Złoty newsletter PMTH – Wydanie #10

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – Wydanie #10

We’re Facing a Hyperinflationary Depression

Lynette Zang, chief market analyst at ITM Trading, doesn’t think the central bank can pull off a turnaround. „(We’re headed into) a hyperinflationary depression, because they have to burn off all of this debt — and this is a global issue,” she said.

In her opinion, that means it’s more crucial than ever to own gold and silver. But it’s also key to build strong community ties and have access to food, water, shelter and energy.  

Hyperinflationary depression is coming. How much gold and silver to own?

Polska inflacja nie jest najwyższa w Unii

W marcu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 7,4%  i osiągnęła w ten sposób najwyższy poziom w przeszło 20-letniej historii europejskiej unii walutowej. W całej Unii Europejskiej inflacja HICP wyniosła 7,8% – poinformował Eurostat.

Inflacyjnymi liderami Unii pozostają kraje bałtyckie. Marcowa inflacja konsumencka w Estonii wyniosła 14,8%, a na Litwie aż 15,6%. W Czechach było to 11,9%, w Holandii 11,7%, a na Łotwie 11,5%. 

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Czytaj więcej…

Złoto – analiza wykresu

Po nieudanym testowaniu oporu na poziomie ok. 1980 USD/oz i spadku poniżej istotnego wsparcia na poziomie ok. 1910 USD/oz można zaryzykować stwierdzenie, iż trend średnioterminowy został zagrożony.

Od strony technicznej oczekiwałbym obecnie powrotu kursu w okolice rosnącej linii trendu (zielone linie), której wartość obecnie to okolice poziomu ok. 1840-1850 dolarów za uncję.

Jednakże dla inwestora z Polski ze względy na słabość w ostatnich tygodnia złotówki spadająca cena w dolarach niekoniecznie musi się przełożyć na spadek ceny złota wyrażonej w PLN.

Czytaj więcej…

Inflacja widziana oczami biznesu. Co dalej z inwestycjami?

Pierwsza fala inflacji rozpoczęła się już w 2019 r. i została przytłumiona przez pandemię. W styczniu ’20 wyniosła 4,4 proc, a w lutym ’20 4,7 proc., co już wtedy znacznie odbiegało od celu inflacyjnego NBP. Obecnie na poziom inflacji wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak zerwane łańcuchy dostaw i wzrost cen surowców energetycznych, także w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.

Problemy zaczęły się jednak już znacznie wcześniej, a główną przyczyną było nadmierne podnoszenie płacy minimalnej, bez rosnącej za nią wydajnością pracy. 

W ostatnich latach zniszczono stabilność otoczenia gospodarczego, m.in. poprzez wprowadzanie nowych podatków i opłat takich jak podatek „cukrowy”, opłata paliwowa, czy podnoszenie cen administracyjnych. 

Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej mają w założeniu dbać o stabilność pieniądza i inflacji. Trudno jednak stwierdzić, że wywiązują się z tych działań. Fatalna komunikacja tych organów z rynkiem, bagatelizowanie inflacji przez prezesa Glapińskiego negatywnie wpłynęły na sytuację gospodarczą i inflację.

Załamanie wzrostu gospodarczego może wyniknąć z braku produkcji (brak surowców, brak pracowników). Mamy presję związaną z kosztem pieniądza, ale to problem globalny. Kurs walutowy, wielu eksporterom pomaga, ale jest czynnikiem proinflacyjnym.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-widziana-oczami-biznesu-8324595.html

Gold Price Struggles But Will Still Outperform Bitcoin, S&P in 2022

https://youtu.be/nmh06ktHUdg

Gold is in, „the sweet spot now,” due to inflation and Fed policy.

„Gold is behaving just like a breakout should,” asserts Gareth Soloway, president and CFO of InTheMoneyStocks.com.

By the end of 2022 Gold could reach 2500 dolars per ounce and it will be one of the best assets in 2022.