Złoty Newsletter PMTH – wydanie #79

Home / Złoty newsletter / Złoty Newsletter PMTH – wydanie #79

Wojna? Gdy leje się KREW – oczy WYPATRUJĄ ZŁOTA?! Łukasz Chojnacki

Złoto jest kumulowane przez rządy które wiedzą, że drukowany pieniądz papierowy traci mocnej na wartości w czasie wojny. Po wojnie jest ustanawianie nowych zasad. Amerykanie m.in. dlatego zostali hegemonem, że przez kilkadziesiąt lat kumulowali złoto.

  • Co będzie ze złotem jeśli aktualne konflikty nadal będą eskalowane?

  • W trakcie wojny dochodzi do inflacji lub nawet hiperinflacji i wówczas ludzie zaczynają posługiwać się prawdziwym pieniądzem – złotem, biżuterią.

  • Czy będą kolejne zakupy złota przez Polskę?

Wpływ konfliktu na Bliskim Wschodzie na złoto

W krótkim terminie każda informacja o eskalacji konfliktu, zwłaszcza w przypadku włączenia się do niego kolejnych krajów, skutkować będzie ucieczką inwestorów do bezpiecznych przystani: złota, dolara i amerykańskich obligacji.

Dalsza eskalacja tego konfliktu może mieć również pozytywny wpływ na złoto, bowiem zwiększać będzie szanse na to, że lipcowa podwyżka stóp przez Fed okaże się ostatnią w obecnym cyklu. W takim otoczeniu, a więc zakończenia podwyżek stóp, złoto w przeszłości radziło sobie bardzo dobrze.

Jeśli konflikt na Bliskim Wschodzie zacznie się utrwalać, a zapowiedzi zaatakowanego Izraela wyraźnie na to wskazują, jego konsekwencje dla prowadzonej przez Fed polityki monetarnej faworyzować powinny między innymi złoto. W tym kontekście dorzućmy jeszcze krótkie przypomnienie sytuacji technicznej.

Im częściej rynek wraca do horyzontalnego oporu (czerwona belka), tym bardziej rosną szanse na jego pęknięcie, co w obecnej sytuacji oznaczałoby zakończenie 3-letniego trendu bocznego i powrót do wzrostowego. Przy okazji na wykresie zarysowałaby się też kontynuacyjna wersja odwróconej głowy z ramionami, zasięgi z której prowadzą wzrok w kierunku 2600 USD.

Złoto beneficjentem wzrostu ryzyka eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Wzrost awersji do ryzyka wywołany doniesieniami o zamachu bombowym na szpital w Gazie podbija także ceny tradycyjnej bezpiecznej przystani jaką jest złoto.

Na wykresie dziennym złota mamy dziś poważny sygnał, którego nie sposób lekceważyć. Cena złota po wzroście do 1980 dolarów za uncję wybija średnioterminowy kanał trendu spadkowego prowadzony od maja wraz z długoterminową średnia SMA200 oraz oporem w rejonie 1945 USD.

Złoto odbiło się od strefy wsparcia na poziomie 1810 dolarów za uncję, która zbiegła się z dolną granicą kanału spadkowego i od tego czasu (11 dni) zyskało już 9,4%.

U.S. Must Inflate – Bad News For Dollar | Steve Penny

  • Steve Penny joins us to discuss the latest moves in the precious metal markets. After a dramatic decline, metals have rallied back.

  • Penny is optimistic that gold will break to the upside. In addition to bullish technicals, gold has fundamentals on its side. 

  • He argues the U.S. debt cannot be repaid. It must be inflated away, he says, and this should push down the value of the dollar and push gold higher.