NBP kupował dużo złota w czasie korekty

NBP wykorzystał listopadową korektę cen złota do ogromnych zakupów królewskiego kruszcu. Rezerwy Narodowego Banku Polskiego zwiększyły się w Listopadzie o nieco ponad 21 ton. W 2024 roku NBP kupił prawie 90 ton złota, zwiększając rezerwy do 448,2 ton.
Według danych Światowej Rady Złota opublikowanych 4 grudnia Polska posiadała 14. rezerwy złota na świecie, a nie licząc Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tylko 11 państw miało więcej rezerw złota niż nasz kraj. Za nami są obecnie takie państwa jak Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Hiszpania czy Portugalia. W ostatnich miesiącach przeskoczyliśmy z kolei Tajwan.
Celem NBP jest osiągnięcie w złocie 20% rezerw walutowych. Na koniec listopada złoto NBP miało wartość prawie 38,4 mld dolarów i stanowiło 17,6% rezerw. Oczekiwany poziom może zostać osiągnięty zatem najprawdopodobniej już w 2025 roku. W III kwartale bieżącego roku kupował najwięcej złota (42,3 t) ze wszystkich banków centralnych na świecie. W tym okresie sporo kupowały także Węgry (15,5 t) oraz Indie (12,9 t) i Turcja (10,4 t). To właśnie zakupy bankierów są jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za popyt na złoto.
Złoto – analiza XTB

Inwestorzy kalkulują ryzyko spowolnienia w Chinach, coraz bardziej gołębią postawę Europejskiego Banku Centralnego jak i potencjalne zmiany w perspektywach, co do przyszłych stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA w kontekście objęcia władzy przez Trumpa, która mimo 'bazowej, prodolarowej prognozy’, może okazać się finalnie pozytywnym katalizatorem cen złota.
Niebagatelny wpływ na ten stan rzeczy ma ryzyko polityczne i gospodarcze, widoczne zwłaszcza w Chinach i Europie gdzie gospodarka poważnie spowalnia. To prawdopodobnie przełoży się na gołębią pozycję banków EBC i PBoC w 2025 roku.
Z drugiej strony widoczny jest pewien trend 'dedolaryzacji’ w centralnych bankach, które szukają aktywa przechowującego wartość w obliczu spowolnienia, lub podwyższonej inflacji.
Zatem rok 2025 prawdopodobnie przyniesie niewiele obniżek stóp w USA (rynki liczą jednak, że niemal na pewno do takowych dojdzie), podczas gdy Europa i Chiny mogą jeszcze bardziej zdecydowanie luzować politykę. Od dawna wysokie zakupy banków centralnych i rosnące ryzyka geopolityczne prowadzą do wzrostów cen złota, które w 2024 roku r/r zyskało 27%. Powtórka takiej dynamiki w roku 2025, doprowadziłaby ceny kruszcu do ok. 3000 USD za uncję.
Proponowane przez Trumpa cła i protekcjonistyczna polityka prawdopodobnie będą inflacyjne i mogą wywołać wojny handlowe. W efekcie, pomimo wpływu na wyższe rentowności, złoto może pozostać ważne i utrzymać wzrost, odnajdując się w roli tzw. 'bezpiecznej przystani’. Aktualnie wysokie stopy procentowe w USA wciąż zmniejszają popyt na złoto, a mimo to, metal radzi sobie bardzo dobrze.
Główny opór na wykresie GOLD widzimy w okolicach 2680 – 2710 USD za uncję (poprzednie reakcje cenowe, zniesienie Fibonacciego), najmniejsza linia oporu w krótkoterminowym trendzie spadowym. Przebicie tego poziomu może otworzyć kruszcowi drogę na nowe, historyczne maksima.
Wojna o ZŁOTO – Dlaczego ZŁOTO staje się kluczowym surowcem
Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych aktywów w świecie finansowym, a patrząc historycznie było ono jedną z pierwszych walut, które później były wykorzystywane także przez państwowe skarbce w celu stabilizacji pieniądza. Wartość dolara oparta była na parytecie złota jeszcze nieco ponad wiek temu, ale tą zależność zniesiono w 1933 roku.
Narodowy Bank Polski regularnie skupuje złoto już od kilku lat. Nasz lokalny złoty skarbiec dynamicznie się zwiększa i aktualnie Polskie rezerwy złota osiągnęły już ponad 440 ton.
Tym samym Polska aspiruje do bycia w elitarnej grupie krajów posiadających największe rezerwy złota na świecie. Już teraz wyprzedziliśmy Wielką Brytanię i powoli zbliżamy się do pierwszej dziesiątki państw, które posiadają największe globalne rezerwy.
Dzisiaj jest ono symbolem stabilności oraz kluczowym surowcem w rozwoju współczesnych technologii, które także potrzebują złota do produkcji np. procesorów czy kart graficznych. Złoto nie jest nieograniczone i aktualnie powoli czy tego chcemy czy nie wkraczamy w erę tzw. ,,wojny o złoto”.
Złoto nadal w górę – podsumowanie rynku i scenariusze dla metali szlachetnych
Tomasz Gessner, główny analityk, Tavex omawia tematy związane z rynkiem metali szlachetnych – podsumowanie 2024 roku i prognozy na 2025.
W materiale informacje dotyczące sytuacji i możliwych scenariuszy złota, srebra, platyny i palladu, a także potencjału inwestycji w omawiane walory. Co wpłynie na wyższe ceny srebra w nowym roku i czy złoto będzie dalej drożeć?
Jeżeli dodruk banków centralnych będzie kontynuowany, to również ceny aktywów twardych (złoto i inne surowce) będą systematycznie podbijane. Złoto bardzo często z dużym wyprzedzeniem dyskontuje to, co może się później wydarzyć w gospodarce.
How a Pro-Bitcoin Trump Presidency Could Impact Gold Prices in 2025
„Gold will maintain and continue to grow…It has been up 80% of the time this century and has outperformed the S&P 500,” says Frank Holmes, CEO of US Funds and Chairman of Hive Digital Technology.
As part of our 2025 Outlook Series, Holmes shares his optimistic perspective on the future of gold and Bitcoin, predicting a deeper intersection between these two asset classes. „Gold and crypto are on a path to converge. Companies like Tether integrating gold into stablecoins could ignite a new level of interest in gold.”
He also highlights the cultural dynamics driving gold demand: „Asian professional women and Indian women in tech are the biggest buyers of gold at Costco. Gold has a deep cultural affinity for them.”