Złoto za 80 mld dolarów. Chiny odkryły nowe gigantyczne złoże

Ponad 1000 ton złota – na tyle geolodzy oszacowali nowe złoże, które odkryto w prowincji Hunan w południowej części Chin – informuje agencja Xinhua. Jego wartość jest równie imponująca. Złoto może być warte około 80 mld dolarów.
40 żył rudy złota znajduje się w Pingjiangu na południu prowincji Hunan. Znajdują się one jednak na znacznej głębokości pod powierzchnią jednego z tzn. pól złota Wangu. 2 km pod ziemią geolodzy odkryli 300 ton złota, a kilometr niżej, korzystając z komputerowych modeli 3D – kolejne 1000 ton, czyli osiem razy cięższych niż Statua Wolności.
Naukowcy ocenili, że maksymalna jakość będzie wynosiła 138 gramów złota na tonę metryczną rudy, co jest dość wysokim wskaźnikiem.
Obecnie Chiny są największym producentem złota na świecie.
ZŁOTO odrabia straty. Czy może spaść do 2 tys. USD? Dolar nie do zatrzymania
Aby złoto zaliczyło spadek do 2000 USD musiałyby zmienić się czynniki fundamentalne które obecnie wpływają na jego cenę tj. de-dolaryzacja, pączkujące zadłużenie, rozwadnianie waluty przez banki centralne. A czynniki te się nie zmieniają, może nawet nasilą się w najbliższym czasie.
Spadek do 2000 dolarów jest możliwy, ale bardzo mało prawdopodobny. Jedyna możliwość do krach na giełdzie i chwilowy brak płynności na rynku. Dotyczy to jednakże tylko złota papierowego (kontraktów terminowych). Byłby to wówczas idealny moment na zakupy kruszcu.
Złoto i Rekordowy Bitcoin w centrum uwagi
Świat finansów przeżywa istotne zmiany. Stany Zjednoczone zmierzają ku gospodarczym wyzwaniom po wyborach prezydenckich, a Europa boryka się z recesją przemysłową.
Europa jak twierdzą eksperci może przygotowywać się do potencjalnego powrotu do standardu złota, jako stabilizatora międzynarodowego systemu finansowego.
NBP systematycznie zwiększa ekspozycję na złoto, jednak nie decyduje się na jego sprowadzenie do kraju. Być może Polska spodziewa się eskalacji konfliktu i potencjalnego rozlania go na własne terytorium. W takiej sytuacji złoto poza granicami będzie łatwiejsze do sprzedaży i wykorzystania do zakupu broni i innych strategicznych potrzeb. Dodatkowo Polska stawia na dywersyfikację geograficzną swoich rezerw aby zwiększyć ich bezpieczeństwo w obliczu ryzyka geopolitycznego.
Globalny wzrost ilość pieniądza, wspiera ceny metali szlachetnych. Analitycy przewidują dalszy wzrost cen złota do poziomu 3000 dolarów za uncję trojańską w 2025 r.
Kapitalizacja akcji w USA dwa razy większa od PKB. Wskaźnik legendy mówi, że ryzyko inwestycji w akcje staje się ogromne

Po ostatnich rekordach indeksów na Wall Street kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji (wskaźnik Buffeta) to już ponad 200 proc. PKB USA.
Gdy w 2021 r. notowano w USA wynik w okolicy 200% w następnych kwartałach nastała bessa. Nie wiadomo, jak będzie teraz, ale od kiedy Buffet w 2001 r. zwrócił uwagę na tę miarę, stała się ona uważnie śledzona przez inwestorów.
W Japonii wskaźnik ten wynosi 149%, w Indiach 123%, w Wlk. Brytanii 92%, w Chinach 57%, a w Niemczech 54%. Dla porównania kapitalizacja GPW (ok. 1,5 bln zł) od lat waha się miedzy 20% a 30% polskiego PKB.
Nie ulega wątpliwości, że amerykański rynek akcji jest hegemonem, skupiającym najbardziej wartościowe firmy na świecie. Gospodarka USA odpowiada obecnie za około jedną czwartą globalnego produktu krajowego brutto, a kapitalizacja jej rynku akcji wynosi 50% światowej kapitalizacji.
W pierwszej 10. spółek o największej kapitalizacji jest 8 z USA, jedna z Arabii Saudyjskiej (Saudi Aramco) i jedna z Tajwanu (TSMC).
„Replace the dollar with Gold as the global currency to make America great again”.
Donald Trump