Polski złoty realnie najmocniejszy od 2008 roku

Rok 2023 był bardzo łaskawy dla polskiego złotego. Nasza waluta umocniła się o blisko 8% względem euro, ponad 11% do dolara oraz 5,6% w stosunku do funta szterlinga. Pod koniec roku kurs EUR/PLN znalazł się nawet poniżej 4,30 zł, wyznaczając najniższy poziom od marca 2020 roku. Był to najlepszy od 6 lat rok dla polskiej waluty.
W ujęciu nominalnym polska waluta w relacji do euro jest najmocniejsza od początku kryzysu covidowego, czyli od wiosny 2020 roku. Poziomy rzędu 4,30-4,40 zł za euro w prawdzie nie urywają portfela. Jednakże po uwzględnieniu różnic w poziomie inflacji pomiędzy Polską i naszymi głównymi partnerami handlowymi efektywny kurs złotego jest najmocniejszy od 2008 roku – wynika z danych bazylejskiego Banku Rozrachunków Międzynarodowych. A to by już oznaczało, że nasza waluta jest już niemal ekstremalnie mocna i być może nawet zbyt mocna jak na obecne możliwości gospodarki.
Sytuacja, która ma miejsce już od niemal roku, może być trudna do utrzymania na dłuższą metę. Albowiem od listopada 2022 do listopada 2023 roku realny efektywny kurs złotego umocnił się o ponad 17%. Jak na standardy rynku walutowego jest to zmiana bardzo duża.
Czy cena ZŁOTA w końcu WYSTRZELI? – JACEK JAKUBIUK
Dlaczego złoto w ogóle ma wartość?
Czy ETF na Bitcoin może zmniejszyć zainteresowanie złotem?
Gdzie trzymać złoto?
Złoto w PLN za ostatnie 20 lat zarobiło 423%. W tym samym okresie indeks polskich akcji WIG zyskał 234%, a indeks największych 500 spółek w USA 321%.
Inflacja w całej Unii Europejskiej wzrosła. Polska tuż za podium

W grudniu 2023 roku inflacja HICP w Unii Europejskiej podniosła się do 3,4% względem 3,1% odnotowanych w listopadzie. Był to zatem już 32. miesiąc z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego.
Z przeszło 6-procentowym wzrostem cen zmagali się mieszkańcy Czech (7,6%), Rumunii (7,0%), Słowacji (6,6%) i Polski (6,2%). Ponadto ponad 5% inflacji HICP odnotowano w Austrii (5,7%), na Węgrzech (5,5%) oraz w Chorwacji (5,4%).
Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. Obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.
Conversation with Marc Faber about the gold he’ll never sell
Marc Faber author of the Gloom, Boom and Doom Report is a true legend when it comes to investment, economics and the precious metals markets. He has a unique way of assessing the state of play and has no qualms about telling you what he really thinks!
This week he spoke to us about his thoughts on inflation, the price of gold and why it’s his biggest investment. I think that inflation will not come down much, and actually in the second half of the year accelerate.
My largest holding of all my assets is gold and i will never sell it.
Gareth Soloway: The next break out for gold is imminent
Since we last spoke to Gareth Gold has hit an all time high, silver hasn’t done very much at all and all the while cinder kegs across the world keep sparking.
We took a few minutes to speak to Gareth about where he expects gold to go next, if silver is going to play catch-up any time soon and what daily close in gold he has his eye on.