Czy STANDARD ZŁOTA rozwiąże współczesne problemy ekonomiczne?
Złoto od wieków pełni kluczową rolę zarówno w gospodarce, jak i kulturze wielu społeczeństw. Jego unikalne właściwości fizyczne oraz rzadkość sprawiają, że jest cenione jako stabilny magazyn wartości i symbol bogactwa.
W kontekście inwestycyjnym złoto stanowi bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej chroniąc kapitał przed inflacją i zmiennością rynków finansowych. Ta niezachwiana wartość złota sprawiła, że na przestrzeni dziejów stało się ono podstawą różnych systemów monetarnych. Jednym najważniejszym z nich jest standard złota. System monetarny oparty na bezpośredniej wymianie waluty na określoną ilość złota.
W 1874 roku przyjęto międzynarodowy standard złota, w którym największe ówczesne gospodarki przeszły z systemu bimetalicznego na złoto, zobowiązując się wymienić swoją walutę na złoty kruszec. Wielka Brytania jako pierwsza formalnie przyjęła ten standard w 1821r. Jednakże standard złota załamał się podczas I wojny światowej, ponieważ główne strony wojujące uciekały się do finansowania inflacyjnego (drukowały więcej, niż miały w rezerwach).
Dominacja USA nad rynkiem złota w latach 20 i 30. XX wieku została potwierdzona w 1944r., podczas konferencji w Bretton Woods, gdzie ustalono nowy system walutowy oparty na dolarze amerykańskim, który był wymienialny na złoto (35USD za 1 uncję). System ten przetrwał do pocz. lat 70. XX wieku. kiedy doszło do zakończenia wymienialności dolara na złoto. Od tego czasu złoto zaczęło dynamicznie drożej w stosunku do dolara.
Jak stać się bogatym człowiekiem?

W dzisiejszych czasach coraz częściej za bogatym człowiekiem stoi ciężka praca w parze z szeregiem ryzykownych decyzji. To właśnie one wraz z upływem czasu pozwalają na zbudowanie świetnego przedsiębiorstwa bądź bogactwa wynikającego z odpowiednio wyszukanej inwestycji.
Jak piszę Robert Kiyosaki w swojej książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” kluczem do sukcesu ma być zrozumienie różnicy pomiędzy aktywami i pasywami. „Aktywa wkładają pieniądze do Twojej kieszeni. Pasywa je wyjmują”. Zrozumienie tej różnicy pozwala czasami dostrzec nam zbędne rzeczy, które wyciągają pieniądze z naszej kieszeni (np. drogi samochód), a o których nigdy nie pomyślelibyśmy właśnie w taki sposób.
„Bogaci ludzie kupują aktywa. Biedni i klasa średnia nabywają pasywa, myśląc, że są to aktywa”. Aktywa znajdują się tylko w portfelu ludzi bogatych.
Kolejna fala INFLACJI w USA właśnie się rozpędza
Choć Rezerwie Federalnej udało się zepchnąć inflację w okolice 2% celu, w kolejce już widać szereg czynników, które mogą pokrzyżować plany nie tylko FED-i, ale i bankierom centralnym na całym świecie.
Czynnikami, które grożą ryzykiem rozpędzenia kolejnej fali inflacji są m. in.:
konflikt na bliskim wschodzie
chińska stymulacja = wzrost popytu na surowce
strajki w portach w USA (62% podwyżka płac)
rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w USA
Donald Trump i 100% cła
spirala zadłużenia USA (ponad 35.688.000.000.000 dolarów).
De-dolaryzacja, czyli trendy uniezależniania się części krajów od rozliczeń w USD. Przybrał na dynamice po zamrożeniu 300 MLD USD rezerw walutowych Rosji w 2022r. oraz wykluczeniu Rosji z systemu płatności SWIFT. Wschodnie banki pozbywają się amerykańskich obligacji, a w ich miejscu kupują pozbawione ryzyka fizyczne złoto.
Ciągle rosnący stosunek długu do PKB jest nie do utrzymania w długiej perspektywie, ponieważ finansowanie deficytów i obsługa długu pochłaniałyby coraz większa część dochodów kraju. Gdy zatem wpadnie się w taką spiralę zadłużenia, jedyna opcja jaka pozostaje (o ile nie chce się zacisnąć wydatkowego pasa, a politycy nie chcą tego nigdy robić) to drukowanie jeszcze więcej. W konsekwencji uderza to w siłę nabywczą emitowanej waluty.
Ósmy cud Świata

„Procent składany to ósmy cud świata. Kto to zrozumie zarabia, a kto nie, ten płaci” – Albert Einstein.
Co sprawia, że procent składany jest tak wyjątkowy? Kryje w sobie moc ciągłego wzrostu, która pozwala kapitałowi nie tylko rosnąć, ale rosnąć coraz szybciej. To właśnie ten proces, w którym odsetki generują kolejne odsetki, jest kluczowym elementem mądrego planowania finansowego.
Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, jak procent składany może pracować na Waszą korzyść. Każdy z Was, niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej, może zastosować tę potężną zasadę, aby poprawić swoje finanse na przyszłość. Co więcej, wplecenie procentu składanego w Waszą strategię oszczędzania i inwestowania nie jest skomplikowane; wymaga tylko zrozumienia, świadomości i samodyscypliny.
Czas płynie, niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy nie. Zdecydowanie lepiej jest więc po jego upływie dysponować większą sumą pieniędzy niż mniejszą.
Im wcześniej zaczniecie i im większy kapitał początkowy zainwestujecie, tym więcej czasu pozostawicie swoim pieniądzom na wzrost dzięki tej niesamowitej matematycznej zasadzie
Wykres pokazuje, jak rozwija się inwestycja początkowa w wysokości 10 000 złotych, przynosząc średniorocznie 25% zysku przez okres około 20 lat.
Election Chaos Could Send Gold Soaring – Massive Gains Coming? Chris Vermeulen
It’s the final quarter of 2024, and Gold has been on an incredible run! But can it sustain this momentum, or is a correction coming?
Craig Hemke and Chris Vermeulen discuss gold’s bull flag patterns, silver’s potential for a breakout, and what global events could push precious metals even higher.