Złoty newsletter PMTH – Wydanie #15

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #15

Złoto i srebro na wykresach miesięcznych

W przypadku srebra można przyjąć, że majowy, dolny cień naruszył horyzontalne wsparcie, ale wybronił ograniczenie korekcyjnego kanału (flagi). Dokładając do tego czynniki fundamentalne, taka świeczka pozostaje elementem przemawiającym za zmianą trendu i wzrostami w kolejnych miesiącach.

Wykres złota w interwale miesięcznym wygląda jeszcze lepiej, aniżeli srebra. Żadne ze średnioterminowych wsparć nie zostało nawet draśnięte (najbliższe to 1675 USD), a i tutaj wypracowany został obronny cień, tworzący co do zasady bazę do powrotu w stronę ATH (2070 dolarów) i finalnego uderzenia w kolejnych miesiącach. Wykres ma kształt wzrostowej formacji filiżanki z uchem.

Czytaj więcej…

Co czeka POLSKĄ GOSPODARKĘ? INFLACJA, IMIGRANCI, STOPY PROCENTOWE – dr Przemysław Kwiecień

https://youtu.be/Gh-uJfAOlA4
  • Jak dodatkowe 2,8mln Ukraińców wpłynie na Polską gospodarkę?

  • Co dalej ze stopami procentowymi? Jak będzie wyglądał rynek mieszkań oraz wynajmu?

  • Rynek nowych inwestycji deweloperskich bardzo mocno zwolni lub też nawet się załamie. W górę drastycznie idą koszty pracy oraz materiałów.

  • Socjal, rozdawnictwo oraz dochód gwarantowany jak wpłynie na gospodarkę?

Inflacja w Polsce najwyższa od marca 1998 roku

W maju 2022 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 13,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – ogłosił GUS. Już trzeci miesiąc z rzędu mamy do czynienia z galopującą, przekraczającą 10% w skali roku inflacją.

Wysoka inflacja cenowa towarzyszy nam już od przeszło roku, a więc rozpoczęła się na długo przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Ale wydarzenia na wschodzie doprowadziły do jeszcze większego wzrostu cen surowców (głównie paliw i płodów rolnych) oraz osłabienia złotego.

Już za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć inflacyjny szczyt, prawdopodobnie na poziomie 15-20%. Potem inflacja CPI ma się obniżać, ale najprawdopodobniej pozostanie bardzo wysoka przynajmniej przez kolejne dwa lata. 

Tak wysoka inflacja to efekt nałożenia się na siebie szoku na rynkach paliw i żywności oraz skrajnie ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej w krajach Zachodu, która była odpowiedzią na politykę covidowych lockdownów. Jest po części ceną jaką płacimy za decyzje rządzących z lat 2020-2021.

Czytaj więcej…

Czesi zapowiadają 10-krotne zwiększenie rezerw złota

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezes Czeskiego Banku Narodowego, Aleš Michl, poinformował o planach masowego zwiększenia rezerw złota. Obecne rezerwy są raczej skromne i wynoszą 11 ton. W planie jest ich zwiększenie do przynajmniej 100 ton, jeśli nie więcej.

Deklaracje w zakresie radykalnego zwiększenia udziału złota w rezerwach Banku Narodowego mogą być pokłosiem tego, jak postępują sąsiedzi. W ostatnim czasie albo repatriowali duże ilości złota (Niemcy i Austria), albo je kupowali (Polska i Węgry).

Złoto w długim terminie może okazać się jednym z beneficjentów sankcji nałożonych na Rosję. Cały świat zobaczył wówczas, jak jednym przyciskiem można zablokować rezerwy walutowe, czy też odłączyć od systemu SWIFT. I to zapewne dało wielu krajom do myślenia w zakresie posiadanych rezerw. 

Powyżej zaktualizowany na I kwartał 2022 wykres rezerw złota banków centralnych z opublikowanego tydzień temu raportu In Gold We Trust. 

Czytaj więcej…

Central Banks Could Revalue GOLD in the Future

https://youtu.be/y_v2jiibF98

Legendary resource investor and CEO of Fiore Financial, Frank Giustra joins the show to give his thoughts on the future of the gold market.

Frank emphasizes that investors need to have patience above all, and he lays out a scenario where central banks could revalue gold.

You need something tofunction in the system and that seems to be Gold. You may wake up one day and it will be revauled in front of your eyes.