Test wsparcia na złocie

Jeśli szukać średnioterminowego wsparcia na dolarowej cenie złota, to właśnie je testujemy, a mowa o rejonie górnego ograniczenia wybitego wcześniej trójkąta.
Przy okazji w obecnych okolicach znajdziemy też tygodniowy odpowiednik dziennej 2-setki. Jeśli doszłoby do zdecydowanego rozbicia okolic 1800 USD, niedźwiedzie mogą sobie w ten sposób otworzyć drogę do powrotu w stronę zeszłorocznych minimów, czyli okolic 1675 USD.
Kto przywiązuje większą uwagę do dolarowej ceny złota, wziąć też powinien pod uwagę zachowanie złota względem S&P500, a dokładniej momenty zakończenia średnioterminowych korekt na tym ratio. Obecnie toczy się tu walka o odwróconą głowę z ramionami.

Złoty sposób na inflację i recesję

„Jeśli nie posiadasz złota w swoim portfelu oszczędności, nie znasz historii lub nie rozumiesz gospodarki” – mówił Ray Dalio, szef największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates.
Historia gospodarcza świata pokazuje, że inwestowanie w cenne kruszce, a zwłaszcza w złoto, to jedna z najlepszych strategii zabezpieczenia majątku.
Popyt na złoto fizyczne w postaci sztabek i monet wzrósł w 2021 roku o 31 proc., z 899 do 1180 ton, najwięcej w Indiach oraz Chinach.
Aby lokować kapitał w tzw. króla metali, wcale nie musimy mieć grubego portfela. Najpopularniejsza obecnie sztabka 1 uncja (31,1g) kosztuje obecnie ok. 8550 złotych.
Indeks dolara, a złoto

Losy oporu w rejonie 104 na US Dollar Index mogą mieć także znaczenie dla dolarowej ceny złota. Co do zasady wypadałoby się trzymać założenia, że zachowanie złota wyrażonego w dolarze jest de facto miarą utraty siły nabywczej dolara (mierzonego indeksem).
Proponuje zerknąć na to, jak zachowało się złoto, gdy indeks dolara w ostatnich latach oddalał się od okolic 104 (pionowe przerywane linie)
Inflacja w Czechach nadal szybko rośnie

W kwietniu inflacja CPI w Czechach wyniosła 14,2 proc. w skali roku. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych za naszą południową granicą nie notowano od grudnia 1993 r.
Nadal coraz szybciej drożały prąd (o 30,1 proc.), gaz (44,2 proc.), paliwa stałe (24,1 proc.) i ogrzewanie (17,5 proc.).
Za mąkę trzeba było zapłacić już ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Ceny towarów wzrosły o 15,3 proc., a usług o 12,1 proc.
W przypadku Polski wskaźnik CPI jest sztucznie zaniżony poprzez tymczasową obniżkę podatków od paliw, energii czy żywności. Gdyby nie to, inflacja nad Wisłą zapewne znajdowałaby się w okolicach 15 proc. Ponadto, nad Wełtawą oprocentowanie większości kredytów mieszkaniowych jest oparte na stałej stopie procentowej.
Fed “Doesn’t Care” About Inflation, It’s a Mirage to Prop U.S. Dollar at All Costs
„We are in a centrally planned economy,” and no longer a capitalist system due to the Fed’s actions asserts E.B. Tucker, bestselling author of „Why Gold, Why Now?
This narrative-driven economy has been pinpointed on the Fed wanting to strengthen the dollar, „they don’t care about inflation”.
He warns that a digitized dollar is the next step toward total control of the masses, saying that China has already begun this with the digital yuan.