Złoty Newsletter PMTH – wydanie #136

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #136

Kurs złota z nowym rekordem wszech czasów

W dniu wczorajszym cena złota osiągnęła rekordowy poziom 2 812 USD za uncję trojańską ( seria kontraktów o największej liczbie otwartych pozycji zapadająca w kwietniu 2025 roku).

To nowy nominalny rekord wszech czasów, przewyższający poprzedni szczyt sprzed równo trzech miesięcy (2 798 USD/oz).

Tylko od początku 2025 roku dolarowe notowania złota poszły w górę o blisko 6% po zwyżce aż o 27,5% w roku 2024. Warto też odnotować fakt, że złoto drożało pomimo bardzo mocnego dolara i realnie dodatnich stóp procentowych w USA, co jest historycznym ewenementem.

Mówimy tu tylko o rekordach w ujęciu nominalnym. W ujęciu realnym nadal pozostajemy bardzo daleko od szczytu hossy ze stycznia 1980 roku. Ówczesne 850 USD/oz. po uwzględnieniu oficjalnej inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych w grudniu 2024 byłoby warte blisko 3 500 współczesnych dolarów.

U walucie PLN nowy rekord ustanowiony został w dniu dzisiejszym na poziomie 11 357 złotych za uncję trojańską.

Trump, Fed i Metale Szlachetne: Jakie Będą Skutki w 2025 Roku?

Mocny początek 2025 roku na rynku metali szlachetnych. Złoto i srebro rozpoczynają nowy rok z imponującymi wzrostami, a inwestorzy zadają sobie pytanie – co dalej?

Po pierwszych trzech tygodniach stycznia złoto wzrosło o 5%, zbliżając się do historycznego maksimum, a srebro osiągnęło jeszcze lepszy wynik, zyskując 7%.

Jaki będzie wpływ polityki prezydenta Trumpa na rynek metali szlachetnych? (groźby wprowadzenia ceł, cięcia podatkowe, przyszłe decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych).

Czy złoto i srebro to wciąż najlepsza ochrona przed inflacją? Jakie są prognozy na resztę roku? Co oznacza dla inwestorów deficyt na rynku srebra?

Emerytury 40-latków. Na ZUS nie ma co liczyć

Dzisiejsi czterdziestolatkowie spodziewają się, że stopa zastąpienia ich przyszłych świadczeń emerytalnych wyniesie przeciętnie 72%, a więc trzy razy więcej niż wynikałoby to z prognoz ZUS, a co piąty Polak w wieku 40-50 lat spodziewa się, że jego emerytura będzie wyższa niż ostatnia pensja (w poprzedniej dekadzie średnia wysokość przelewu z ZUS-y nieznacznie przekraczała 60% przeciętnej pensji). Jeśli nic się nie zmieni, to za dwie lub trzy dekady liczba emerytów będzie po prostu wyższa od liczby pracujących i niemożliwe będzie utrzymanie stopy zastąpienia na poziomie obecnych 55-60%.

Po reformie emerytalnej z roku 1999 zasady gry z perspektywy przyszłych emerytów uległy drastycznemu pogorszeniu. System sprowadza się do tego, że przez jakieś 40-45 lat oddajesz ZUS-owi mniej więcej 32% tego co zarabiasz. A następnie przez jakieś 16 lat (w przypadku mężczyzn) lub 24 lat (w przypadku kobiet) będziesz dostawał równowartość ok. 26-30% przeciętnej pensji.

W przeprowadzonym teście mniej więcej połowa badanych wykazała zerową wiedzę o działaniu IKE i IKZE. Brak zainteresowanie kwestiami emerytalnymi może wynikać z tego, że aż 62% ankietowanych zadeklarowało brak wizji tego, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze.

Jeśli masz 40-50 lat i przekonałeś się, że na obiecanki-zusanki nie ma co liczyć, to przyszłość nadal jest w Twoich rękach. Masz jeszcze blisko 20 lat na uzbieranie własnego, niezależnego od władzy i w pełni prywatnego funduszu emerytalnego. Żaden ZUS, żadne państwo, urzędnicy czy politycy nie odpowiadają za Twoją finansową przyszłość.

Peter Krauth: 40USD Silver in 2025? Supply and Demand Outlook

Peter Krauth of Silver Stock Investor discusses his outlook for silver in 2025, saying the white metal’s price could rise as high as 40USD per ounce after its strong run this past year.

Silver outlook in 2025 and how big will 2024 deficit be?