Złoty Newsletter PMTH – wydanie #95

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #95

Sprawdź autentyczność swoich monet. Aplikacja Coin Tester już dostępna!

Aplikacja Coin Tester jest oparta na metodzie rezonansu akustycznego (tzw. Ping test) i przy wsparciu sztucznej inteligencji pozwala sprawdzić autentyczność monet. W prostych słowach: użytkownik może w banalnie prosty sposób wydobyć dźwięk z monety, a program ma na tej podstawie określić, czy jest ona prawdziwa.

Obecnie w bazie aplikacji znajdują się wyłącznie monety 1-uncjowe złote i srebrne: Britannie, Amerykańskiego Orła, Wiedeńskiego Filharmonika, Krugerranda, Kanadyjskiego Liścia Klonowego oraz Australijskiego Kangura. W przypadku złota dodatkowo dostępny jest także Amerykański Bizon.

Coin Tester jest całkowicie darmowy. Można ją ściągnąć zarówno na telefony z systemem Android, jak również iOS. Wystarczy wejść na stronę aplikacji, klikając w poniższy baner, a następnie wybrać ikonkę App Store lub Google Play. Po pobraniu aplikacji należy dokonać instalacji. Następnie użytkownik zakłada darmowe konto i otrzymuje link aktywacyjny na maila. Po kliknięciu w link można już zalogować się i korzystać z aplikacji.

Głównym zagrożeniem w przypadku autentyczności metali jest wprowadzenie wolframu do złotych monet bądź sztabek. Ze względu na podobną gęstość obu metali, bardzo trudno jest wykryć sfałszowaną monetę np. poprzez sprawdzanie jej wagi czy wymiarów. Wolfram jest tutaj idealnym zamiennikiem. Ma jednak jedną wadę. Nie rezonuje. A to oznacza, że jeśli uderzymy ołówkiem w podrobioną monetę, to Coin Tester nie potwierdzi jej autentyczności. Dźwięk będzie zupełnie inny.

Złoto wraca powyżej 2000USD – analiza XTB

Notowania złota ponownie przekraczają poziom 2000 dolarów za uncję. Rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej za styczeń ze Stanów Zjednoczonych wywierają presję na dolara amerykańskiego, co z kolei wspiera metale szlachetne. 

Znacznie głębszy niż oczekiwano spadek głównej sprzedaży detalicznej, a także nieoczekiwany spadek bazowej sprzedaży detalicznej wskazują na osłabienie amerykańskiego konsumenta. Ta słabość, jeśli potwierdzą się przyszłe publikacje, może być argumentem dla Fed do szybszego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. Co więcej, dane o produkcji przemysłowej za styczeń również pokazały nieoczekiwany spadek.

Patrząc na wykres Złota widzimy, że niedawny spadek poniżej 2000 dolarów za uncję, wywołany wyższym od oczekiwań odczytem CPI opublikowanym we wtorek w tym tygodniu, okazał się krótkotrwały, podobnie jak sytuacja w połowie grudnia. Krótkoterminową strefę oporu wartą obserwacji można znaleźć na poziomie 2015 dolarów za uncję.

Profesor Glapiński na konferencji dotyczącej rezerw złota w Polsce wspomniał, iż NBP podjął decyzję o dalszym zwiększaniu rezerw złota do 20% wszystkich rezerw (Obecnie złoto stanowi ok. 12,3% rezerw).

Inflacja skipassów. Tak drogo jeszcze nie było. Tylko goldbugów stać będzie na narty w Alpach?

W ciągu kilku lat ceny skipassów w alpejskich kurortach wzrosły o przynajmniej 50%. Ekonomiści z Incrementum sugerują, że to nie tyle kwestia aprecjacji narciarskich karnetów, co spadku siły nabywczej wspólnotowej waluty.

Jeszcze z 10-15 lat temu podobną przyjemność kupowało się po ok. 200 euro (za 6 dni). Mowa zatem o wzroście cen alpejskich skipassów o ok. 90% w ciągu zaledwie kilkunastu lat.

Tego problemu by nie było, gdybyśmy otrzymywali wynagrodzenia w jakimś „twardym” pieniądzu, który nie traci siły nabywczej tak szybko jak  waluta EURO lub PLN. Gdybyśmy przykładowo otrzymywali wynagrodzenie w złocie, to austriackie skipassy by nawet potaniały. To nie tyle alpejskie skipassy stały się droższe, tylko papierowa waluta z roku na rok jest coraz mniej warta.

W obecnym sezonie uncję złota można wymienić na 27,6 dziennych karnetów narciarskich. Czyli tyle samo co poprzedniej zimy. Najdroższe karnety w relacji do złota były w sezonie 1998/99 oraz 1990/91, gdy uncja królewskiego metalu kupowała zaledwie 8,5 dni oraz 12,0 dni szusowania po alpejskich stokach.

Banki Centralne o włos od rekordu w zakupach ZŁOTA

Przed tygodniem ukazał się raport Światowej Rady Złota, podsumowujący 2023 rok. W tym filmie przeglądamy najważniejsze dane z tego raportu, jak zmiany struktury popytu i podaży, a także to, ile kruszcu kupiły w ubiegłym roku banki centralne.

Duży spadek popytu (o 59%) na fizyczne złoto inwestycyjne zanotowała Europa, w której to popyt wyniósł 127 ton i był najniższy od 16lat. Szczególnie w oczy rzuca się słabość rynku Niemieckiego.

Całkowity popyt banków centralnych w 2023 r. wyniósł 1037,4 ton (drugi w historii wynik, bardzo blisko rekordowego z 2022 r.). Światowa Rada Złota szacuje, że łącznie wszystkie banki centralne mają w swoim posiadaniu 36.700 ton złota.

Pierwsze miejsce w zakupach banków w 2023 r. zajęły Chiny (225 ton), a drugie miejsce Polska (130 ton).

Rick Rule Unveiling the Truth About Gold

Discover why he chooses to allocate part of his portfolio to Gold not for short-term gains, but as insurance against systemic shocks and market uncertainty. 

Hear him talk about the benefits of inflation, the attraction of the US dollar and its future as a reserve currency. Listen out for the sector he thinks investors should avoid, and his three lessons for investors.

I save some of my liquidity in Gold. I don’t own it because I think it might go from 2000 USD to 2275 USD. I own it because it faith in the system get shaken. I’m afraid it’s going to go to 8 000 USD ot 10 000 USD.