Złoty newsletter PMTH – Wydanie #14

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #14

Złoto ciągle jest tanie

Złoto wciąż posiada przed sobą świetne perspektywy. Rosnąca inflacja, coraz większy dług, koszty wojny oraz kulejący system finansowy świadczą o schyłku dotychczasowej wartości walut w gospodarce. Dla złota jest to świetna informacja, ponieważ przez tysiące lat, właśnie w takich momentach, pokazywało swoją siłę.

W momencie, kiedy inwestorzy zorientują się, że stóp procentowych FED nie będzie już dłużej podnosić, doświadczymy ponownej sytuacji, jak miała miejsce w sierpniu 2018 roku.  Od tamtego czasu złoto rosło, do momentu aż w 2020 roku osiągnęło lokalny szczyt 2070 dolarów za 1 uncję, generując inwestorom zysk wynoszący około 75%.

Pomimo rosnącej popularności Bitcoina, nazywanego przez niektórych „cyfrowym złotem”, technologia blockchain nie jest jeszcze w stanie zapewnić tego co złoto – czyli przechować wartość.  Krypto może służyć jako świetne aktywo do spekulacji, jednak spadki rzędu 50% na Bitcoinie lub prawie 100% na Lunie są dobrym przykładem, że cyfrowe aktywa (nawet te zwane stabilnymi) nie spełniają wciąż roli jaką zapewnia fizyczny metal.

Historia pokazała, że dotychczas nie istniała żadna waluta, która przetrwałaby próbę czasu względem tego metalu. Na przestrzeni trochę ponad 100 lat wszystkie najistotniejsze waluty straciły między 97-99% w stosunku do złota.

Czytaj więcej…

Dolarowa cena złota może być już po korekcie

Przed dwoma tygodniami sentyment na rynku złota, ale i srebra, był taki, jaki być powinien w miejscu zakończenia prawidłowo przeprowadzonej korekty. Delikatnie mówiąc słaby. Korekta spełniła więc swoje zadanie ponownie, wyrzucając z rynku słabsze ręce. Teraz byki mają w ręce techniczne argumenty do powrotu w stronę maksimów.

Piątkowa aktualizacja raportu COT. Banki bulionowe systematycznie redukują ekspozycję short netto, ale w szerszym ujęciu nadal pozostają relatywnie mocno zaangażowane po krótkiej stronie. Proponuję spojrzeć na to, jak zachowują się producenci złota (dolny panel, czerwona linia). Skala zabezpieczenia netto producentów jest obecnie porównywalna z poziomami widzianymi na przełomie 2018-2019, czy końcówki 2015.

Czytaj więcej…

Są kraje o jeszcze wyższej inflacji niż Polska

Kwietniowa inflacja konsumencka w Estonii wyniosła przerażające 19,1%, a na Litwie 16,6%. Na kolejnych miejscach inflacyjnego antyrankingu uplasowały się Czechy (13,2%) przed Łotwą (13,1%) i Bułgarią (12,1%).

Trzy z pięciu wyżej wymienionych krajów posługuje się euro, a nie walutą krajową (która w przypadku Bułgarii jest sztywno powiązana z euro). Nie posiadają więc niezależnego banku centralnego, tylko zależą od EBC. A ten pozostaje bierny i pomimo rekordowo wysokiej inflacji utrzymuje niedodatnie stopy procentowe oraz „drukuje” pieniądze na pokrycie deficytów fiskalnych krajów członkowskich.

Wynik dla całej Unii Europejskiej to 8,1% poinformował w środę Eurostat.

Czytaj więcej…

Gold Not Part of Wall Street’s Playbook and That’s a Good Thing

https://youtu.be/ya5y6IyHBRs

Gold acting as a hedge against all other investments and existing out on its own, is a good thing for investors right now says Mark Yaxley, Managing Director at Strategic Wealth Preservation.

Be patient and let gold and silver do their job, they will come through in the end,” Yaxley advises precious metal investors.

We are in a very severe market correction, and gold and silver tend to explode toward the upside of a market correction,” so look to expect a similar situation soon, he continues.