Ekonomiczny Nobel dla „helikopterowego Bena”

Nagrodę za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi” otrzymał człowiek współodpowiedzialny za wybuch największego kryzysu finansowego we współczesnej historii. Ben Bernanke jako szef Fedu zasłynął z tego, że w latach 2006-2007 zlekceważył powagę sytuacji na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka (subprime).
„Ratowanie” systemu finansowego przez Bernanke i administrację USA sprowadzało się do zaangażowania pieniędzy Fedu i podatników do pokrycia strat prywatnych banków w celu ratowania interesów ich zarządów i akcjonariuszy.
Po trzecie Ben Bernanke zasłynął jako prekursor badań nad „helicopter money”, czyli metaforą zrzucania pieniędzy ze śmigłowca w celu pobudzenia popytu. Ta właśnie koncepcja w krajach Zachodu została de facto zastosowana w latach 2020-21, co zaowocowało niewidzianym od kilku dekad wybuchem inflacji.
Po czwarte Fed pod wodzą Bernanke złamał „konwencjonalne” zasady prowadzenia polityki monetarnej. Rezerwa Federalna przez lata utrzymywała zerowe stopy procentowe, uruchomiła skup obligacji za świeżo wydrukowane pieniądze (programy QE), generując w ten sposób dekadową hossę na giełdach wzbogacającą najbogatszych i pogłębiającą nierówności majątkowe.
Czy metale szlachetne będą namiastką wolności w nadchodzących czasach?
Jaki stosunek do srebra i złota mają Szwajcarzy?
Czy metale szlachetne są namiastką wolności w obecnych i nadchodzących czasach?
Jak przygotować się na nadchodzący kryzys?
Jaki jest punkt krytyczny, którego Polacy nie zniosą?
Podwyżki cen producentów w Europie biją rekordy

Wskaźnik PPI, czyli tzw. inflacja producencka, osiągnął w UE w sierpniu poziom aż 43%. O tyle średnio wzrosły w rok ceny towarów i usług uzyskiwanych przez wytwórców.
Najnowsze dane GUS pokazują, że w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy tego roku z rozwiniętych krajów UE sprowadziliśmy towary o wartości niemal 494 mld zł. To ponad połowa całego importu.
W Polsce też mamy sporą inflację producencką (Eurostat wylicza wskaźnik PPI na 34,5%), która jest dobrym prognostykiem przyszłych zmian inflacji konsumenckiej (CPI). Wyprzedza ją o kilka miesięcy, do pół roku.
Wiele będzie zależeć od czynników wewnętrznych i polityki polskiego rządu. Niezależnie od kształtowania się PPI w UE w kolejnych miesiącach i tak zbliżymy się z inflacją do 20%. Presja na podwyżki w Europie jest mocniejsza i utrzyma się dłużej, niż mogło się wcześniej wydawać — podsumowuje ekonomista Santandera.
Rentowność 10-latek wraca powyżej 8%

Rentowności obligacji rosną na całym świecie ponieważ rynek boi się dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne, utrzymania wysokiego poziomu stóp procentowych przez dłuższy czas, a dodatkowo żąda większej premii za ryzyko emitenta związane z rosnącymi kosztami obsługi długu.
Nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się tej globalnej tendencji zwłaszcza przy tak wysokiej inflacji i coraz słabszej walucie. Potwierdzeniem powyższego jest wzrost rentowności polskich 10-letnich obligacji z powrotem powyżej 8% (coraz wyższy koszt finansowania rządowego długu)
Czy i jak złoto chroni w czasie kryzysów? Część II. 20 minut ze złotem.
W odcinku nr 44 serii „20 minut ze złotem” prowadzący – Łukasz Chojnacki i Piotr Kwiecień – kontynuują kwestię praktycznego zastosowania złota w czasach turbulencji politycznych, gospodarczych, społecznych.
W odcinku metal szlachetny jest postrzegany nie tyle przez pryzmat swojego inwestycyjnego charakteru ile z punktu widzenia wykorzystania w sytuacjach skrajnych, nie związanych z klasyczną transakcją kupna i sprzedaży przy wykorzystaniu standardowych środków płatniczych.
Omawiane są sytuacje życia w getcie warszawskim, korzystania ze złota w czasie wojen światowych oraz w Wietnamie oraz Zatoce Perskiej. Poddane analizie są także wątki złota w powojennym Wietnamie oraz kwestie związane z transportem kruszcu w czasach współczesnych.