ZŁOTO – najpewniejsza waluta na świecie?
Inwestowanie w złoto wyróżnia się na tle instrumentów inwestycyjnych. Nie pozwala na generowanie czynszów, odsetek ani dywidend, więc trudno je wycenić. Mimo to wiele osób poszerza swój portfel właśnie o złoto.
Ray Dalio powiedział kiedyś: Kto nie inwestuje w złoto, nie przestudiował wyjątkowo dogłębnie historii.
Złoto było i jest traktowane jako forma pieniądza. Nie tylko ma piękną barwę i połysk, lecz także jest miękkim i łatwym w obróbce metalem. Praktycznie się nie utlenia, nie podlega korozji, jest odporne na działanie kwasów.
W długim terminie czasu złoto zachowuje swoją wartość, a wszystkie waluty papierowe tracą na wartości (skumulowana inflacja).
Jakie są perspektywy dla POLSKIEGO ZŁOTEGO?
Wiosną 2022 roku, gdy USD i EURO kosztowały powyżej 5 PLN, na rynku panowała niemal histeria w prześciganiu się na coraz bardziej odważne prognozy. Obecnie sentyment wydaje się przeciwwagą do tamtego okresu i na stole wydają się leżeć wyłącznie elementy mające uzasadnić tezę o nieuchronności dalszej aprecjacji krajowej waluty.
W filmie przyglądamy się temu, co jest już w cenach złotego, o czym świadczy to w kontekście dalszych perspektyw zachowania krajowej waluty i co najważniejsze, czy jest to obecnie dobry moment do przyjrzenia się zakupom walut obcych.
Po październikowych wyborach wyraźnie zmieniła się retoryka Rady Polityki Pieniężnej, która z dbania o wzrost gospodarczy przesunęła się w stronę dbania o niską inflację.
Pieniądza przybywa coraz szybciej. Depozyty wróciły do łask

Narodowy Bank Polski zaprezentował dane o podaży pieniądza za grudzień 2023 roku. Wynika z nich, że w 2023 roku w systemie finansowym przybyło 177 miliardów złotych, a podaż pieniądza M3 (to najszerszy agregat monetarny) osiągnęła poziom 2 268,269 mld zł. Oznacza to wzrost o 8,5% względem grudnia 2022 roku.
W 2023 roku na depozytach bieżących przybyło prawie 91,5 mld złotych. Równocześnie na lokatach terminowych gospodarstwa domowe ulokowały o 61,7 mld zł więcej niż rok wcześniej. Z kolei gotówki w obiegu przybyło niespełna 8,9 mld złotych.
To właśnie skokowemu zwiększeniu ilości pieniądza w gospodarki, jaki miał miejsce w latach 2020-21 „zawdzięczamy” niewidzianą od 25 lat inflację cenową, która rok temu sięgała blisko 18%. Później inflacja CPI zaczęła się obniżać, podążając w ślad za monetarnym spowolnieniem. Ale od początku 2023 roku pieniądza znów zaczyna przybywać coraz szybciej, co w przyszłym roku może zagrozić trendom dezinflacyjnym.
’Do your homework and start allocating’ – Ronald-Peter Stoeferle
Gold will go up in 2024, but it will be a slow climb, said Ronald-Peter Stoeferle, managing partner, Incrementum AG.
The precious metal hit an all-time high of $2,135 an ounce in December, but Stoeferle said gold will likely trade sideways for the first part of the year due to the Federal Reserve being more hawkish on rate cuts, and the bounce in US bond yields. His forecast is 2,300-2400 USD.
Central bank buying was one of gold’s key drivers in 2023, and Stoeferle expects that to continue. However, he said gold is gaining importance due to the de-dollarization trend.
„Gold has always been something that is just lying around in the basement of the central banks,” he said.” Now it is really becoming something that is much more valued as a dollar hedge, as a means to diversify, as a reserve asset without any counterparty risk, a very liquid reserve asset, so I think this is really important when it comes to the price of gold.
Gold Price to More Than Double: Safe-Haven’s Surge to $5,000 by 2030 – EB Tucker
Join Jeremy Szafron, Anchor at Kitco News, for an interview with EB Tucker, The Tucker Letter, where he unveils his bold predictions for the future of gold.
Discover why Tucker believes gold is set to soar to an unprecedented $5,000 by 2030 and how this could redefine the landscape of investment.
Dive deep into the dynamics of the gold market, the potential impact of economic trends, and why gold might just be the most crucial asset in your portfolio.