycznie się poprawiają. Od tego momentu srebro podrożało o ponad 25%, a złoto o około 10%. Mimo pozytywnego obrazu ostatnich tygodni obydwa metale nieznacznie tracą od początku roku, jak większość klas aktywów. Zarówno Złoto jak i Srebro są wyceniane zaledwie 1% niżej niż na początku stycznia.

Słabość kruszców w tym roku wynikała przede wszystkim z siły dolara, a także ze wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Stąd wzrost wartości metali w ostatnim czasie, gdyż dolar zanotował swój szczyt dokładnie 28 września i od tego momentu osłabił się o 10%.
Perspektywy na rok 2023 wydają się dobre, jeśli nie bardzo dobre. W pierwszej połowie przyszłego roku FED zakończy cykl podwyżek stóp procentowych, a rynek wycenia nawet prawdopodobieństwo wystąpienia obniżki w drugiej połowie roku. Już teraz metale szlachetne pozytywnie reagują na spadek tempa zacieśniania monetarnego.
Podwyżka w Grudniu o 50 pb. jest wyceniana na 76%. Jeśli w 2023 roku rentowności amerykańskich obligacji dalej będą spadać, tak jak ma to miejsce od paru tygodniu, metale szlachetne będą stawały się coraz atrakcyjniejszym dodatkiem do portfela dla inwestorów. Dodatkowo fundamenty na rynku srebra powinny wspierać jego wycenę. The Silver Institute wyliczył, że popyt na ten fizyczny kruszec wzrośnie w tym roku o 16% rok do roku, co doprowadzi do największego deficytu od lat.
GOTÓWKA ZNIKNIE? Nadzieja w ZŁOCIE? Jak KUPIĆ ZŁOTO?
Kiedy najlepiej kupić złoto żeby zabezpieczyć swój majątek przed inflacją?
Jak kupić złoto i co kupić – sztabki, czy monety?
Czy inwestujemy tylko w gramaturę złota, czy monety mają też wartość kolekcjonerską?
Gdzie bezpiecznie trzymać złoto ?
Odrodzenie popytu na złoto ze strony funduszy ETF

Popyt i podaż ze strony surowcowych ETFów często jest wyraźnie skorelowana z zachowaniem ceny. Wynika to z prostej zasady – takie rozwiązania wybierają goniący cenę. Jak spada – sprzedają, jak rośnie – kupują.
Ostatnie wzrosty ceny złota generują teraz powrót zainteresowania ETFami, do których po kilku miesiącach odpływów kapitał zaczyna się ponownie kierować, co przekłada się na konieczność zwiększania stanu magazynów.
Polski pieniądz hamuje. „Takich spadków nie notowaliśmy jeszcze nigdy”

O ile w ujęciu nominalnym podaż pieniądza wciąż rośnie, to sytuacja wygląda inaczej po uwzględnieniu inflacji. „Po skorygowaniu o wskaźnik CPI okazuje się, że podaż pieniądza M3 spadła o blisko 10% r/r”.
Wzrost podaży pieniądza systematycznie hamuje w następstwie wysokiej inflacji i stóp procentowych. Spada akcja kredytowa a gospodarstwa domowe i firmy przenoszą depozyty z rachunków bieżących na terminowe.
Gotówka w obiegu oraz depozyty bieżące (agregat M1) skurczyły się o 7,4 proc. rdr. Co z monetarnego punktu widzenia powinno być czynnikiem istotnie hamującym aktywność gospodarczą” – oceniają analitycy mBanku.
Na koniec października gospodarstwa domowe zgromadziły na kontach 779 mld zł, o 6 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej.
Gigantyczny wzrost cen żywności w Niemczech

Wzrost cen żywności w Niemczech w listopadzie sięgnął poziomu +21%.
To najwyższa inflacja w tej kategorii w całej historii pomiaru i znacznie wyższa niż w innych krajach strefy euro.
Dla przykładu we Włoszech ceny żywności wzrosły r/r o 14%, a w Hiszpanii o 16%