Złoty newsletter PMTH – wydanie #71

Home / Złoty newsletter / Złoty newsletter PMTH – wydanie #71

Jak złoto prezentuje się na tle amerykańskich indeksów giełdowych?

Od sierpnia 2011 roku złoto jest przez szeroki rynek amerykańskich akcji (indeks S&P500) wyprzedzane. Uwagę zwrócić może poziome wsparcie w postaci zielonej belki, wokół którego w ostatnich latach dynamika spadku tego ratio zaczęła się wyczerpywać. Jak widać, obecnie głównym wyzwaniem wydaje się 12-letnia linia spadkowa.

Powrót tego ratio tylko do szczytu z 2011 roku oznaczałby, że za kupione dzisiaj złoto mielibyście wówczas prawie 4-krotnie więcej jednostek S&P500.

Z długoterminowej perspektywy widać, że złoto względem amerykańskich indeksów po pierwsze zrobiło się już relatywnie tanie, a po drugie ostatnie lata stoją pod znakiem wyraźnego wytracania dynamiki słabnięcia złota względem indeksów na Wall Street. 

Jeśli natomiast spojrzymy na indeks dolara skorygowany o inflację to jesteśmy na najlepszej drodze do kontynuacji długoterminowego kierunku spadkowego. Zastanówcie się też, co stanie się z wypadkową dolara i inflacji w sytuacji powrotu do obniżek stóp procentowych? Co do zasady dolar dostanie kolejny impuls do osłabienia względem innych walut, a spadek inflacji wyhamuje. Intuicyjnie widać już, co oznaczałoby to dla silnie skorelowanego z tym ratio złota na odwróconej skali.

Czy dolar po 4 złote to okazja?

W ostatnich miesiącach dolar notował systematyczne spadki. Jeszcze w październiku 2022 roku kurs USD/PLN znajdował się w okolicy 5,06 zł, a po 9 miesiącach za amerykańską walutę płacimy około 4 złotych. Obecnie kurs dolara w odniesieniu do złotego jest 20% poniżej szczytu notowań. 

Od 1971 roku dolar przestał być oparty o złoto i od tego czasu traci siłę nabywczą w dużo szybszym tempie. Właśnie wtedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zerwał połączenie dolara ze złotem, co można uznać za początek jego końca.

Grafika przedstawia skalę tempa pozbawiania wartości amerykańskiej waluty. Obecne 26,14 dolara odpowiada 1 dolarowi z 1914 roku. To strata siły nabywczej o ponad 95% w niewiele więcej niż 100 lat.

Ludzie coraz częściej zauważają problem utraty wartości waluty. Receptą jest jej oparcie, chociażby w niewielkim stopniu, o aktywo materialne (złoto lub srebro). Włodarze państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) zdają sobie z tego sprawę.

Jeśli natomiast spojrzymy na kurs USD/PLN w terminie ostatnich 15 lat to możemy zauważyć trend wzrostowy. W chwili obecnej jesteśmy blisko dolnej granicy wyrysowanego kanału – odbicie dolara względem złotego w tym miejscu wydaje się dość prawdopodobne.

Podsumowując dolar jest obecnie tani, ale jego cena oczywiście wciąż może spadać. To, że zwracamy uwagę na prawdopodobnie dobry moment do zakupu amerykańskiej waluty nie oznacza również, że za kilka miesięcy musimy mieć dolara po 5 złotych. Musimy również liczyć się z tym, że działania krajów ze Wschodu (wspólna waluta krajów BRICS oparta o złoto) faktycznie doprowadzą do dalszego osłabienia dolara.

Jeśli tak się stanie to zapewne będziemy mieć do czynienia z dość niespokojnym okresem i wieloma napięciami przede wszystkim na linii USA – Chiny. Aby spokojnie przetrwać taki okres należy posiadać w portfelu złoto. Jest ono czymś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej dla inwestora na wypadek jakichkolwiek zawirowań. Cena za uncję złota spadła poniżej 8000 zł i wydaje się to być atrakcyjna cena.

Złoto – 1940 USD kolejny raz odhaczone i co dalej?

Kurs złota w ostatnim czasie waha się pomiędzy poziomem 1980 USD, a 1940 USD, budując coś w rodzaju prawego ramienia odwróconej formacji głowy i ramion. 

Wybicie się z tego zakresu wahań może wskazać dalszy kierunek ruchu. Pokonanie 1980 USD otwarłoby drogę do ponownego ataku na historyczne szczyty. Z kolei pokonanie w dół poziomu 1940 USD otwarłoby drogę do dalszych spadków. 

Najnowszy raport World Gold Council pokazuje, iż banki centralne kupiły nieco ponad 100 ton złota w II KW, co jest ok. 35% spadkiem w porównaniu do okresu rok wcześniej. Z drugiej strony pierwsza połowa tego roku z wynikiem ok. 387 ton jest najmocniejszym wzrostem popytu w historii.  Dalej rośnie popyt inwestycyjny na złoto fizyczne, ale spada popyt ze strony ETF, choć nie tak szybko jak w poprzednich kwartałach.

Jak inwestować w złoto? Wszystko co musisz wiedzieć!

  • Dlaczego właściwie złoto ma taka dużą wartość? Co wpływa na jego cenę? 

  • Z czego wynika wartość złota i popyt na ten metal?

  • Dlaczego od 3 lat cena złota wyrażona w PLN stoi w miejscu pomimo wysokiej inflacji?

  • Na przestrzeni ostatnich 100 lat złoto rosło 2%/rok ponad inflacje. Czy zatem złoto to dobra inwestycja długoterminowa?