Rekordowa cena złota!

Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźny wzrost notowań złota. Cena złota przebiła wczoraj 2150 USD za uncję i jest to rekord. Z czego wynika wzrost notowań kruszcu?
Po pierwsze rynek spodziewa się, że FED w końcu zacznie obniżać stopy procentowe w drugiej połowie tego roku. Jednocześnie w ostatnich tygodniach pojawiały się dane o inflacji wyższej niż oczekiwano. Takie otoczenie sprzyja notowaniom złota.
Ważny jest również fakt, że Stany Zjednoczone cały czas potężnie zwiększają swoje zadłużenie. W tym roku na rynek trafi ogromna ilość obligacji USA, a tymczasem wielu ważnych kupców z ostatnich lat wyprzedaje obecnie ten dług. Robią tak Chiny, ale to samo robi również FED, czyli bank centralny USA.
Niepewność jest też wzmacniana za sprawą wydarzeń geopolitycznych. W Stanach Zjednoczonych zanosi się na zmianę prezydenta, co może wpłynąć na politykę zagraniczną mocarstwa (np. ograniczenie pomocy dla Ukrainy). W Europie ze strony niektórych przywódców (np. Macron) pojawiają się pomysły wysłania wojsk na Ukrainę. Jednocześnie trwa rywalizacja na linii USA – Chiny. Wszystko to sprawia, że sytuacja na świecie jest coraz bardziej napięta, a to zawsze sprzyja notowaniom złota.
Pisząc o rekordowych notowaniach złota trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – mowa o cenie w ujęciu nominalnym. Jeśli uwzględnimy inflację to szybko okaże się, że złoto było kilkadziesiąt procent droższe na początku lat 80-tych. Pokazuje to jednocześnie, że metal wciąż ma spory potencjał do wzrostu.
Jeśli cena za uncję na trwałe przebije poziom 2200 USD, to będzie to naszym zdaniem oznaczało początek wyraźnych wzrostów, na czym zyskają również spółki wydobywcze.
Chiny powiększają rezerwy złota, które wybija kluczowy opór

Chiński bank centralny powiększył w styczniu swoje rezerwy złota po raz 16 z rzędu, przedłużając długą serię zakupów. Z opublikowanych dziś oficjalnych danych wynika, że ilość kruszcu posiadanego przez Ludowy Bank Chin wzrosła w zeszłym miesiącu o ok. 390.000 uncji trojańskich. Łączne zapasy złota wzrosły do 72,58 miliona uncji trojańskich, co odpowiada około 2,257 tonom.
Tymczasem osłabienie dolara sprzyja kontynuacji wzrostowego trendu na złocie. Jeśli do jutra nie wydarzy się coś szczególnego, złoto może zamknąć tydzień bardzo optymistycznym sygnałem na wykresie tygodniowym W1.
Po nieudanym w grudniu wybiciu kluczowego oporu w rejonie 2070 USD/oz, w tym tygodniu byki są na najlepszej drodze do jego wybicia, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej zwyżki w ramach długoterminowego rajdu byków. Wybicie przywołanego oporu, który przez kilka lat hamował zapędy byków, dałoby spektakularny sygnał.
Złoto kontra Nieruchomości. Na czym zarobisz więcej?
Czy lepiej inwestować w nieruchomości czy może jednak warto postawić na złoto?
Złoto jest tak naprawdę zabezpieczeniem antyinflacyjnym przeciwko rządom które drukują i tym samym powodują inflację. Jest również bardzo dobrym zabezpieczeniem na czas wszelkich kryzysów oraz przechowanie wartości majątku międzypokoleniowo.
Warto rozważyć aby trzymać swój majątek w trzech aktywach: 1/3 w nieruchomościach, 1/3 w złocie oraz 1/3 w gotówce, gdyż w historii świata nie ma takiego wydarzenia historycznego które by „zabiły” wszystkie te trzy aktywa naraz.
Dzięki posiadanej gotówce możemy nabyć inne aktywa, które z powodu kryzysu będą mocno przecenione.
Czy warto obecnie inwestować w ZŁOTO?
Czy obecny czas jest dobrym momentem na zakup złota?
Czas gdy wszyscy rzucają się na dane aktywo jest zazwyczaj złym momentem do jego zakupu. W szczególności złoto kupuje się wtedy, gdy na rynkach jest spokój.
Przykład idzie z góry można by powiedzieć patrząc na zakupy banków centralnych, które w 2022r kupiły prawie 1082 tony, a w 2023r przekroczyły 1037 ton. We wcześniejszych latach bardzo wyraźnie pokazały, że wiedzą kiedy wybrać się na zakupy. Ich wcześniejsze większe zakupy odbywały się przed ruchami wzrostowymi ceny złotego kruszcu.
W ostatnich 3 latach mamy wzrost ceny złota wynoszący 25% (wynik poniżej inflacji CPI w tym okresie), ale już za ostatnie 5lat wzrost ceny to 66% (przy inflacji wynoszące 43%), dla 10lat wzrost ceny sięga 96% (przy inflacji 46%). Jeszcze lepiej jest dla 20lat gdzie wzrost ceny złota wyniósł 416% przy inflacji nieprzekraczającej 100%
Central Banks are buying massive amounts of GOLD!
Adrian Day, the founder of Adrian Day Asset Management, returns to the show, and he shares his expert insights on the looming challenges in the commercial real estate sector, emphasizing the significant risks posed by foreign banks, particularly German and Japanese institutions, due to their stringent write-off standards.
Furthermore, Adrian discusses the broader implications of current economic uncertainties, including inflation concerns, the potential collapse of major banks, and the precarious position of insurance companies.
Additionally, Adrian offers a compelling analysis of the precious metals market, highlighting the resilience of gold amidst economic turbulence and the factors influencing the performance of gold and silver stocks.
History tells us that when the FED starts to cut after a raising cycle gold moves up. That’s happen every time.