Złoty newsletter PMTH – wydanie #75

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – wydanie #75

NBP potwierdza: polskie rezerwy złota przekroczyły 300 ton

NBP zwiększył rezerwy w złocie do 10,108 mln uncji na koniec sierpnia 2023 roku. Oznacza to, że nasze rezerwy kruszcowe powiększyły się do 314,39 ton. Najprawdopodobniej daje to Polsce 17 pozycję na świecie, tuż przed Wielką Brytanią, która na koniec lipca raportowała posiadanie 310,3 ton złota.

Łącznie od początku 2023 roku polskie rezerwy złota powiększyły się o 85,7 ton. 

W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1.135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Niedostrzegany potencjał platyny

Pod względem kapitalizacji rynek platyny jest bardzo mały, a jego wartość szacowana jest raptem na ok. 225 mld USD, a więc prawie 6 razy mniej niż rynek srebra i ponad 50 razy mniej niż rynek złota.

Roczna podaż platyny w 2023r. ma pozostać bez większych zmian w stosunku do ubiegłego roku i wynieść 7224 tys. uncji. Natomiast silny wzrost popytu do poziomu 8230 tys. uncji (27% więcej niż w roku ubiegłym), przyczyni się do znaczącego deficytu. Od 2013 roku nie mieliśmy jeszcze do czynienia z tak dużym niedoborem platyny, jaki spodziewany jest w tym roku.

Obecnie handel toczy się w obszarze 900 USD. Rynek ten ma już odhaczoną ponad 15-letnią korektę, która zabrała z dolarowej wyceny 75%. Biorąc pod uwagę, że od 2015 roku tkwimy już w zasadzie w ruchu bocznym, nie licząc chwilowego, covidowego wyłamania, technicznie w długim terminie taka konstrukcja wykresu informuje nas o trwającej na tym rynku akumulacji.

Patrząc na historyczną relację platyna jest względem złota najtańsza od dekad. Obecnie kosztuje mniej więcej połowę tego co złoto. Na początku lat dwutysięcznych relacja ta była bliżej dwóch.

Również w stosunku do bardzo taniego rynku srebra platyna jest obecnie wyceniana na wieloletnich minimach.

Obligacje coraz bardziej konkurencyjne wobec akcji

Rajd rentowności amerykańskich 10-latek, który w Środę został wsparty jastrzębim przekazem Fed, dziś również jest kontynuowany. Rentowności sięgnęły poziomu 4,445%, najwyższego od listopada 2007.

Obligacje przy obecnych poziomach rentowności stają się zatem coraz bardziej konkurencyjną alternatywą wobec akcji, zwłaszcza że nawet jastrzębi Fed oczekuje już tylko jednej podwyżki stóp o 25 pb, a przyszłe obniżki sprowadzą rentowności na niższe poziomy wspierając hossę na rynku długu.

Inflacja w Polsce (wg Eurostatu) na tle pozostałych krajów wspólnoty

Po publikacji sierpniowej inflacji w strefie euro warto rzucić okiem na pozycje poszczególnych krajów według statystyki Eurostatu.

Przy średniej unijnej na poziomie 5,9% r/r Polska z wynikiem 9,5% r/r pozostaje w czołówce, ale przynajmniej poza podium niechlubnego rankingu. Wyższa inflacja jest w Słowacji, Czechach oraz na Węgrzech (14,2%)

 Czy warto inwestować w złoto?

  • Od zawsze złoto pobudzało wyobraźnię bankierów i poszukiwaczy skarbów. Dlaczego jednak to akurat ten metal szlachetny zdobył taką sławę i jest tak drogi?

  • Dlaczego rezerwy skarbów wielu Państw trzymane są w złocie?  

  • Na przestrzeni ostatnich 100lat cena złota wzrosła niemal 100-krotnie. Pytanie tylko czy to złoto tak drożeje, czy dolar traci swoją siłę?